Početak ožujka donio je pravi katapult tržišne vrijednosti Đure Đakovića. Naime, u samo dva tjedna njihova cijena se učetverostručila. Još krajem veljače vrijedile su iz današnje perspektive mizernih 19 eura, da bi potraj prošloga tjedna uzletjele iznad 70 eura.
U početku je rast bio praćen skromnim prometom, no protekloga se tjedna primjećuje znatno ozbiljniji volumen prometa kakav na ovim dionicama odavno nije viđen.
Što stoji iza rasta
I dok nekih opipljivijih informacija koje bi potaknule ovakav rast nema, očito je kako je indirektan razlog sve ono što se događa na planu jačanja europske obrambene industrije.
Unutar grupe Đuro Đaković djeluje tvrtka Đuro Đaković specijalna vozila (ĐĐSV) kojoj je trenutno glavni segment poslovanja proizvodnja vagona, ali se bavi i proizvodnjom oklopnih borbenih vozila i druge vojne opreme.
Upućeni izvori iz obrambenog sektora ukazuju na povezanost čeških vlasnika s mogućim velikim poslovima na krilima europskog novca, a dio bi se tih poslova onda prelio i u pogone brodskog holdinga. René Matera, koji je preminuo 2023. godine, i Jaroslav Strnad su prije desetak godina iz krize izvukli češkog proizvođača vozila Tatru.
Strnad je svojedobno bio poznat kao trgovac oružjem i municijom, a Tatra je i danas proizvođač vojnih kamiona. Već postoji i jedan konkretan primjer suradnje unutar vlasničke grupe: ĐĐSV je 2022. godine isporučio segmente sustava lansirnog mosta AM-70 EX i oklopne kabine vozila za tvrtku Excalibury Army.
Trenutačno je u fokusu borbeno oklopno vozilo pješaštva M2A2 Bradley. Nabava ukupno 89 primjeraka za Oružane snage Republike Hrvatske plod je dogovora hrvatske i američke vlade, a realizacija obnove i opremanja vozila na tvrtki je BAE Systems Inc., američkoj podružnici konglomerata BAE Systems.
I tu, u ovom trenutku kao svojevrsni podizvođač, nastupa ĐĐSV koji će imati veliku ulogu u dovođenju 62 vozila u operativno stanje. Sa svojim iskustvom proizvodnje tenkova M-84 i borbenih oklopnih vozila na kotačima Patria, Đurini stručnjaci i hale čine se kao izbor koji se nametnuo sam po sebi.
Međutim, situacija je potpuno drukčija. Kao prvo, Bradley je pravi proizvod američke vojne industrije, vozilo s kakvim se u Hrvatskoj u industrijskom smislu dosad nitko nije sreo. Krase ga drukčiji koncepti te programi proizvodnje, remonta i održavanja. Kao glavni izvođač i tvrtka zadužena i za razvoj Bradleyja američke kopnene vojske i marinaca, BAE Systems Inc. ni u Europi ne odustaje od svojih standarda.
S druge strane, Hrvatska vojska ima svoje zahtjeve i potrebe i treba dobiti ono najbolje što može za novac koji su izdvojili hrvatski (dijelom i američki) porezni obveznici. Ukratko, ĐĐSV logičan je izbor, ali to je morao i pokazati svim partnerima uključenim u projekt.
Veza s BAE Systemsom je kontinuirana i Amerikanci inzistiraju na poštivanju svojih kriterija i standarda. Upućeni vjeruju kako su upravo reference koje daje suradnja s Amerikancima najbolji vjetar u leđa za Đuro Đaković.
Projekt koji tek očekuje potvrdu u vidu potpisivanja odgovarajućeg ugovora između Vlade RH i ĐĐSV-a jest opremanje OSRH s trideset novih oklopnih vozila Patria. U Slavonskom Brodu željno očekuju nastavak donedavno najvećeg projekta opremanja u povijesti OSRH. Doduše, zadnje vozilo od onih kojima zasad raspolažu OSRH sišlo je s tvorničke trake još 2013. godine.
Poslovanje stabilizirano
U međuvremenu, fokus na vagone proteklih je godina stabilizirao poslovanje Đure Đakovića. Grupa Đuro Đaković je lani imala poslovne prihode od 134 milijuna eura, 25 posto više nego godinu prije, uz dobit prije oporezivanja od 7,2 milijuna eura.
Najveći dio toga dolazi iz proizvodnje željezničkih vagona, a u financijskim izvještajima navodi se kako je za ovu godinu već ugovoren 4,7 milijuna eura vrijedan posao revizije tenka i servisa za hrvatsko Ministarstvo obrane.