Predsjednik Donald Trump je sinoć odgodio carine od 25% na velik dio proizvoda za uvoz iz Meksika i neke proizvode iz Kanade. Carine su odgođene na mjesec dana zbog raširenih strahova od ekonomskih posljedica šireg trgovinskog rata, piše AP.
Bijela kuća inzistira na tome da njezine carine imaju za cilj zaustaviti krijumčarenje droge fentanila, ali porezi koje je predložio Trump izazvali su ozbiljnu pukotinu u desetljećima dugotrajnom sjevernoameričkom trgovinskom partnerstvu.
Trumpovi carinski planovi također su uzrokovali potonuće tržišta dionica i uznemirili potrošače u SAD-u. Uz svoje tvrdnje o fentanilu, Trump je inzistirao da bi se carine mogle riješiti popravljanjem trgovinskog deficita. Govoreći u Ovalnom uredu, naglasio je da i dalje planira uvesti potpune”recipročne” carine počevši od 2. travnja. “Upravo sada imamo neke privremene i one male, relativno male carine, iako je to puno novca u vezi s Meksikom i Kanadom”, tvrdi . Odgodu carina za proizvode iz Meksika je objasnio dobrom suradnjom s meksičkom predsjednicom oko migracija.
Odgoda za polovica uvoza iz Meksika i trećina uvoza iz Kanade
Uvoz iz Meksika koji je obuhvaćen trgovinskim paktom USMCA iz 2020. (otprilike polovica uvoza) bit će izuzet od carina 25%, ali samo još mjesec dana, prema naredbama koje je potpisao Trump. Uvoz iz Kanade vezan uz automobile koji je u skladu s trgovinskim sporazumom također bi izbjegao carine od 25% na mjesec dana, dok bi potaša (minerali) koju američki farmeri uvoze iz Kanade bila tarifirana sa 10%, istom stopom kojom Trump želi tarifirati kanadske energente.
Otprilike 62% uvoza iz Kanade vjerojatno bi se i dalje suočilo s novim carinama jer nisu u skladu s USMCA-om, prema dužnosniku Bijele kuće koji je inzistirao na anonimnosti kako bi pregledao narudžbe u razgovoru s novinarima. Polovica uvoza iz Meksika koji nije u skladu s USCMA-om također će biti oporezovana prema naredbama koje je potpisao Trump, rekao je dužnosnik.
Kanada dio uzvratnih carina zadržala
Kanada je objavila da neće odustati od prvog paketa uzvratnih carina primijenjene su na artikle poput američkog soka od naranče, maslaca od kikirikija, kave, kućanskih aparata, obuće, kozmetike, motocikala i određenih proizvoda od celuloze i papira. Ministar financija Dominic LeBlanc rekao je da je Kanada ipak obustavila drugi val osvetničkih carina nakon što je Trump potpisao izvršnu naredbu o pauziranju nekih carina. Ottawa je planirala daljnjih 125 milijardi dolara carina u tri tjedna na američke proizvode poput električnih vozila, voća i povrća, mliječnih mlijeka, govedine, svinjetine, elektronike, čelika i kamiona.
Ekonomisti očekuju negativne posljedice za američko gospodarstvo
Jučer je burza Dow zatvorena s oko 427 bodova niže, ili 1%. Širi indeks S&P 500 pao je 1,8%, a tehnološki bogati Nasdaq je pao 2,6% .
Većina ekonomista očekuje da će uvozne carine podići cijene proizvoda, usporiti američko gospodarstvo i potencijalno koštati radna mjesta. Proračunski laboratorij Sveučilišta Yale procijenio je da bi samo carine za Kanadu, Kinu i Meksiko povećale inflaciju za cijeli postotni bod, srezale rast BDP-a za pola postotnog boda i koštale prosječno kućanstvo oko 1600 dolara raspoloživog dohotka godišnje.
Meksiko, Kina i Kanada tri su najveća trgovinska partnera Sjedinjenih Država. Zajedno su prošle godine u SAD isporučili robe u vrijednosti od 1,4 biljuna dolara, prema podacima Ministarstva trgovine. To čini više od 40% vrijednosti sve robe koju je SAD uvezao prošle godine.
Čini se da je Trump u utorak navečer priznao da bi carine mogle boljeti: “Bit će malo nemira, ali to nam ne smeta. Neće biti puno”. Zamoli je Amerikance, pogotovo farmere, da “izdrže s njim”, prenosi CNN.
Zahuktava se carinski rat Kine i SAD-a: ‘Spremni smo’