Poznato lice na hrvatskoj i regionalnoj sceni oldtimera, Andrea Weber je odmalena bila fascinirana automobilima. Igrala se s autićima, ali i promatrala radove u servisu IMV kombija u dvorištu bakine zgrade. Od oca je naslijedila ljubav prema Mercedesima, no prvi joj je oldtimer ipak bio američke proizvodnje, impozantni Buick Le Sabre. Oduševljena svijetom starina, nabavila je još nekoliko projekata, koji uglavnom nikada nisu došli na red za restauraciju, a potom i svoj auto snova, Mercedes 350 SLC, koji ima i danas.
No, podjednako je bila oduševljena i tada joj svakodnevnim autom, Alfa Romeom 155, koji je probudio interes i za ovu marku, ma koliko većinom atributa bila čista suprotnost Mercedesu. I sin Dominik se odmalena zarazio oldtimerima, pogotovo talijanskima, te je 2005. nabavila svoju prvu Alfu Romeo, ovu na fotografijama.
Tada, međutim, nije izgledala ni približno nalik današnjem stanju. Bila je vozna, no dosta načeta korozijom. Tadašnji ju je vlasnik u Italiji spasio s otpada, a potom u Splitu prelakirao u neoriginalnu i neadekvatnu zelenu boju. Kako je registracija upravo istekla, vlasnik ju je stavio u Plavi oglasnik, sa željom da od zarađenog kupi računalo kćeri.
Andrea ju je kupila na neviđeno, poslije podne nakon završetka škole sa sinom je sjela u auto i otišla u Split. Istog su dana sredili papirologiju, stavili Berlinu na vlak, odvezli se natrag i ujutro je dočekali u Zagrebu. Dileme nije bilo, znala je da će Alfa ići u totalnu restauraciju, do zadnjeg vijka, no nije slutila da će to iz raznih razloga potrajati čak osam godina, do 2013.
Kada je jednom izašla na cestu, više nije stala. Doslovno – u ovih 11 godina auto je napravio oko 80.000 kilometara bez kvarova, a Andrea je s njim sudjelovala na natjecanjima oldtimera u nekoliko europskih država. Nikamo ne ide na prikolici, pravilo je da se na svaki reli vozi i s njega vraća na isti način.
Među odrađenima su Bohemia Classic u Českom Krumlovu, slavni austrijski Alpenfahrt i Vienna Classic Days, kao i mnoga druga natjecanja u Hrvatskoj, Austriji, Italiji i Sloveniji. Ne znamo postoji li osoba na našoj sceni s više međunarodnih pehara i priznanja od Andree, lani trećeplasirane u prestižnom natjecanju Alpe Adria Classic.
Ne govorimo pritom samo o onima osvojenim u konkurenciji vozačica, nego i općenitim. Od svih joj je pehara najdraži onaj s oldtimerskog izdanja klasične utrke Trieste-Opicina, nazvan po sjajnoj talijanskoj vozačici utrka Adi Pace, osvojen u žestokoj konkurenciji desetak vrlo kompetitivnih vozačica. Berlinu s istog natjecanja pamti i jedno polje suncokreta, no o tome nećemo…
Ovaj automobil nikada nećete sresti u svakodnevnom prometu, služi samo za natjecanja i put do njih, a spomenuta kilometraža najbolje pokazuje koliko ozbiljno i često Andrea nastupa na njima. Usto je i predsjednica OTK Stari kotači iz Strmca pored Svete Nedelje, već u četvrtom mandatu, kao jedna od rijetkih žena u ovom dominantno muškom hobiju. To je jedan od najagilnijih i članstvom najbrojnijih naših klubova, koji organizira izložbe, sajmove i relije, kako u Zagrebu, tako i u okolici.
A u onoj garaži kod bake, nekadašnjem servisu, godinama je bila smještena njena i Dominikova kolekcija automobila, memorabilije modela i literature, no nažalost, nakon potresa sve je to moralo na neodređeno vrijeme biti izmješteno.
Potres i pandemija na neko su vrijeme prekinuli aktivnosti kako Andree, tako i Berline (koja je u to vrijeme, nakon dugog stajanja, doživjela i jedini kvar u više od desetljeća, kada je procurio kočni cilindar), no sada su opet u punom pogonu, te smo tijekom snimanja slušali o planovima i natjecanjima na koja se spremaju.
Danas nekako u sjeni manje Giulie, Alfa Romeo 1750/2000 Berlina proizvodila se deset godina i napravljena je u gotovo 200.000 primjeraka. Na našim je cestama bila razmjerno rijetka pojava, a danas se sačuvane primjerke može nabrojati na prste jedne ruke, pri čemu je samo ovaj restauriran i u redovnom pogonu.
Dapače, na putu je prema novim međunarodnim uspjesima i trofejima, te šesteroznamenkastoj cifri kilometara prijeđenih nakon restauracije.
Ukratko
Andrea Weber predsjednica je Oldtimer kluba Stari kotači iz Strmca Samoborskog, jednog od članstvom najvećih i najaktivnijih kod nas, i to već u četvrtom mandatu
Legendarni Alfin “bialbero” proizvodio se čak 40 godina, a inačica od 1962 ccm s dva rasplinjača stigla je 1971. i razvijala potentnih 130 KS
Mada je zbog nešto većih gabarita i ne svima omiljenog dizajna nešto manje cijenjena od ostalih modela serije 105, ima očekivano sjajne vozne osobine
Klasična talijanska sportska elegancija još bolje izgleda uz originalnu konjak nijansu na sjedalima, potvrđenu tvorničkom arhivom
Alfa je nakon višegodišnje, iznimno temeljite restauracije na cesti od 2013., a prije nekoliko godina prebačena je na prikladne PV registracijske pločice
Vanjska je boja izvorna bijela Bianco Spino, ali i sve ostalo je na ovom automobilu pažljivo vraćeno na specifikacije s kakvima je izašao iz tvornice
Gledajući današnje stanje, teško je vjerovati da je ovaj primjerak u Italiji završio na otpadu prije no što mu je u Hrvatskoj udahnut novi život
Sponzorirani sadržaj nastao u suradnji s CVH