Upozoravamo da su fotografije na dnu članka uznemirujućeg karaktera.
Svake godine u blagdansko vrijeme čuju se zvuci petardi, ali nažalost i ne samo pucnjevi. Čujemo često i kako je prilikom upotrebe određenog pirotehničkog sredstva lakše ili teže stradalo dijete. Unatoč tome što doktori svake godine upozoravaju na opasnost od pirotehničkih proizvoda i dalje postoje roditelji koji svojoj djeci kupuju petarde jer ‘neka se djeca raduju’, a nekada ih djeca i sama nabavljaju kriomice. Osim što je korištenje ovih sredstava opasno, njihova prodaja je u Republici Hrvatskoj i zakonski regulirana.
Od 27. prosinca pa do 1.siječnja dopušteno je korištenje snažnije pirotehnike, a policija je povodom toga poslala priopćenje i pozvala na oprez prilikom korištenja pirotehničkih sredstava.
“Ako koristite pirotehnička sredstva, spriječite moguća ozljeđivanja svojih bližnjih. Prema učincima, a prije svega prema količini eksplozivne tvari, pirotehnička sredstva dijele se na F1, F2, F3, F4, T1, T2, P1 i P2 kategoriju.
F1 kategorija pirotehničkih sredstava dostupna su i u prodavaonicama mješovite robe i kioscima, a njihova uporaba dozvoljena je građanima starijima od 14 godina tijekom cijele godine. Prodaja pirotehničkih sredstva F2 i F3 kategorije je dopuštena samo osobama starijim od 18 godina u periodu od 15. prosinca do 1. siječnja, u specijaliziranim prodavaonicama za čiju prodaju je Ministarstvo unutarnjih poslova izdalo odobrenje, osim petardi i redenika čija je prodaja, nabava, posjedovanje i uporaba građanima zabranjena. Uporaba pirotehničkih sredstava F2 i F3 kategorije, osim petardi i redenika, dopuštena je osobama starijim od 18 godina od 27. prosinca do 1. siječnja. Izričito je zabranjena njihova uporaba u zatvorenim prostorima te na prostoru gdje se okuplja veći broj ljudi.
Građanima nije dozvoljena nabava, posjedovanje niti uporaba petardi i redenika kategorije F2 i F3 te pirotehničkih sredstava kategorije F4, P1, P2, T1 i T2 za osobne potrebe.”
Ne zaboravite! Pirotehnička sredstva nisu igračke, nego opasna sredstva koja, osim mogućnosti ozljeđivanja sebe i drugih, uznemiruju druge ljude i životinje te zagađuju i uništavaju okoliš. To su eksplozivne tvari koje, ako se njima neodgovorno rukuje ili rukuje suprotno priloženim uputama za rukovanje, mogu izazvati teške, trajne i kobne posljedice za zdravlje. Svako eksperimentiranje s pirotehničkim sredstvima jako je opasno i jedan je od glavnih uzroka ozljeđivanja.
Za jedan trenutak ‘užitka’, vaše dijete može imati trajne i teške posljedice
Pirotehnička sredstva (petarde, rakete, prskalice, rimske svjećice, bengalske baklje) nisu igračke već eksplozivna sredstva pa njihovo korištenje može dovesti do teških ozljeda pa čak i do doživotnog poremećaja funkcije pojedinih dijelova tijela kao i njihova gubitka.
Djeca su, zbog svoje radoznale prirode i uzbuđenja koje za njih predstavljaju pirotehnička sredstva, posebno ranjiva skupina. Ona ne mogu dobro procijeniti opasnost niti mogu spremno i pravilno postupiti u slučaju da dođe do nesreće. Do nesreća najčešće dolazi zbog tvorničkih nedostataka samog proizvoda te nepažljive i nestručne uporabe. U više od polovice slučaja od pirotehničkih sredstava stradavaju djeca mlađa od 16 godina.
Invaliditet za cijeli život
I šef Klinike za dječju kirurgiju KBC-a Split, dr. Zenon Pogorelić, potvrdio nam je da iz godine u godinu imaju slučajeve i s teškim tjelesnim ozljedama koje ostavljaju trajne posljedice.
“Svake godine nebrojeno djece stradava zbog upotrebe petardi. Najčešće je to zbog neispravnog rukovanja s petardama. Isključivi krivac za to su roditelji iako ima i djece koja nabave petarde mimo znanja roditelja, ali treba apelirati na sve roditelje da zabrane djeci doticaj s bilo kakvom pirotehnikom zbog toga što se događaju teške ozlijede koje mogu ostaviti trajni invaliditet.
Lako je kada to budu samo lakše opekline ili manje ozlijede iako nije ni to lijepo, ali one se lakše saniraju i ne ostavljaju trajne posljedice. Međutim, problem su upravo ove ozlijede u kojih najčešće dolazi do amputacije prstiju ili cijelih dijelova prstiju, dijelova šake i naravno vi u tom trenutku možete samo rekonstruirati okolne kože, znači spasiti što spasiti može. Takva djeca najčešće ostanu bez dijelova prstiju, šake,…i imaju invaliditet za cijeli život”, naglašava dr. Pogorelić opasnosti koje vrebaju iz jedne ‘obične’ petarde.
Zanimalo nas je je li broj ozljeda od pirotehnike veći u vrijeme blagdana.
“Danas živimo u takvom vremenu da nema pravila, nedavno smo imali slučaj u kojem je nastradalo nekoliko mladih ljudi kao posljedica aktivacije ručne bombe, a ipak nisu bili blagdani. Ipak, ovakve su ozljede češće u blagdansko vrijeme. Djeca umjesto da uživaju u blagdanima s obitelji, zadovoljstvo nalaze u igranu s pirotehničkim sredstvima”, rekao nam je predstojnik Klinike za dječju kirurgiju te dodao kako broj ozlijeđenih varira od godine do godine, ali u prosjeku tijekom prosinca, kada je najveća učestalost takvih ozljeda, u našoj Klinici u Splitu bude hospitalizirano do 10-ak djece, a određeni broj njih, koji zadobiju lakše ozljede ambulantno se liječi. Dakle, ukupno zna biti i 25-30 djece, od kojih 10-ak bude teže ozlijeđeno. Ovo su podaci samo za Split, a kad tome pridodate i druge centre u Republici Hrvatskoj onda su te brojke zabrinjavajuće”, upozorio je.
Opasnost vreba i iz jedne ‘obične’ petarde i ostavlja trajne posljedice
Prilikom upotrebe pirotehničkih sredstava najčešća stradavaju dijelovi tijela koji su u izravnom kontaktu s pirotehničkom napravom, a to su šake. Osim toga stradavaju i drugi dijelovi tijela, kao posljedica krhotina koje nastaju nakon eksplozije pa tako stradavaju oči, lice, a u rijeđim slučajevima mogu biti ozlijeđeni i unutarnji organi. Kako nam je Pogorelić kazao, često se susreću s ozljedama šake gdje tkivo bude potpuno uništeno, dijelovi tijela budu amputirani i na žalost osobe koje rukuju takvim sredstvima ostaju invalidi za cijeli život.
“Manji je problem ukoliko djeca zadobiju samo lakše opekline ili manje ozljede dijelova tijela, iako nije ni to lijepo, ali takve se ozljede lakše saniraju i ne ostavljaju trajne posljedice. Međutim, problem su upravo ozljede u kojih najčešće dolazi do amputacije prstiju ili cijelih dijelova prstiju, dijelova šake i naravno vi u tom trenutku možete samo rekonstruirati preostalo tkivo, znači spasiti što se spasiti može. Takva djeca najčešće ostanu bez dijelova prstiju, šake,…i imaju invaliditet za cijeli život”, naglašava dr. Pogorelić opasnosti koje vrebaju iz jedne ‘obične’ petarde.
“Svake, ali baš svake godine, unatoč apelima, uvijek se dogodi da dvoje, troje ili više djece zadobije teške tjelesne ozlijede i sebe učini invalidima za cijeli život. Jednostavno ne razumijem tu potrebu da se djeci kupuju petarde i da ih se ne ostavlja bez nadzora”, dodaje.
Iako prilikom upotrebe pirotehničkih sredstava najčešće stradavaju šake nisu uvijek ozljede šaka u pitanju. Najčešće se ozljeđuju i oči i lice, a može doći i do trajnog oštećenja sluha i vida.
“Vrlo česte su i ozljede očiju, opekline, geleri od petardi ili tih teških pirotehničkih naprava mogu završiti u bilo kojem dijelu tijela. Djeca su znatiželjna i onda pirotehnička sredstva stavljaju u nekakve cijevi ili boce, koje prilikom eksplozije puknu i od njih nastanu geleri. Imali smo slučaj dječaka kojem je geler probio prsnu šupljinu, teško ozlijedio pluća te je na kraju dječak ostao bez plućnog krila”, opisuje nam slučaj koji pamti, a koji je dječaku zbog samo pola minute ‘gušta’ ili manje ostavio posljedice za cijeli život.
Također, slučaj koji će pamtiti je i slučaj još jednog dječaka kojemu je petarda eksplodirala u šaci.
“Sjećam se jednog dječaka koji je zapalio nekakvu veću petardu nakon čega je ona eksplodirala u njegovoj šaci, dovezen je sa potpuno destruiranom šakom, prsti su nedostajali, sve je bilo krvavo”, kazao je te dodao kako su iako educirani za takve situacije i zbrinjavanje takvih ozljeda primarno prema pravilima struke, gledano s ljudske strane to su uvijek potresni slučajevi.
“Kada gledate pred sobom mladu osobu, koja je zbog gluposti postala teški invalid, ostala bez dijela tijela, a najgore je što je pred tom mladom osobom cijeli život”.
“Djeca ne smiju imati priliku doći u kontakt s pirotehnikom”
“Zadnje se vrijeme ipak probudila svijest o posljedicama koje upotreba pirotehnike ostavlja za sobom, najviše zahvaljujući većoj dostupnosti i angažmanu medija pa ipak bilježimo nešto manji trend ozlijeđenih, ali i dalje taj broj je visok”, naglašava Pogorelić koji ima jasan stav što se tiče korištenja petardi i pirotehnike općenito.
“Moj je stav jasan, nemam dvojbe, djeca ne smiju imati priliku doći u kontakt s pirotehnikom, ne znam zašto jedan roditelj djeci kupi bilo koje pirotehničko sredstvo. Roditelji trebaju svojim primjerom pokazati da je to potencijalno izrazito opasno i ne kupovati takva sredstva.
Također, trebalo bi postrožiti zakon, apsolutno zabraniti upotrebu bilo kakvih pirotehničkih sredstava tijekom cijele godine i uvesti kazne za one koji to prekrše. Samo odgovornim ponašanjem kao pojedinci u zajednici možemo nešto promijeniti u pozitivnom smislu.
Još jednom apeliram na roditelje, a i na samu djecu da se jednostavno klone od toga jer za taj jedan trenutak užitka da to pukne (iako ne znam koji je to užitak) ostavljaju sebi trajne posljedice”.
Znate li koje su opasnosti?
Prskalice mogu doseći temperaturu od 982°C
Petarde mogu doseći temperaturu od 500°C
Rakete mogu doseći brzinu od 240 km/h
Najveći broj nesreća uzrokovanih pirotehničkim sredstvima događa se u krugu obitelji i na obiteljskim zabavama
Pirotehnička sredstva
Pirotehnička sredstva (petarde, rakete, prskalice, rimske svjećice, bengalske baklje) nisu igračke već eksplozivna sredstva pa njihovo korištenje može dovesti do teških ozljeda pa čak i do doživotnog poremećaja funkcije pojedinih dijelova tijela kao i njihova gubitka. Prema učincima, a prije svega prema količini eksplozivne tvari, pirotehnička sredstva dijele se na F1, F2, F3, F4, T1, T2, P1 i P2 kategoriju.
F1 kategorija pirotehničkih sredstava obuhvaća sredstva koja u sebi sadrže manje količine eksplozivne tvari, koja predstavljaju vrlo nizak rizik i zanemarivu razinu buke i koja su namijenjena za uporabu u ograničenim prostorima (bengalske šibice, konfete – bombice, žabice, čepovi i vrpci, pasje bombice, naboji za dječje pištolje, šibice sa zlatnom i srebrnom kišom i drugi slični proizvodi). Dostupna su i u prodavaonicama mješovite robe i kioscima, a njihova uporaba dozvoljena je građanima starijima od 14 godina tijekom cijele godine.
Pirotehnička sredstva F2 i F3 kategorije pirotehnička su sredstva koja u sebi sadrže znatnije količine eksplozivne tvari, koja predstavljaju nizak rizik i nisku razinu buke (F2) i koja su namijenjena za vanjsku uporabu u ograničenim prostorima, odnosno srednji rizik (F3) i koja su namijenjena za vanjsku uporabu na velikim otvorenim prostorima i čija razina buke nije štetna za ljudsko zdravlje. Njihova je prodaja dopuštena samo osobama starijim od 18 godina u periodu od 15. prosinca do 1. siječnja, u specijaliziranim prodavaonicama za čiju prodaju je Ministarstvo unutarnjih poslova izdalo odobrenje, osim petardi i redenika čija je prodaja, nabava, posjedovanje i uporaba građanima zabranjena. Uporaba pirotehničkih sredstava F2 i F3 kategorije, osim petardi i redenika, dopuštena je osobama starijim od 18 godina od 27. prosinca do 1. siječnja. Izričito je zabranjena njihova uporaba u zatvorenim prostorima te na prostoru gdje se okuplja veći broj ljudi.
Građanima nije dozvoljena nabava, posjedovanje niti uporaba petardi i redenika kategorije F2 i F3 te pirotehničkih sredstava kategorije F4, P1, P2, T1 i T2 za osobne potrebe.
Pirotehnička sredstva kategorija F4, T1, T2, P1 i P2 dozvoljeno je koristiti samo pravnim osobama i obrtima koji imaju odobrenje Ministarstva.
Moja reakcija na članak je…