Gorilo je nebo iznad Južne Koreje, a saznalo se da su zaslužni Amerikanci. Radi se o AC-130J američkih zračnih snaga, a njegove kamere mogu gotovo vidjeti kroz prozore na najvišim katovima. Časnici na ovoj četveromotornoj letjelici nazvanoj Ghostrider mogu prepoznati objekte na udaljenosti od 15 kilometara – potencijalne mete za najveći top ikada montiran na letjelicu s fiksnim krilima.
CNN je još početkom lipnja dobio vid u unutrašnjost zrakoplova, dodijeljenog Zapovjedništvu za specijalne operacije američkog ratnog zrakoplovstva, nakon što je poletio iz matične baze u Hurlburt Fieldu na Floridi i krenuo na zajedničke vježbe u Južnoj Koreji.
Otprilike osam sekundi nakon ispaljivanja, granate su pogodile mete koje se nalaze 10.000 stopa niže, dok su kontrolori gledali rezultate svog rada na velikim ekranima u sredini zrakoplova. “Procjenjuje se da su dva tenka uništena”, potvrđuje glas u radioslušalicama posade AC-130.
“To pokazuje da smo spremni”
Pilot-kapetan John Ikenberry kaže da je prisutnost AC-130 na vježbama u Južnoj Koreji osmišljena da pošalje jednostavnu poruku ratobornim sjevernim susjedima i njihovom vođi Kim Jong-unu na sjeveru – odvraćanje. “To pokazuje da smo spremni”, rekao je Ikenberry. Posljednjih mjeseci na Korejskom poluotoku rastu tenzije.
Sjever je slao balone napunjene smećem u područja blizu Seula i testirao projektile, a južnokorejske trupe ispalile su hice upozorenja kad su sjevernokorejski vojnici prešli liniju razgraničenja usred demilitarizirane zone.
Nevjerojatne performanse
Upravo je ovaj tjedan Sjeverna Koreja kritizirala vježbe na jugu održane krajem lipnja i početkom srpnja kao “neoprostivu i eksplicitnu provokaciju”. Istodobno Washington održava stalnu isporuku opreme Južnoj Koreji za kopnene, zračne i pomorske vježbe koje će krajem ljeta kulminirati jednom od najvećih godišnjih vježbi, Ulchi Freedom Shieldom.
AC-130J, najnovija verzija borbenih letjelica američkog ratnog zrakoplovstva Hercules, već drugu godinu zaredom testira svoju sposobnost u Koreji. Bojnik Heath Curtis, časnik za borbene sustave na Herculesu, kaže da je važno da topovnjača preleti Pacifik jer to omogućava obuku s iskustvom u uvjetima koji se ne mogu simulirati na poligonima u Floridi ili New Mexicu.
Planinski lanci i grebeni Korejskog poluotoka stvaraju jedinstvene uvjete u smislu vjetra, a to može učiniti razliku čak i za projektil koji putuje brzinom većom od 1300 km/h. Ovo također daje priliku Curtisu i drugom časniku koji sjedi u centru za kontrolu oružja AC-130 da vježbaju uz južnokorejske saveznike koje će možda trebati zaštititi u slučaju kopnenog rata na poluotoku.
Komentari
odražavaju
stavove
njihovih
autora,
ali
ne
nužno
i
stavove
portala
Dnevno.hr.
Molimo
čitatelje
za
razumijevanje
te
suzdržavanje
od
vrijeđanja,
psovanja
i
vulgarnog
izražavanja.
Portal
Dnevno.hr
zadržava
pravo
obrisati
komentar
bez
najave
i/li
prethodnog
objašnjenja.