VIS – Kako je već pisao Morski HR u prosincu 2024. godine, Rt Stupišće na Visu proglasit će se posebnim morskim rezervatom. Na stotinu hektara morskog prostora na istočnom kraju Komiškog zaljeva bit će u potpunosti zabranjen ribolov. Postat će ovo tako prvo posebno zaštićeno morsko područje u Splitsko-dalmatinskoj županiji.
Bura je razbistrila zrak pa se sa Rta Stupišće otvara predivan pogled na Biševo i Svetac, a i južno na otvoreno more. Cilj je zaštititi morsko područje oko ove posebne lokacije na viškom arhipelagu.
– Ovdje se radi o zaštiti ribe koja je najinteresantnija, ribe od kamena, zubaca, jastoga, škarpine, itd. Ovaj ovdje prostor koji smo izabrali je jako interesantan, ima puno podvodnih grebena – pojasnio je za HRT predsjednik SRD ”Komiža” Tonči Božanić.
Ne radi se o velikom morskom području pa će ga tako biti i lakše štititi postavljanjem kamere i zapošljavanjem lokalnog čuvara prirode. Iznenađuje da će ovo biti prvi takvi zaštićeni rezervat u moru u Splitsko-dalmatinskoj županiji koja ima uvjerljivo najviše morskog prostora u Hrvatskoj.
– Mi imamo prekrasne dijelove našeg akvatorija koji su zaštićeni na kopnu, kao što je Zlatni rat, Pakleni otoci, Šćedro, a podmorje nije zaštićeno tako da su to primjeri koji su više pravilo nego izuzetak. Sada se ta praksa promijenila, svjesni smo toga da se more dovoljno ne štiti – ustvrdila je Jelena Kurtović Mrčelić, voditeljica projekta – JU ”More i krš”.
Proglašenjem rezervata zaštitit će se rijetki morski organizmi poput crvenog koralja i Tritonovog roga, a i obnovit će se riblji fond.
– Govorimo o jednoj najstožoj zabrani nema čak ni udice, da će se ne samo na tom području riba obnoviti, nego će se iz tog područja riba širiti i na druga područja – kazao je Božanić.
– Cijela inicijativa je krenula s ovog mjesta, s ovog otoka , iz ove županije, tako da je Ministartsvo zaštite okoliša i zelene tranzicije podržalo tu inicijativu, pripremilo je Uredbu koju će donijeti Vlada RH koja proglašava ovo područje posebnim rezervatom – dodao je Daniel Springer, voditelj Službe za zaštićena područja u Ministarstvu zaštite okoliša i zelene tranzicije
Ronjenje dopušteno ali uz poseban nadzor!
Vis je nezaobilazno odredište za ronilački turizam. Na rtu Stupišće ronjenje će biti dopušteno, ali uz poseban nadzor i regulaciju.
– Mi smo zahvaljujući razvojnoj agenciji SDŽ-a povukli sredstva za uređenje plutača za privez ronilačkih plovila, tako da se nadam da ćemo to uskoro realizirati i da se potpuno eleminira utjecaj sidrenja – istaknula je Kurtović Mrčelić.
Uz predstavljanje budućeg posebnog rezervata oko rta Stupišće, u Komiži je održana i radionica ASPEH o unapređenju zaštite morskih špilja. Najpoznatije su Modra i Medvidina špilja na Biševu, te Zelena špilja na otočiću Ravniku. U suradnji ponajviše s ronilačkom zajednicom treba zaštiti eko-sustave u tim špiljama.
– Cilj ove radionice je da mi ukažemo koja su to staništa koja mi moramo štititi, načine na koje to trebamo raditi i ono što je najvažnije, da u dogovoru s njima vidimo koliko ljudi istovremeno i koliko često smiju ulaziti u te morske špilje – objasnio je znanstveni savjetnik u projektu ASPAH Donat Petricioli.
– Pritisci na morske špilje u ovom slučaju dolaze od prevelike buke, korištenja različitih svjetala u zatvorenim prostorima, bacanja smeća, postoji cijeli niz koje mogu biti kao veliki prostisci u tim špiljama – naglasila je viša stručna suradnica Udruge ”Sunce” Vida Zrnčić.
I zaštita morskih špilja i budući rezervat na Rtu Stupišće dio su jedne veće i dugogodišnje priče o zaštiti viškog arhipelaga koji je 2019. proglašen i Geoparkom i pod zaštitom je UNESCO-a.
Može zvučati kao fraza, ali svaki posjetitelj Visa će vam to potvrditi, ovo je doista jedna od posljednjih rajskih oaza Mediterana.
Zoran Kukilo