Najavu piše: Robert Matteoni
Čudna su to nogometna vremena, pogotovo u doživljajima javnosti. Kad se igra dobro, a ne pobjeđuje izbornici, pa i reprezentativci su kritizirani za neuspješni turnir. Kad se ne igra dobro, a pobjeđuje se, odnosno napreduje, onda se izbornici pa i reprezentativci nalaze pod valom kritikom jer su prezentacije “dosadne”. Novo vrijeme, ili staro nogometno pravilo uokvireno modernim platformama komunikacije?
Tko će ga znati, jer objašnjavati fenomene digitalne današnjice s nekom logikom zbilja nema logike. Svi su na valu tih novih doživljaja, a oni koji su unutar centrifuge nekako se uče živjeti s takvom zbiljom.
Gareth Southgate, izbornik Engleske već osam godina, i Ronald Koeman, povratnik na klupu Nizozemske, ogledni su primjerci tih “novotarija”. I vjerojatno u vrhu najkritiziranijih trenera prije ovog turnira, a podosta toga im se predbacilo i na Euru iako su, eto, dogurali do polufinala.
– Teško je objasniti sebi negativu kojom smo okruženi, ali dečki i ja idemo dalje našim putom. Pobjeda nad Nizozemskom donijela bi nam drugo uzastopno finale europskog prvenstva i zato ćemo učiniti sve što je u našoj moći da ostvarimo taj iskorak – zadržao je mirnoću Southgate, koji je ostao upamćen kao igrač, među ostalim, koji nije iskoristio jedanaesterac s Nijemcima na domaćem Euru 1996. Englezi, kad god su ljuti na njega i reprezentaciju, izvlače mu tu ranu iz ladice…
Ronald Koeman imao je, pak, niz nelagodnih press konferencija uoči Eura. Na jednoj u Njemačkoj, jednom je novinaru na pitanje što će biti nakon turnira s njegovim poslom, odgovorio je mirno…
– To me možete pitati samo nakon kraja prvenstva, a ne sada. Jer što ako….
Mediji su protumačili taj izostali završetak rečenice s nadom da će Nizozemska ostvariti natjecateljski iskorak i više se neće propitivati izborničko pitanje.
Uoči večerašnjeg polufinala u Dortmundu između Engleske i Nizozemske dva su izbornika gotovo već “pobjednici”. Istini za volju, Southgate bi nakon osam godina i 100 do sada odrađenih utakmica Engleske pod njegovim vodstvom, mogao realno zaključiti svoju izborničku eru. Došao je kao privremeno rješenje zbog odlaska Venablesa jer je bio namještenik Saveza (U-21), a eto, ostao je 100 utakmica. I nakon tri polufinala u četiri turnira (Rusija 2018., Euro 2021., 2024.), ako i ode uz poraz s Nizozemcima, ili u finalu, moći će se pohvaliti da je ostvario najviše pobjeda u eliminacijskim turnirskim utakmicama (8-9), više nego svi njegovi prethodnici od 1966. zajedno (6).
Koeman je već sada u najboljoj poziciji. Kritika je ušutjela jer je podosta iznenađena probojem u polufinale. Štoviše, Nizozemci dobro igraju, postigli su 9 golova, i samo je Španjolska bila bolja u tom pogled s 11 pogodaka. Englezi su, primjerice, do polufinala postigli 5 pogodaka.
Sudar Engleske i Nizozemske bit će i nadjačavanje dvije realnosti. S jedne je strane visoka individualna vrijednost igrača koje vodi Southgate, a s kojim je potencijalom grabio, prilično teškom mukom, do polufinala. Na drugoj je strani kompaktnija i kolektivno bitno definiranija nizozemska reprezentacija, koja također ima nekoliko izvanrednih pojedinaca (Van Dijk, De Vrij, Ake, Gakpo, Depay), ali se nameće suparniku homogenijim pristupima. Nizozemski novinari sada još više žale za ozljedama De Jonga i Koopmeinersa, dva izvanredna igrača središnjice i ofenzivnog pristupa, s kojima bi Koemanova reprezentacija djelovala još ubojitije.
Englezi su, pak, u trenutačnoj euforiji pozitivnog predznaka, a koja prati pobjedonosne ishode reprezentacije. Prijašnje utakmice ukazivale su na probleme u organizaciji igre, zato se jako i kritiziralo izbornika Southgatea, ali kako je reprezentacija pokazala određeni napredak s vrlo dobrim Švicarcima, sada se atmosfera promijenila. Nada za finale je prerasla u uvjerenje da se može i do titule. Tipična engleska krajnost…
U Dortmundu se očekuje preko 80 tisuća navijača iz Nizozemske, s obzirom na to da je mjesto utakmice udaljeno tek 100-tinjak kilometra od granice. Naravno, više od pola njih bit će bez ulaznice, ali su željni dobrog provoda i pustit će glas tako da ih se čuje uz one na stadionu. Engleza će također, po tradiciji, biti puno, kao što će ih puno biti bez ulaznice. Snage sigurnosti morat će biti vrlo organizirane i fokusirane da se izbjegnu bilo kakvi incidenti.
Engleska i Nizozemska je simbolično dvoboj (rano) otpisanih, od kojih će jedna reprezentacija doživjeti najugodniji revanš prema svima onima koji su ih negativno tretirali. Dojam je da poraženi neće ovaj put doživjeti novi otpis, nego će zaraditi više povjerenja svojih.
Engleska od 1966. godine čeka drugi trofej u povijesti (nakon svjetskog naslova na svom tlu), a Nizozemska se nada drugom naslovu europskog prvaka nakon onog iz 1988. godine. Na turniru koji se održava, kao i tada, u Njemačkoj. Netko će od srijede navečer biti korak bliže ostvarenju snova, koliko god je opće uvjerenje da pored drugog polufinalnog para, “otpisani” nemaju baš neke šanse…