to je konačno ovdje. Nakon mjeseci nagađanja i glasina, Nintendova nova konzola je najavljena i zove se… Nintendo Switch 2. To je nenametljiv naziv koji odgovara nenametljivoj konzoli – na prvu inspekciju jedva da se razlikuje od običnog Switcha. No, pogledajte pobliže i vidjet ćete mnoštvo fascinantnih detalja koji sugeriraju kako je Nintendo razvio svoju voljenu hibridnu konzolu. Njih 30, zapravo, a mi smo ovdje da vam ih sve pokažemo.
Od potpuno novog gumba na licu do potpuno novih načina korištenja Joy-Cona, ovdje je sve otkriveno u najavi za Nintendo Switch 2.
01 – Oblik Switch 2 je gotovo isti kao njegov prethodnik, samo malo veći. Glavna jedinica konzole je porasla u veličini i sada su Joy-Con viši. Procjenjujemo da je cijela konzola oko 15% veća od originalnog Switcha.
02 – Nestali su jarko obojeni Joy-Con posljednje generacije. Nintendo se odlučio za jednoličnu tamno sivu boju preko cijele konzole, što cijelom uređaju daje nešto uglađenije, Steam Deck izgled.
03 – To ne znači da je konzola potpuno lišena boja. Odaje počast svijetlo crvenim i plavim kontrolerima izvornog Switcha s prstenom u boji oko svake analogne palice. To se proteže na unutarnje rubove i konzolne jedinice i svakog Joy-Cona, koji ne samo da izgleda glatko, već djeluje i kao sustav kodiranja boja – crveni utori u crveno, a plavi utori u plavo.
04 – Govoreći o utorima, Joy-Con više ne klizi na mjesto na tračnicama. Umjesto toga, sada se izravno postavljaju u uređaj, s izbočenim konektorom na glavnoj jedinici koji se uključuje u priključak na unutarnjem rubu Joy-Cona. Iako nije potvrđeno ovim trailerom, glasine su sugerirale da se svaki Joy-Con drži na mjestu pomoću magneta, slično Appleovim Magsafe kabelima za punjenje laptopa.
05 – Stražnja strana svakog Joy-Cona ima novodizajnirani sustav okidača koji oslobađa kontroler od glavne jedinice. Kao što možete ukratko vidjeti u demonstracijskom videu objavljenom na Nintendo.com, stiskanje okidača uzrokuje klipnu komponentu unutar Joy-Cona da gurne kontroler dalje od konzole.
06 – Na prednjoj strani Joy-Cona vidimo da je sačuvan klasični raspored kontrola. Analogne palice ostaju pomaknute, s lijevom palicom iznad četiri tipke za smjer, a desnom ispod A, B, X i Y tipki na licu. Prema vrhu kontrolera nalaze se tipke Plus i Minus, a na dnu je kvadratna tipka za snimanje s lijeve strane i kružna tipka Home s desne strane.
07 – Ispod tipke Početna nalazi se nova, neoznačena tipka. Što radi trenutno je misterij za sve osim Nintenda.
08 – L i R gumbi na ramenu su točno tamo gdje biste očekivali da budu, a ispod njih nalaze se ZL i ZR okidači. Čini se da su dublji i zaobljeniji od onih na Switchu, pa će, nadamo se, biti udobniji za korištenje i lakši za rukovanje.
09 – Analogne palice još uvijek imaju dizajn niskog profila, ali njihova lica imaju znatno manji unutarnji radijus prstena i deblje, više rubove. To će vjerojatno omogućiti bolje držanje palca i podršku.
10 – Nema znakova NFC Amiibo sučelja na desnom Joy-Conu, ali to ne znači da ga neće biti. Uostalom, značajka je bila nevidljiva na originalnom Switchu. Ono što se čini da nedostaje je IR senzor koji je bio na donjem rubu originalnog desnog Joy-Cona. Uzimajući u obzir da ga je jedva ijedna Switch igra koristila, možda nije iznenađujuće vidjeti ga izrezanu iz Switcha 2.
11 – Još jednom unutarnji rubovi svakog Joy-Con kontrolera imaju SL i SR gumbe, što ukazuje da će Switch 2 i dalje dopuštati igračima da koriste svaki pojedinačni Joy-Con kao vlastiti kontroler. Međutim, veliko poboljšanje ovdje je to što su tipke SL i SR značajno veće – potencijalno do četiri puta duže od onih na originalnom Switchu. Gotovo će ih sigurno biti lakše koristiti.
12 – Vratila se traka od četiri zelene LED diode koje označavaju kojem je igraču svaki Joy-Con dodijeljen, iako se ovaj put nalazi na rubu konektorske trake okrenutom prema naprijed, a ne na onom okrenutom prema unutra.
13 – Između tipki SL i SR je priključak za konektor koji povezuje svaki Joy-Con s jedinicom glavne konzole, ali i još par zanimljivih komponenti. Oslikavajući izvorni Switch, možemo vidjeti gumb Sync ispod konektora, koji će upariti Joy-Con s konzolom.
14 – Ipak, komponenta iznad konektora se pokazala najintrigantnijom. Ova mala, prozirna leća mogla bi biti laserski senzor sličan onom koji se nalazi u računalnim miševima. Ako je tako, to bi značilo da se Joy-Con može koristiti kao miš. Trailer to čak sugerira kada Joy-Con kližu uokolo s pričvršćenim dodacima za narukvicu – doslovno izgledaju kao miševi koji jure s repovima.
15 – Govoreći o narukvici, vratili su se u novodizajniranom obliku, s crvenom i plavom bojom koja odgovara unutarnjoj boji svakog Joy-Cona.
16 – Prelazeći na samu jedinicu glavne konzole, ključno poboljšanje je veći zaslon. Nije baš ona ploča od ruba do ruba kojom se hvalio Switch OLED, ali zauzima značajno više jedinice od originalnog Switchovog zaslona. Koju tehnologiju prikaza koristi trenutno je nejasno – iako bismo voljeli vidjeti svijetli OLED zaslon, ovaj osnovni model mogao bi koristiti tradicionalniji LED panel.
17 – Gornji rub uređaja uglavnom je nepromijenjen. Sadrži blago redizajnirane tipke za uključivanje i uključivanje i glasnoću, 3,5 mm priključak za slušalice i ventilacijsku rešetku koja se čini otprilike slične veličine kao na izvornom Switchu, samo podijeljena na tri otvora umjesto pet.
18 – Utor za Game Card također ostaje na gornjem rubu konzole. To je također jedini vidljivi utor na uređaju. Uzimajući u obzir da je stroj kompatibilan sa starijim verzijama, to znači da će patrone za igru Switch 2 gotovo sigurno biti istog oblika kao one korištene u originalnom Switchu.
19 – Ipak postoji jedan novi zanimljiv dodatak na gornjem rubu o kojem se može nagađati. Pored ulaza za slušalice vidimo USB C port. Nismo sigurni čemu ovo služi, budući da Switch 2 također ima isti donji USB C priključak kao i njegov prethodnik za pristajanje i punjenje. Možda postoji niz perifernih uređaja temeljenih na USB-u koji su smisleniji montirani na vrh konzole? Ili će možda sljedeći Pokemon ići potpuno staromodno i koristiti povezni kabel za razmjenu čudovišta? Možda smo previše uzbuđeni nego što bismo trebali biti da bismo saznali čemu služi misteriozni USB utor.
20 – Uz donji USB C priključak nalaze se novi zvučnici okrenuti prema dolje koji zamjenjuju stražnje zvučnike originalnog Switcha. Nadamo se da će ovaj novi položaj osigurati bolju kvalitetu zvuka.
21 – Stražnja strana konzole ima potpuno novi sustav postolja koji se proteže cijelom dužinom uređaja. Doduše, izgleda malo slabašno, ali gumene nožice na rubovima same jedinice konzole možda su tu da pomognu poduprijeti postolje i držati cijeli uređaj stabilnim. Čini se da se postolje također može zaključati u više kutova – u najmanju ruku imat će uspravan položaj i onaj koji ga postavlja pod mnogo plićim kutom koji gotovo leži ravno.
22 – Kao što ste i očekivali, Switch se može priključiti na dock i spojiti na TV. Dock se čini gotovo identičnim originalnom Switchu, ali su kutovi zaobljeni kako bi odgovarali radijusu Joy-Consa. Oh, a tu je i masivni Switch 2 logo na prednjoj strani.
23 – Također zrcali izvorni Switch je uključivanje periferije kontrolera u koji se ubacuje Joy-Cons. Izgleda jednako neudobno kao i izvorna verzija, ali nadamo se da će vrijeme rada otkriti da su napravljena neka poboljšanja.
24 – Ne možete imati najavu za otkrivanje konzole bez igre, a ovo otkriće Switch 2 daje nam kratki uvid u ono što izgleda kao potpuno nova igra Mario Kart. Čini se da će ovo biti veća, kaotičnija verzija omiljenog Nintendovog trkača jer na startnoj liniji ima mjesta za 24 trkača. Mario Kart 8 bio je ograničen na samo 12 trkača.
25 – Iznad startne crte nadvija se znak s natpisom “Mario Kart – Mario Bros. Circuit”. Čini se da je to sasvim nova, naizgled s američkim okusom staza za Mario Kart – ona koja se čini da koristi više otvorenih prostora i off-road dionica.
26 – Isječak potvrđuje deset likova za popis: Mario, Luigi, Bowser, Peach, Yoshi, Toad, Donkey Kong, Daisy, Rosalina i konačno Wario, koji se može uočiti samo na djelić sekunde dok se ekran okreće.
27 – Dok su potpuno nove igre kao što je novi Mario Kart očito bile u planu, dobro je vidjeti da će stare Switch igre biti podržane kroz kompatibilnost unazad. Međutim, najava za otkrivanje upozorava da “određene igre možda neće biti podržane.” Sumnjamo da se ovo može odnositi na igre koje su koristile periferne uređaje koji su izravno povezani s Joy-Cons na Switchu 1. Ring Fit Adventure je, na primjer, zahtijevao da Joy-Con bude umetnut u prsten, a novi dizajn Joy-Cona vjerojatno neće biti kompatibilan sa starim sustavom tračnica.
28 – Ali kada ćemo konačno moći posjedovati ovu potpuno novu Nintendovu konzolu? 2025. je jedini datum koji nam je dan, dakle negdje unutar sljedećih 12 mjeseci (ali vjerojatno ne prije lipnja).
29 – Saznat ćemo mnogo više, uključujući nadamo se i datum izlaska, za samo nekoliko mjeseci. Nintendo Direct zakazan je za 2. travnja.
30 – Nakon izravnog predavanja, moći ćete se i sami upoznati s konzolom u sklopu Nintendo Switch 2 Experience, svjetske turneje koja se održava između travnja i lipnja. Počevši od 4. travnja u New Yorku i Parizu, a zatim će posjetiti gradove poput Londona, Berlina, Melbournea, Tokija i Seoula, otvoren je za sve vlasnike Nintendo računa… pod uvjetom da osvojite ulaznicu putem free-to- unijeti glasački listić. Prijave za izvlačenje ulaznica počinju 17. siječnja.
A to je 30 ključnih detalja koje je otkrio najavni trailer za Switch 2. Obavezno provjerite sve što je do sada potvrđeno i ostanite uz IGN sljedećih nekoliko mjeseci za još više vijesti o Nintendo Switchu 2.
Matt Purslow je IGN-ov stariji urednik značajki. Dodatnu uredničku podršku za ovaj članak pružili su Alex Simmons, Dale Driver, Jesse Gomez i Simon Cardy.