U drugoj polovici 2024. godine, prosječna cijena jednog kvadrata novih stanova koje su prodavale tvrtke i druge pravne osobe (bez stanova iz programa POS) iznosila je 2652 eura, pokazuju podaci Državnog zavoda za statistiku (DZS).
To je 12,4 posto više nego u istoj polovici 2023. godine. Stanovi iz programa POS (društveno poticana stanogradnja) bili su znatno jeftiniji, njihova prosječna cijena po kvadratu bila je 1316 eura. Kada se uzmu u obzir svi prodani stanovi, bez obzira na to tko ih je prodavao, prosječna cijena kvadrata iznosila je 2615 eura.
Nastavak rasta cijena ima svoje razloge, kako nam je pojasnio Boro Vujović, vlasnik nekretninske agencije Opereta: “Rast cijena nije bio u skladu s mojim očekivanjima, no cijene su prošle godine narasle. Glavni uzrok tome je i dalje prisutna inflacija, ali i obnova koja kod nas ima bitan učinak na građevinsku industriju s obzirom na to da dobar dio firmi radi na obnovu, gdje imaju jako dobre uvjete i puno posla”.
Nemamo jake strane igrače
Najveća potražnja za nekretninama ostaje u glavnom gradu. U Zagrebu je pritom prosječna cijena četvornog metra novog stana bila 2917 eura, što je 8,7 posto više nego godinu prije, a u ostalim mjestima 2211 eura ili 14 posto više. Hrvatska je među skupljim zemljama u regiji za kupnju i prodaju nekretnina, posebno u metropoli i na obali, gdje cijene rastu zbog turističke potražnje i stranih ulaganja.
“U regiji smo specifični baš zbog obnove i inflacije. Iako svugdje cijene rastu, ali kod nas je to baš specifična vrsta rasta. Kritičan je i dalje manjak ponude na veliku potražnju, posebice ponude novih stanova i to se onda rezultira u cijeni”, komentirao je Vujović.
Prosječna cijena kvadrata POS-ovih stanova u Hrvatskoj prošle godine iznosila je 1335 eura, što je porast od 3,1 posto u odnosu na prethodnu godinu. U Zagrebu je cijena bila 1004 eura, što je neznatan pad od 0,1 posto, a odnosila se na prodaju samo četiri stana. U ostalim naseljima kvadratni metar POS-ovih stanova poskupio je za 3,3 posto, dosegnuvši 1343 eura.
Kao objašnjenje niske zastupljenosti POS stanova u statističkim podacima, Vujović kaže: “Ključno je što se postavi pitanje – zašto bi neki izvođač radio POS posao za 1600 eura, kad može raditi na obnovi za 2500 ili više tisuća eura. To je sve tržište. Veća je potreba za građevinskom operativom nego su mogućnosti, nemamo ozbiljne strane igrače u građevinskoj industriji i sve završi na ponudi i potražnji”.
Kroz POS 200 stanova
Ukupno je prošle godine u Hrvatskoj prodano 3789 novih stanova, od toga 1614 u Zagrebu, a 2175 u drugim naseljima. Od ukupnog broja, 200 stanova prodano je kroz POS, dok su preostalih 3589 prodala trgovačka društva i druge pravne osobe.
Prema podacima DZS-a prosječna cijena kvadrata novog stana u Hrvatskoj u drugoj polovici prošle godine bila je 2615 eura, što predstavlja rast od 14,8 posto u odnosu na isto razdoblje 2023. godine. U Zagrebu je prosječna cijena kvadrata novog stana iznosila 2992 eura, što je 8,3 posto više nego godinu prije, dok je u ostalim mjestima cijena bila 2346 eura, bilježeći rast od 19,3 posto.