Predsjednik SAD-a Joe Biden održao je u utorak snažan govor na otvaranju summita NATO-a u Washingtonu. Biden je istakao svoju odlučnost u podršci Ukrajini te naglasio obnovljenu snagu Saveza pod njegovim vodstvom. Govor koji je označio početak trodnevnih sastanaka čelnika NATO zemalja u glavnom gradu SAD-a pokazao se kao značajan politički i geopolitički test za Bidena koji mora uvjeriti skeptične glasače i saveznike da je još uvijek dorastao svom poslu unatoč poodmakloj dobi – piše POLITICO.
Biden je prethodno i sam priznao da je svjestan rastuće zabrinutosti u vezi s njegovim sve češćim i primjetnijim mentalnim “gubljenjima” posljednjih mjeseci. Uvodni govor bio je kritičan korak u uvjeravanju stranih čelnika da je dorastao zadatku vođenja NATO saveza. Naime, SAD je glavni financijski nositelj u NATO-u te je NATO već duže vrijeme nastojao povećati vojne troškove drugih članica.
Bio je to i ključni test za spašavanje njegove predsjedničke kampanje nakon katastrofalne debate protiv Donalda Trumpa koja je navela mnoge u njegovoj stranci da posumnjaju u predsjednikovu mentalnu oštrinu – piše The Guardian. Biden je iskoristio priliku da najavi isporuku novih protuzračnih obrambenih sustava za Ukrajinu što je jedan od ključnih zahtjeva Kijeva. Sjedinjene Države i četiri NATO saveznika – Nizozemska, Njemačka, Italija i Rumunjska – ove će godine poslati četiri sustava protuzračne obrane Patriot i srodne komponente kao i jedan sustav SAMP/T.
Nova pomoć Ukrajini
U narednim mjesecima Washington i njegovi partneri isporučit će još desetke taktičkih protuzračnih obrambenih sustava kako bi ojačali sigurnost Ukrajine, a slične najave očekuju se kasnije tijekom godine. Ova nova pomoć dovest će do kašnjenja u isporuci protuzračnih raketa nekim zemljama koje su ih naručile od američkih tvrtki jer će isporuka Ukrajini imati prioritet. Biden je naglasio: “Ukrajina može i hoće zaustaviti Putina. Rusija neće prevladati. Ukrajina će pobijediti.” Predsjednik je bio jasan i snažan, djelujući energizirano dok je govorio o transatlantskim odnosima koje njeguje tijekom svoje dugogodišnje političke karijere.
Nakon Bidenovog govora, čelnici Nizozemske, Njemačke, Italije i Rumunjske izjavili su kako je njihova poruka Moskvi i svijetu jasna te da su nepokolobljivi u pružanju podrške Ukrajini. Ovaj potez označava završetak višemjesečnih napora koje je predvodio SAD kako bi osigurao protuzračne obrambene sustave za Ukrajinu. Naime, neke zemlje nisu bile spremne odvojiti se od sofisticiranog obrambenog oružja, barem ne prije nego što dobiju adekvatnu zamjenu.
Povećanje protuzračne obrane bilo je visoko na listi prioriteta Ukrajine, s obzirom na nadmoćniji ruski arsenal koji omogućuje bombardiranje gradova i ključnih vojnih ciljeva. Andriy Yermak, šef ureda ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog, izjavio je za POLITICO da je zadovoljan što će njegova zemlja dobiti veću podršku, ali je naglasio da je isporuka “kasnila” i trebala je biti završena puno ranije.
U kontekstu mogućeg povratka Trumpa na dužnost, Biden je istaknuo svoju čvrstu predanost NATO savezu, upozoravajući birače na mogućnost da bi njegov prethodnik mogao napustiti Savez ako se vrati u Bijelu kuću. U usporedbi s 2016. godinom, saveznici u NATO-u aktivno se pripremaju za eventualni povratak Trumpove administracije koja je skeptična prema NATO-u. Dužnosnici Saveza pojačavaju proizvodnju oružja, konzultiraju se s Trumpovim savjetnicima te održavaju sastanke kako bi se pripremili za eventualni povrat bivšeg predsjednika koji je pokazao suzdržanost i skeptičnost prema Europi.
Meter: Biden tvrdi da ga samo ‘Svemogući Gospodin’ može uvjeriti da odustane od predsjedničke utrke