Sedamdeset godina nakon sovjetskog diktatora Josef Staljin ‘nadarenog’ Varšave svoje vrhunske palače kulture i znanosti, neboder u srcu glavnog grada Poljske i dalje potiče snažne osjećaje.
Palača, koja je obilježila 70. obljetnicu 22. srpnja 1955. kada je Poljska bila dio sovjetskog komunističkog istočnog bloka, Staljin je zamislio kao simbol sovjetske dominacije i u početku je nosio njegovo ime.
“Ako u to vrijeme stavite veliku palaču, svojevrsnu neboderu, usred grada koji se može vidjeti od udaljenosti od 30 km (19 milja), to pokazuje moć”, rekla je Dorota Zmarzlak, članica odbora palače.
Mlađi ljudi to više ne vide tako, rekla je.
Nakon završetka komunističke vladavine u Poljskoj 1989. godine, uklonjeni su mnogi spomenici sovjetske ere, a imena ulica su se promijenila.

Palača je ostala, iako je istaknuti političar Radoslaw Sikorski, koji je sada poljski ministar vanjskih poslova, pozvao da se sruši 2007. godine.
Korištena je kao mjesto za koncert i ugostila političke događaje, izložbe i modne revije. Pobuna je izbila kad je Rolling Stones tamo igralo 1967., mnogo prije nego što je završila komunistička vladavina.
“Bio je to bijeg za mene, mogao sam negdje otići”, rekao je Zygmunt Kowalski (89), umirovljeni željeznički radnik koji se preselio u Varšavu mjesec dana nakon što se palača otvorila i plivala sa svojom kćeri u njegovom bazenu, kao i tamo gledala filmove i koncerte.
“Sve se može srušiti, ali neka to ostane za buduće generacije, kao dokaz onoga što je nekad bilo … sljedeće će generacije imati dokaze da je komunizam bio ovdje”, rekao je.
Palača još uvijek ima četiri kazališta, veliko kino i muzeje i domaćin je izložbi. Koncertna dvorana se obnavlja.

Neki mlađi stanovnici Varšave manje se fokusiraju na političku povijest palače nego na njegov status varsaw znamenitosti.
Karol Los, 23-godišnji student, rekao je da je palača, sada okružena modernim neboderima, neodvojiva od identiteta grada.
“Za mene je to simbol Varšave. Mislim da ga mladi vide vrlo drugačije od starije generacije”, rekao je.
Ukrajinski arhitekt Valerii Shcherbak, 32, divi se arhitektonskim detaljima palače i njenoj popularnosti kod turista.
“Ovo je povijest i moramo je poštovati”, rekao je, napominjući da su mnoge zgrade sovjetske ere u Ukrajini uništene. “Ono što se dogodilo u prošlosti treba zadržati za povijest, a ne uništeno.”