Odbijanje predsjednika Donalda Trumpa da isključi mogućnost usporavanje rasta američkog gospodarstva ove godine, izazvalo je u ponedjeljak oštar pad burzovnih indeksa na Wall Streetu.
No, pad S&P indeksa od 9 posto u manje od mjesec dana odražava širu ‘silu’ koju je predsjednik oslobodio u novom mandatu – globalnu nestabilnost i neizvjesnost oko toga što će učiniti sljedeće i kakav će biti svijet nakon njega. Trump pokušava srušiti sve što su svi mislili da znaju o američkoj vanjskoj pomoći, trgovini i ekonomskoj politici.
Pokrenuo je trgovinske ratove sa susjedima SAD-a, neselektivno otpustio tisuće državnih službenika i prešao na kažnjavanje žrtve u Ukrajini – narušavajući 80-godišnju vezu povjerenja s američkim saveznicima I, kako je rekao naciji prije tjedan dana: ‘Tek smo počeli’.
Ne želi predviđati
U intervjuu za Fox News u nedjelju, Trump je bio neobično suzdržan kada su ga pitali hoće li snažno gospodarstvo koje je naslijedio od bivšeg predsjednika Joea Bidena, pasti u recesiju ove godine. “Mrzim predviđati takve stvari”, rekao je, a zatim dodatno pogoršao situaciju izjavom u Air Force One: “Tko zna?”. Manje je čak bilo važno što je Trump rekao, nego način kako je to izrekao.
Trump: Ne možemo se previše oslanjati na burzu, Kina razmišlja u razdoblju od 100 godina, a mi razmišljamo po kvartalima.
Zvučio je nesigurno, iako je poznat po nepopustljivoj sigurnosti.. Njegovo naizgled priznanje na Fox Newsu da bi njegove politike, uključujući carine, mogle izazvati ‘prijelazno razdoblje’ za gospodarstvo također je zabrinjavajuće jer ukazuje da kratkoročna bol dolazi i da je on spreman da zemlja, već iscrpljena visokim cijenama hrane i stanovanja, to izdrži.
U ponedjeljak su dužnosnici Bijele kuće odbacili paniku na tržištima i tvrdnje da se bliži usporavanje ekonomije. Također su konstatirali da bilo kakva temeljna slabost u rastu nije rezultat Trumpovog nepredvidivog vodstva, već ‘mamurluka’ iz Bidenove administracije.
“Mislim da će se u prvom kvartalu gospodarstvo jedva održati u pozitivnoj kategoriji, a onda će u drugom kvartalu doći do skoka kada svi vide stvarne učinke poreznih rezova”, rekao je Kevin Hassett, direktor Nacionalnog ekonomskog vijeća Bijele kuće, za CNBC. Ministar trgovine Howard Lutnick dao je još optimističnije prognoze na NBC-jevom Meet the Press u nedjelju, rekavši da u Americi neće biti recesije.
Znakovito je da se u ponedjeljak predsjednik nije pojavio u javnosti kako bi komentirao stanje gospodarstva, dok je burza – jedan od njegovih omiljenih pokazatelja vlastitog uspjeha – tonula. Predsjednik tvrdi da će njegove carinske politike brzo donijeti milijarde dolara SAD-u i odbacuje ekonomsku logiku da će potrošači snositi njihov trošak kroz više cijene.
Dugoročan plan ili…?
Njegov cilj, obnova američke industrijske baze, vrijedan je, ali bi zahtijevao preokret desetljeća globalizacije, što je zadatak koji bi trajao puno dulje od njegovog mandata u Bijeloj kući. To baca novo svjetlo na Trumpove komentare o ‘prijelaznom razdoblju’ za gospodarstvo. Hoće li Amerikanci morati trpjeti financijsku bol dok politika ne donese rezultate? Ili će Trump, u svom tipičnom stilu, promijeniti kurs?
Trenutno nema nikakvog pokazatelja o tome. Na Fox Newsu Trump je izjavio da se ne može previše oslanjati na burzu, dodajući da ‘Kina razmišlja u razdoblju od 100 godina, a mi razmišljamo po kvartalima’. Pad na Wall Streetu odrazio se i na europske burze gdje su indeksi također skliznuli. Trend je slijedila i Zagrebačka burza.