Sportaši imaju prirodnu prednost nad ženama, što natjecanje među spolovima čini nepoštenim i opasnim, smatra Reem Alsalem
Sportaši koji su rođeni kao muškarci ne bi se smjeli natjecati u ženskim sportovima jer uživaju nepravednu prednost, prema dužnosniku UN-a Reemu Alsalemu. Njezini komentari uslijedili su nakon polemike o transrodnim osobama na Olimpijskim igrama u Parizu, koja je istaknula sigurnosne probleme s kojima su se sudionici suočili i dovela u pitanje integritet igara.
Posebna izvjestiteljica UN-a za nasilje nad ženama i djevojčicama predstavila je izvješće toj organizaciji u kojem je upozorila da bi sportašice mogle biti fizički ranjive na biološke muškarce kada se natječu u istim sportovima.
Naglašavajući da sport funkcionira na premisi da “potrebna je posebna kategorija za žene kako bi se osigurale jednake, poštene i sigurne prilike,” primijetila je, kako navodi Sky News, da “više studija nudi dokaze da sportaši rođeni kao muškarci imaju dokazane prednosti u sportu tijekom svog života.”
Prema Alsalemu, potkopavanje kriterija prihvatljivosti u jednospolnim sportovima dovelo bi do “nepošteni, nezakoniti i ekstremni oblici diskriminacije sportašica.” U svjetlu toga, tvrdila je, sportske bi vlasti trebale “osigurati da ženske kategorije u organiziranom sportu budu dostupne isključivo osobama ženskog biološkog spola” jamčiti poštenu igru.
Službenik je primijetio da u slučajevima kada je spol sportaša “nepoznato ili neizvjesno,” ta osoba treba biti podvrgnuta genetskom testiranju na dostojanstven način, kao što je bris obraza.
Alsalem je rekla da, iako izvješće – koje je opisala kao neovisno i ima određenu autoritativnu težinu – neće imati nikakve pravno obvezujuće implikacije, nada se da će doprinijeti razgovoru o ljudskim pravima.
Izvješće dolazi u jeku rodnog skandala na Olimpijskim igrama u Parizu, gdje je alžirska boksačica Imane Khelif osvojila zlatnu medalju u ženskom boksu. Khelif je diskvalificiran iz natjecanja prošle godine od strane Međunarodne boksačke asocijacije (IBA) nakon što je DNK test pokazao da se sportaš ne može natjecati sa ženama. Khelif je negirao navode da je rođen kao biološki muškarac dok se žalio “online uznemiravanje.”
Komentirajući kontroverzu, predsjednik Međunarodnog olimpijskog odbora Thomas Bach rekao je da nema “znanstveno čvrst sustav kako identificirati muškarce i žene,” tvrdeći da testiranje kromosoma više nije dovoljno za razlikovanje dvaju spolova. Prema MOO-u, odluka se svela na Khelifovu putovnicu, koja identificira sportašicu kao ženu.
Ovu priču možete podijeliti na društvenim mrežama: