Rusija i Mjanmar (nekadašnja Burma) su najavili planove za jačanje svoje suradnje u energetskom sektoru, uz značajnu odluku o izgradnji nuklearne elektrane niskog kapaciteta u Mjanmaru. Ovu inicijativu, čiji je cilj osigurati zemlji pristupačan i ekološki prihvatljiv izvor energije, potvrdio je Vladimir Putin jučer nakon rusko-mjanmarskih razgovora u Kremlju, prenosi TASS.
Osim toga, Rusija nastavlja opskrbljivati tu državu jugoistočne Azije osnovnim energetskim resursima – prošle godine više od 90% nafte uvezene u Mjanmar došlo je iz Rusije. Zauzvrat, premijer Mjanmara Min Aung Hlaing, general koji je na vlast došao nakon državnog udara 2021., pozdravio je Rusiju kao ključnu silu u održavanju globalne geopolitičke ravnoteže.
Mjanmar ovisan o Kini
Dvije su nacije također finalizirale sporazume o međusobnom priznavanju akademskih kvalifikacija i osnivanju prve pravoslavne crkve u Mjanmaru. Prema riječima Ekaterine Koldunove, direktorice Centra ASEAN, ključni sektori suradnje uključuju obrazovanje, turizam, poljoprivredu, energetiku i financijske transakcije. Dvije strane također su predane poticanju optimalnih uvjeta za uzajamna putovanja, olakšavanju poslovne i obrazovne razmjene i daljnjem ublažavanju viznih zahtjeva”, istaknula je Koldunova za rusku Izvestiju.
“U svjetlu ograničenog međunarodnog angažmana Mjanmara nakon vojnog preuzimanja vlasti 2021. zemlja gleda na Rusiju kao na ‘treću silu’ koja pomaže u smanjenju ovisnosti o dominantnim regionalnim silama, posebice Kini. Rusija je i dalje pouzdan opskrbljivač energetskim resursima Mjanmara, a ruska nafta činila je većinu energije te zemlje prošle godine”, dodala je.
🇷🇺🇲🇲President of Russia Vladimir Putin received Prime Minister of Myanmar Min Aung Hlaing in the Kremlin.
💬President Putin:
“Our country actively contributed to the establishment of Myanmar’s statehood and provided assistance in training national personnel. With the… pic.twitter.com/g7SETFU6N1
— Russian Embassy in South Africa 🇷🇺 (@EmbassyofRussia) March 5, 2025
Rusija izvozi oružje vojnoj hunti
Kina ima priličan utjecaj nad Mjanmarom. Kina i Rusija stavile su veto na rezoluciju Vijeća sigurnosti Ujedinjenih naroda kojom se osuđuje državni udar, svrgavanje demokratski izabrane vlasti i nasilno obračunavanje s opozicijom i prosvjednicima. Kina i Rusija su glavni dobavljači oružja mjanmarskoj vojsci. Financial Times ide korak dalje i tvrdi da Rusija podržava vojnu huntu kako bi joj prodala što više oružja.
Odluka o izgradnji nuklearne elektrane dodatno će poboljšati energetsku sigurnost Mjanmara, rekao je Putin. Mjanmar je već izrazio interes za ruski reaktor RITM-200, a očekuje se da će projekt trajati “u narednim desetljećima”, potvrdio je izvršni direktor Rosatoma Aleksej Lihačev. Potpisan je i memorandum o suradnji u području nuklearne i radijacijske sigurnosti, te sporazumi o razvoju prirodnih resursa u Mjanmaru.
Oštre osude vojnog nasilja u Mjanmaru od strane UN-a i Zapada