Potrajalo je neko vrijeme, ali 2024. bila je godina kada je bitcoin ispunio milijun predviđanja za kraj godine i konačno dosegnuo 100.000 dolara. Otčepite šampanjac ako želite, ali vjerujem da je bitcoinovo probijanje ove povijesne barijere najava nečeg još većeg i da će 2025. biti dugo očekivana godina decentralizacije.
Razlog ima vrlo malo veze s velikom vrednošću bitcoina. Svatko tko je bacio makar i pola oka na krajolik decentralizirane tehnologije u posljednjih godinu dana svjedočit će eksploziji novih slučajeva upotrebe. Mnogi su neobični, drugi su cool, a neki obećavaju da će riješiti neke od najvećih izazova s kojima se čovječanstvo danas suočava. Zajedno, oni šalju korisnost decentralizacije u stratosferu putem mjerljivog utjecaja, a ne pukim nagađanjima. Što je još važnije, oni pružaju mnoštvo uvjerljivih razloga za ljude da prihvate i uključe se u decentralizaciju 2025. godine.
Onda se zakopčajte dok idemo u obilazak mojih pet najboljih predviđanja za nadolazeću godinu.
1. Bitcoin puca na Mjesec.
Ne bi bilo prosinca bez hrabrih predviđanja o cijeni bitcoina. Ali umjesto da bacamo još 250 tisuća ili 500 tisuća dolara kao svi ostali, istražimo radikalniju mogućnost: da bitcoin postane temelj globalna strateška rezerva.
Osnove podržavaju ovu mogućnost. Ako velika svjetska sila (ili neočekivana) službeno prihvati bitcoin kao dio svojih državnih rezervi, trenutna predviđanja cijene mogla bi biti izbrisana. Ne govorimo samo o 500.000 dolara; Milijun dolara ili čak i više moglo bi postati nova normala, potaknuto naporima nacija da osiguraju najrjeđu digitalnu imovinu na svijetu.
Čak i bez geopolitičkog usvajanja, sama nestašica bitcoina čini ga jedinstvenim sredstvom. Uvijek će postojati samo 21 milijun BTC-a, daleko manji broj od 60 milijuna dolara milijunaša diljem svijeta. Uz institucije i sada potencijalno vlade koje kupuju ogromne rezerve bitcoina, uskoro će se mala manjina moći nadati da će posjedovati samo jedan — to jest, osim ako nisu bili dovoljno pametni da rano ulože.
Dodajte kontinuirani rast korisnosti bitcoina kao decentralizirane mreže i njegovu ulogu kao alternative fiat nestabilnosti, i gledamo eksponencijalni rast.
Ali evo zamjenskog znaka: što se događa kada cijenu bitcoina više ne pokreću samo tržišta, već i države koje se međusobno štite u utrci za digitalnu dominaciju? Tu stvari doista postaju nervozne. Uz nekoliko zemalja koje već pilotiraju bitcoin trezorske programe, 500 000 dolara moglo bi postati početna točka.
2. Depineri se brzo obogate.
Netko to mora priznati: kripto industrija ponekad loše prodaje svoju viziju svijetu. Izrazi poput “financijske samoupravnosti” malo znače prosječnoj osobi na ulici – osim, naravno, ako im nije zatvoren bankovni račun.
Dakle, kako je ovo za prodajni govor? Decentralizacija vam omogućuje da zaradite novac ne radeći apsolutno ništa. Ne, nije previše dobro da bi bilo istinito, jer to je ono što Depinners već radi. Iskorištavanjem i “obrađivanjem” resursa vašeg računala, kao što je procesor na vašem telefonu, svatko može zaraditi pasivan prihod pridonoseći novoj paradigmi decentralizirane fizičke infrastrukture (DePIN).
DePIN revolucija izvrstan je primjer kako decentralizacija transformira koncept vlasništva i stavlja moć (zarade) u ruke ljudi. Jednako važno, pokreće nevjerojatne nove slučajeve upotrebe koji već rješavaju probleme od zagađenja bukom do upravljanja energetskom mrežom do upozorenja o prirodnim katastrofama. Iako je još uvijek u povojima, gotovo beskonačne mogućnosti DePIN aplikacija znače da bi 2025. prvi korisnici uskoro mogli zarađivati do 5% prihoda prosječne osobe — i to bez mrdanja prstom.
3. Memecoini postaju ozbiljni.
Evo predviđanja za što navika dogoditi 2025.: “ozbiljni” financijski komentatori još uvijek neće prihvatiti da memecoini imaju ikakvu korist ili da su išta drugo osim internetske šale koja je otišla predaleko. I bit će sve više, urnebesno u krivu.
U nekim aspektima, ne mogu ih zapravo kriviti: na prvi pogled, većina memecoina činiti se kao od šale, pogotovo onaj suštinski, sveprisutni DOGE. Ali zanemarite ih na vlastitu odgovornost: memecoini brzo rastu i evoluiraju dalje od svog porijekla. Vrijednost ovih tokena manje je vođena špekulacijama nego njihovom sposobnošću da okupe ljude na projektima u rasponu od razigranih do političkih.
Zapravo, memecoin nas može mnogo toga naučiti o prirodi zajednice i sudjelovanja u decentraliziranom svijetu. U 2025. vidjet ćemo kako brendovi shvaćaju izniman potencijal memecoina za dosezanje nove publike, poticanje novih zajednica i ponovno osmišljavanje odnosa između poduzeća i potrošača. Da budemo sigurni, na memecoinima se može zaraditi — ali dugoročno će njihova vrijednost za brendove koji gledaju u budućnost biti mnogo značajnija od njihove cijene tokena.
4. Časopis Time bira Android godine.
Predviđam da 2025. godine osoba godine časopisa Time…uopće neće biti osoba. Po prvi put u 98-godišnjem postojanju, godišnja nagrada dodijelit će se onome što ja zovem “gospođa Humanoid” — složenom liku koji simbolizira uspon umjetne inteligencije i robotike te integraciju oboje u ljudsko društvo.
Ovaj humanoidni robot (ili “ginoid”, kako ih se ponekad naziva) predstavljat će nevjerojatan utjecaj koji ove tehnologije blizanci imaju u nizu sektora, od zdravstva do obrazovanja, pokazujući sposobnosti koje brišu granice između ljudskog i strojnog rada . Časopis Time izabrao je neke kontroverzne likove u prošlosti (pogledajte njegovu “Osobu godine” iz 1938.), ali ne mislim da postoji išta čudno u odabiru robota. Otišao bih čak i korak dalje i rekao da bi to bilo neodgovorno ne stavite jedan na prednji poklopac.
Brzina uspona robota trebala bi potaknuti globalne rasprave o etici umjetne inteligencije, kao io tome kako se rad, privatnost i ljudski identitet redefiniraju. Mnoge od tih promjena su nevjerojatno pozitivne, neke su moralno sive ili još nejasne, a neke su potencijalno nevjerojatno alarmantne. Ovaj bi se razgovor stoga trebao odvijati uz klimatske promjene kao jedno od ključnih pitanja našeg stoljeća. Stavljanje Mrs. Humanoid na naslovnicu Timea bio bi važan korak prema fokusiranju umova, posebno regulatora i zakonodavaca, o tome kako razvijamo nove regulatorne okvire za rješavanje izazova i iskorištavanje prilika koje pružaju tako napredni AI sustavi.
5. Tradicionalno pretraživanje gubi tlo u odnosu na AI.
Hoće li 2024. biti posljednja godina kada smo “proguglali” nešto što nismo znali? S pojavom Gen AI aplikacija, postoje svi razlozi za takvo mišljenje.
Alati kao što su ChatGPT i Perplexity predstavljaju najveću promjenu u pretraživanju od pojave Googlea prije četvrt stoljeća. Iskorištavanje snage umjetne inteligencije ne samo da omogućuje preciznije rezultate, zahvaljujući njegovoj sposobnosti razumijevanja semantike, već također mijenja dinamiku pretraživanja.
Ove nove aplikacije prolaze Turingov test s najboljim ocjenama, omogućujući ljudima da vode smislene razgovore o svemu, od kuhanja do filozofije. Kao takvi, oni predstavljaju temeljnu promjenu u našem emocionalnom odnosu s tehnologijom i čine da “tradicionalno” pretraživanje – kao što je prikazano Googleovim dugim, gotovo potpunim monopolom – izgleda kao da je pretpovijesno.
Baš kao što je pojava interneta pokrenula “SEO utrku u naoružanju” među robnim markama koje se bore za onu tako važnu Googleovu stranicu s prvim rezultatima, 2025. vidjet ćemo kako tvrtke počinju shvaćati kako ostati relevantne u doba AI-ja. pretraživanje.
Jedna od najvećih promjena koju ćemo vidjeti je evolucija web stranica, koje će sve više služiti AI agentima, a ne ljudima. U 2025. vidjet ćemo kako web domene poprimaju novi značaj, a najuspješniji brendovi su oni koji koriste onchain domene za zaštitu potrošačkih podataka, integriraju AI funkcionalnost i pružaju revolucionarna online iskustva za svoju publiku.
Bez obzira na to hoće li se sva, neka ili nijedna od ovih predviđanja ostvariti, jedno je nedvojbeno – dok prelazimo u drugu polovicu 2020-ih, decentralizacija više nije budućnost; uskoro će postati neizbježan, neodvojiv dio svačije sadašnjosti.