SAD je u petak obilježio svoju treću godišnjicu potpunog povlačenja iz Afganistana i zatvaranja 20 godina dugog rata, ali ostaju pitanja oko lekcija naučenih iz američkog rata protiv terorizma i što se može primijeniti na izraelsku borbu protiv islamskog ekstremizma .
Pad Kabula u ruke talibana, praćen ubojstvom 13 američkih vojnika i 170 Afganistanaca od strane terorista ISIS-K 26. kolovoza 2021., ostavio je crni trag na onome što se već smatralo kaotičnim završetkom američkog najdužeg- ikada rat.
Međutim, također je ostavio Amerikance u nedoumici o učinkovitosti američke strategije u suprotstavljanju Al Qaidi i islamskom ekstremizmu općenito.
3 GODINE OD BOMBARDIRANJA NA ABBEY GATE, BIDENOV ADMINISTRATOR VIDI POSLJEDICE ‘NAJVEĆE VANJSKOPOLITIČKE GREŠKE’
Dan nakon što je SAD zaključio rat u Afganistanu, predsjednik Biden pokušao je razriješiti ova pitanja tijekom obraćanja naciji 31. kolovoza 2021., rekavši: “Sjećate se zašto smo uopće otišli u Afganistan? Zato što su nas napali Osama bin Laden i Al Qaeda 11. rujna 2001. godine, a sjedište im je bilo u Afganistanu.
“Isporučili smo pravdu Bin Ladenu 2. svibnja 2011. – prije više od deset godina. Al Qaeda je desetkovana”, rekao je Biden. – Bilo je vrijeme da se ovaj rat završi.
IZRAEL GLEDA DOLE “VATRENI PRSTEN” DOK IRAN OBEĆAVA OSVETU
Uz desetljeća dugog nastojanja SAD-a da “desetkuje” Al Qaedu, također je nastojala okončati talibansku vladavinu u Afganistanu i osigurati demokratsku vladu na njenom mjestu.
Iako je Al Qaeda i danas znatno oslabljena, sada ima utočište u Afganistanu – što je posljedica neuspješnih američkih nastojanja da se suprotstave talibanima u više administracija.
Izvještaji iz otvorenog izvora pokazali su da su talibani počeli dobivati na snazi diljem zemlje uoči dogovora Trumpove administracije s tom pobunjeničkom skupinom u veljači 2020. Međutim, Washington, DC, pod bivšim predsjednikom Donaldom Trumpom i predsjednikom Bidenom, nastavio je s povlačenjem – potezom koji je u konačnici smatran rezultatom “obavještajnog neuspjeha”.
Buran završetak rata protiv terorizma ponovno je privukao pozornost na raspravu o tome mogu li islamski teroristi ili bilo koja militantna skupina doista biti poraženi kinetičkim ratovanjem – pitanjem s kojim se Izrael dugo borio.
Od svog osnutka, Izrael se kontinuirano suočavao s prijetnjama egzistenciji, prvo od paravojnih skupina koje je organizirala arapska vlada poznatih kao fedayeen, a kasnije od Palestinske oslobodilačke organizacije prije nego što su formirani Hamas, Hezbollah i druge ekstremističke skupine.
HEZBOLLAH JE ‘FAKTOR X’ U PRETEĆEM RATU IZRAEL, IRAN S ‘SPOSOBNOSTIMA NACIONALNE DRŽAVE’
Izrael se trenutačno suočava s prijetnjama od gotovo dvadesetak terorističkih organizacija koje djeluju iz Gaze, Zapadne obale, Libanona, Sirije, Iraka i Jemena – a sve ih financira Iran s ciljem okruživanja židovske države prema strategiji poznatoj kao “prsten od vatre.”
“Militantne skupine mogu se poraziti, a Izrael pobjeđuje Hamas dok mi govorimo”, rekao je bivši glasnogovornik Izraelskih obrambenih snaga (IDF) i sadašnji viši suradnik Zaklade za obranu demokracija Jonathan Conricus za Fox News Digital.
“Pitanje je, a to nisu postigli SAD ili Izrael, kako se srca i umovi mogu uvjeriti i promijeniti? Kako se može poraziti pošast ekstremističkog islamizma?” upita veteran IDF-a.
Conricus, koji je služio u IDF-u 24 godine, rekao je da je najveći izazov s kojim se suočava Izrael i svaka nacija koja želi iskorijeniti ekstremizam kako zaustaviti sljedeću generaciju terorista, jer te skupine brzo regrutiraju i popunjavaju svoje redove.
“To je duga, duga bitka”, rekao je.
Međutim, postoji jedna velika razlika između borbe SAD-a i Izraela protiv terorizma – blizina prijetnje.
“Izrael prednjači u tome”, rekao je Conricus. “Borimo se za svoju egzistenciju.”
Otkako je Hamas napao Izrael 7. listopada 2023., više od 40.000 Palestinaca je ubijeno, prema Ministarstvu zdravstva u Gazi koje vodi Hamas – iako ta brojka ne rastavlja broj smrtnih slučajeva civila u odnosu na broj smrtnih slučajeva terorista. Također je ubijeno još 700 izraelskih vojnika i oko 1200 izraelskih civila.
Izrael se suočio s međunarodnim prijekorima zbog visoke razine palestinskih civilnih žrtava, a kritičari su istaknuli da agresivna taktika Jeruzalema pomaže potaknuti simpatične tendencije koje dovode do regrutiranja od strane terorističkih organizacija poput Hamasa i Hezbollaha.
Umirovljeni general-pukovnik američkog ratnog zrakoplovstva Charles Moore rekao je za Fox News Digital da je, unatoč argumentima protiv rata u Gazi, izbacivanje Hamasa iz regije ključno za izraelsku sigurnost.
“Bez sumnje, kratkoročna strategija mora uključivati odlučnu vojnu akciju za uklanjanje neposredne prijetnje sigurnosti i sigurnosti izraelskog stanovništva.”
Također je istaknuo da nakon što borbe prestanu treba uspostaviti upravno tijelo u Gazi koje će odmah poduzeti korake kako bi osiguralo poboljšanje životnih uvjeta i uspostavljanje regionalne gospodarske suradnje kako bi se osigurao “pošten i trajan mir”.
“Izrael i Sjedinjene Države moraju raditi zajedno na dugoročnom sveobuhvatnom i višedimenzionalnom pristupu”, rekao je Moore. “To uključuje korištenje naprednih obavještajnih podataka, tehnološke inovacije, regionalnu suradnju/sporazume i rješavanje socioekonomskih čimbenika koji pridonose radikalizaciji.”
ODRŽAN TAJNI SASTANAK SAD, IZRAELA I UAE NA RASPRAVI O POSLIJERATNIM PLANOVIMA ZA GAZU
Međutim, postoji još jedan veliki faktor koji utječe na proliferaciju terorističkih organizacija koje predstavljaju prijetnju Izraelu i njegovim saveznicima – Iran.
I Moore i Conricus tvrdili su da SAD, savezničke nacije i Izrael moraju zauzeti stroži pristup Teheranu kroz pojačane sankcije, kao i druga politička i vojna sredstva, kako bi spriječili Iran da neprestano financira terorističke organizacije.
“Islamska Republika Iran predugo je imala vremena, slobodnog vremena i resursa za izgradnju terorističkih organizacija – za financiranje i slanje oružja”, rekao je veteran IDF-a, pozivajući na “totalnu ponovnu procjenu” izraelske strategije prema Iranu .
“Ako želimo sigurnost, prosperitet, vladavinu zakona i sigurnost u regiji, onda ono što Izrael treba učiniti je imati viziju za dan poslije u Gazi i ne samo vojno poraziti Hamas, već osigurati da se vrati ”, dodao je.
IZRAEL NAPADA CILJEVE U LIBANONU KAKO BI SPREČIO HEZBOLLAHOVE PRIPREMLJENE UDARE: IDF
Conricus je također rekao da bi se koalicija “voljnih zemalja” u regiji trebala formirati u ujedinjenom pokazivanju sile ne samo protiv Irana, već i u okončanju islamskog ekstremizma i “deradikalizaciji Pojasa Gaze” – nastojanje koje je Bidenova administracija nastavila i koju je prva pokrenula Trumpova administracija u sklopu Abrahamova sporazuma.
“Vjerujem da je to moguće uz viziju, vodstvo i diplomaciju”, rekao je Conricus. “Sve ovisi o izraelskim diplomatskim sposobnostima, ali apsolutno je ključno da postoji američko vodstvo.”
Prošlog tjedna Izrael je pristao na prijedlog o prekidu vatre koji su iznijeli SAD, Egipat i Katar, a kojim bi se mogle okončati borbe u Gazi, iako Hamas tek treba pristati na plan.
KLIKNITE OVDJE ZA PREUZIMANJE APLIKACIJE FOX NEWS
Posrednici i dalje pomno čuvaju detalje prijedloga, ali izvješća sugeriraju da pokušaji da se premosti jaz između zahtjeva Izraela i Hamasa možda neće biti dovoljni da se teroristička skupina uključi.
Conricus je tvrdio da u konačnici izravna i neposredna borba Izraela protiv terorizma ne može prestati sve dok Hamas ne bude iskorijenjen iz Gaze.
“Za razliku od SAD-a, to je uglavnom igra s nultom sumom – ili se borimo i postojimo i branimo se, ili ne postojimo, jer je to težnja neprijatelja”, rekao je.