U povodu 1100. obljetnice hrvatskoga kraljevstva, hrvatski vjernici diljem domovine Hrvatske i Bosne i Hercegovine, ali i svijeta, pokrenuli su jedinstveni projekt posvećen zaštiti Hrvata svetim Mihaelom Arkanđelom.
Ova inicijativa, koja simbolizira borbu dobra protiv zla, sastoji se od postavljanja 11 monumentalnih kipova svetog Mihaela, svakog visokog tri metra i teškog četiri tone.
Ovi kipovi, osim što odražavaju dugu povijest hrvatskog naroda, imaju i duboko duhovno značenje, jer podsjećaju na vječnu borbu između nebeskog vojnog zapovjednika i Sotoninih sluga. Posebno je to važno u kontekstu svjetskih ratova o kojima se govori.
Značaj sv. Mihaela u borbi za duhovnu slobodu
Sv. Mihael Arkanđel, poznat kao nebeski vojvoda i najglasovitiji Božji ratnik. Ovih 11 kipova sv. Mihaela bit će ne samo trajni spomen na jubilarnu obljetnicu hrvatskog kraljevstva, nego i moćna duhovna zaštita protiv svih prijetnji zla. Ovaj projekt simbolizira i povijest i budućnost hrvatskog naroda, te trajnu borbu za slobodu, vjeru, nadu i ljubav u ime Boga živoga.
Kipovi diljem Hrvatske i BiH
Kipovi sv. Mihaela bit će postavljeni na 11 strateških lokacija, čime će se povezati ključna mjesta za povijest hrvatskoga kraljevstva okružiti domovina. Ova duhovna inicijativa započela je s četiri kipova, od kojih su prva četiri već stigla u Hrvatsku i postavljena na odabrane lokacije.
Pazin – Na sjevernom Jadranu, u središtu Istre, kip sv. Mihaela postavljen je uz franjevački samostan u Pazinu. Ova lokacija simbolizira povezanost Hrvatske s duhovnim naslijeđem i bogatstvom kulture ovog područja.
Pokupsko – Kip je postavljen u župi Uznesenja Blažene Djevice Marije u Pokupskom, u zapadnom dijelu središnje Hrvatske. Ovo mjesto predstavlja duhovnu povezanost sa središnjim dijelom zemlje, koje je kroz povijest bilo ključna točka hrvatskog kraljevstva.
Šarengrad – Na istoku Hrvatske, uz rijeku Dunav, kip je postavljen u franjevačkom samostanu sv. Petra i Pavla u drevnom Šarengradu. Ova lokacija podsjeća na važnost obrane hrvatskih granica kroz povijest, posebno u kontekstu ratnih vremena.
Pločice – Na jugu Hrvatske, kip sv. Mihaela čuva župu Gospe Karmelske u Pločicama pokraj Konavala, gdje se plavetnilo mora i neba susreće na poseban način. Ovaj kip simbolizira duhovnu zaštitu hrvatskog juga.
Preostali kipovi bit će postavljeni na sedam novih lokacija, od kojih četiri pripadaju Bosni i Hercegovini; Ljubuški Humac, Kupres, Nova Bila, Šurkovac, i tri Hrvatskoj.
Inicijativa pod okriljem sv. Mihaela
Sveti Mihael Arkanđel uvijek je bio snažna zaštita hrvatskoj Crkvi i narodu. Bl. Alojzije Stepinac, koji je imao duboku pobožnost prema sv. Mihaelu, svakodnevno je molio egzorcizam sv. Mihaela kako bi se oduprijeli zlu koje je prijetilo njemu i Hrvatskoj. Tu pobožnost i predanost bojištu protiv zla Stepinac je prenosio na druge vjernike, a sada je inicijativa za postavljanje kipova nastavak tog neprestanog duhovnog boja.
Blagoslov i uloga kipova
Značaj ove inicijative prepoznali su mnogi, uključujući i pape. Papa Ivan Pavao II. zazivao je sv. Mihaela da štiti Crkvu od prijetnji, dok je papa Franjo govorio o tome kako sv. Mihael štiti vjernike od zla u svim njegovim oblicima. Kipovi sv. Mihaela postavljeni diljem Hrvatske i BiH donose konkretne znakove zaštite u vremenu kada se čini da su kušnje Crkve i naroda na svom vrhuncu.
Izazovi i darovi za projekt
Izrada kipova u Hrvatskim klesarskim radionicama bila je početno skupa, no zahvaljujući donacijama i volonterskoj podršci, inicijativa je uspjela privući sredstva, uključujući i iz Kine, gdje je kineski katolik preuzeo izradu kipova s posebnom pažnjom na hrvatski pleter, simbol hrvatskog identiteta.
Projekt je podržan od strane Udruge volontera sv. Filipa Nerija, koja koordinira prikupljanje donacija, te Glasom Koncila, koji je preuzeo medijsko pokroviteljstvo i pomogao širenju vijesti o ovom važnom projektu.
Izabran na dan ukazanja svetog Mihaela: Je li novi papa znak s neba?
Molitva pape Lava XIII.
Papa Lav (Leon) XIII. autor je glasovite molitve arkanđelu Mihaelu. Nastala je nakon što je papa Lav XIII. 1886. imao zastrašujuće viđenje mnoštva zlih duhova, demona, nad Vječnim Gradom. Stoga je sastavio molitvu za obranu Crkve protiv Sotone i njegove paklene vojske. Odredio je da ju mole svećenici s vjernicima nakon svake mise, što je vrijedilo do Drugoga vatikanskoga koncila.
Molitva svetomu Mihaelu arkanđelu
Sveti Mihaele arkanđele,
brani nas u boju;
protiv opakosti i zasjeda đavolskih budi nam zaklon.
Neka mu zapovjedi Bog, ponizno molimo:
i Ti, Vojvodo vojske nebeske,
sotonu i druge zle duhove,
koji svijetom obilaze na propast duša,
božanskom jakošću u pakao strovali.
Amen.