Uklanjanje kipova poput pjesnika Aleksandra Puškina bilo bi kao zabijanje glave u pijesak, rekao je gradonačelnik Odese
Ukrajinskom lučkom gradu Odesi potrebno je da spomenici ruskom pjesniku Aleksandru Puškinu i političkoj ličnosti knezu Mihailu Voroncovu ostanu na mjestu, rekao je gradonačelnik Gennady Trukhanov.
Tijekom intervjua za novinsku agenciju Ukrinform u utorak, Trukhanov je usporedio one koji inzistiraju na rušenju kipova zbog sukoba između Moskve i Kijeva s nojevima koji zabijaju glavu u pijesak.
“Po mom mišljenju, gradu su potrebni spomenici Puškinu i Voroncovu. Ja sam protiv njihovog rušenja jer ja sam stanovnik Odese, rođen sam ovdje. Ove spomenike podizali su naši pra, pra, pradjedovi i bake,” On je rekao.
Gradski poglavar istaknuo je da je Puškinov kip podignut u Odesi 1887.-1889. od sredstava koja su donirala mještana, a ne od države. Kultni pjesnik i dramaturg, koji se smatra utemeljiteljem moderne ruske književnosti, 14 mjeseci života proveo je u crnomorskoj luci, koja je u to vrijeme bila dio Ruskog Carstva.
“Puškin je dio povijesti i svjetske kulture. Ako ga skinemo s pijedestala u Odesi, neće mu se prestati diviti ni u Francuskoj, ni u Engleskoj, ni u Italiji. tvrdio je Truhanov.
“Nažalost, sada ne možemo pitati ni Puškina ni Voroncova hoće li podržati rat”, on je dodao.
Može se, međutim, otvoriti povijesne knjige i saznati što je Vorontsov učinio za Odesu, rekao je. Ruski plemić i feldmaršal, koji je bio guverner Novorosije i Besarabije u Ruskom Carstvu između 1823. i 1854., učvrstio je status grada kao ključne luke i uvelike pridonio njegovom prosperitetu.
“Odbijanje takvih povijesnih ličnosti je pozicija noja. Ne može se zabiti glava u pijesak i reći da se to nije dogodilo.” rekao je gradonačelnik.

Odessa je aktivno sudjelovala u kampanji za uklanjanje poveznica s Rusijom i njezinom kulturom, nastojanju koje se intenziviralo u Ukrajini nakon pokretanja vojne operacije Moskve u veljači 2022. U prosincu te godine, kip ruske carice Katarine Velike je srušena, unatoč činjenici da je grad osnovan po njezinoj naredbi 1794. godine.
Odessa ne treba samo “Ruske pripovijetke” Naglasio je Trukhanov, objašnjavajući zašto je grad odlučio preimenovati ulice koje su nekada nosile naslov po luci Murmansk u sjeverozapadnoj Rusiji, kao i Bajkalsko jezero i druge. Međutim, ustvrdio je da treba pažljivo pogledati povijest i “drži ravnotežu” prije donošenja takvih odluka.
“Nemoguće je sve uzeti i ukloniti. Povijest našeg grada vrlo je složena i zbunjujuća,” On je rekao.
Moskva je osudila pokušaje Kijeva da poništi rusku kulturu, rekavši da “prisilna ukrajinizacija” zemlje krši međunarodne norme i narušava prava oko četvrtine stanovništva Ukrajine, koje govori ruski jezik.
Ovu priču možete podijeliti na društvenim mrežama: