Objavljeno 10. srpnja, 2024.
Zavod upravlja s nepunih 1,2 milijuna četvornih metara u 1625 stambenih zgrada
Bjelodano je da je u Osijeku posljednjih godina trend izgradnje stambenih zgrada na tri etaže, takozvanih urbanih vila, u kojima je po jedan stan na svakoj etaži. No novo je to da se sve češće suvlasnici takvih vila, iako nisu u zakonskoj obvezi, odlučuju unajmiti upravitelja zgade, a najčešće je to Zavod za stanovanje.
Potvrdio nam je to i Krešimir Novoselić, direktor Zavoda za stanovanje.
(Ne)sloga suvlasnika
– Počevši od 2021. godine (kada je Novoselić preuzeo upravljanje, nap. a.) dobili smo dodatnih nešto više od pet tisuća četvornih metara na upravljanje, potom smo 2022. godine došli do 15 tisuća, a prošla je godina bila rekordna u posljednjih deset godina – dobili smo novih gotovo 25 tisuća kvadratnih metara na upravljanje. Takav se pozitivni trend nastavlja, već za pola ove godine imamo bolji rezultat kada je riječ o novim kvadratima nego za cijelu 2022. – pohvalio se naš sugovornik, dodajući kako na upravljanju imaju 86 posto osječkih zgrada. Preciznije, riječ je o 1625 zgrada ukupne površine nepunih 1,2 milijuna četvornih metara!
– Mnogi su suvlasnici, dio njih je novih, a dio je prešao k nama od drugih upravitelja (pri čemu ne tajim da smo i mi nekoliko zgrada izgubili), prepoznali ne samo kvalitetu naše usluge nego i korist koju mogu imati kod nas. Primjerice, jedna od pogodnosti je to što preko nas mogu dobiti znatno povoljnije osiguranje zgrade, jer mi ugovaranje radimo na bazi “milijuna kvadrata”, pa je cijena znatno povoljnija i iznosi 0,046 eura po kvadratu – kaže direktor Zavoda.
Drži kako su, generalno gledano, osječke zgrade u dobrom stanju, no jasno je kako ima onih koje bi se hitno trebale obnoviti, ali, nažalost, suvlasnici se ne mogu dogovoriti da to provedu. S druge su strane oni koji su svoje zgrade prijavili na projekt energetske obnove koju sufinancira država kroz Fond za zaštitu okoliša i energetsku obnovu. Premda i ovdje ne prođu svi prijavljeni.
– Iz Zavoda smo baš zbog toga prema Fondu izišli s inicijativom da one zgrade koje su se ranije prijavile, a nisu prošle, budu na neki način favoriziranije u sljedećim javnim pozivima, premda ni to nije baš lako izvedivo, jer svaki se put mijenjaju uvjeti, pa se ti prethodni projekti moraju ažurirati. Primjerice zato što su u međuvremenu narasle cijena građevnog materijala. No tko god da je napravio energetsku obnovu, dijelio je pozitivne reakcije. Nedavno smo imali inspekciju Fonda za zgrade čija je energetska obnova realizirana njihovim sredstvima i sve je bilo u redu – kaže Novoselić.
Ugradnja dizala
Raspitujemo se za najavljenu mogućnost subvencije ugradnje dizala. Novoselić kaže kako je kod starih zgrada dio problema u tome što im lift ne stane u stubište, a ispred zgrade se nalazi javna površina za koju nije jasno kako se može otkupiti ili bar dobiti u najam.
– Do promjena o ovom pitanju dolazi na način da je u proceduri novi Zakon o upravljanju i održavanju zgrada koji predviđa da će država subvencionirati trošak ugradnje lifta u zgrade koje ga nemaju, a ostavljena je i mogućnost da se u to dodatno uključe i jedinice lokalne samouprave. U tome smislu i mi ćemo kao Zavod iskomunicirati mogućnost dodatnog sufinanciranja kamatne stope kredita koji će biti podignut za tu namjenu. Problem kod liftova nadovezuje se na priču o svijesti o suvlasništvu zgrade, pa su tako oni koji su na nižim katovima u pravilu stava kako im on ne treba. Onda se pojavljuju bizarne situacije da suvlasnici od trećeg kata i naviše sami to financiraju te na lift stave bravu kako se oni koji ga nisu sufinancirali ne bi mogli njime koristiti. I tu naravno nastaju međususjedski problemi… Zato se nadamo kako će ovaj novi zakon riješiti i još neka sporna pitanja koja Udruga upravitelja (nacionala udruga upravitelja, nap. a.) provlači dvadesetak godina, jer dosta toga je u ovoj našoj djelatnosti nedorečeno, a često ne postoji ni sudska praksa – kaže Novoselić.
Upravo će Zavod za stanovanje, uz kolege iz Slavonskog Broda, u Osijeku najesen biti domaćin godišnjeg savjetovanja Udruge upravitelja.
Dario Kuštro
Uplatnice moguće primati e-mailom
Novoselić ističe kako je dio obveznika zajedničke pričuve početkom srpnja prvi put primio uplatnice preko e-maila.
– Riječ je o prvih 110 obveznika koji su samoinicijativno izrazili želju primati uplatnice na takav način umjesto do sada uobičajenog slanja fizičkim putem. S obzirom na to da je slanje uplatnica preko e-maila ujedno bilo i testno (obveznicima smo poslali i fizičke primjerke uplatnica), pozivamo sve obveznike zajedničke pričuve da nam se jave ako žele redovito primati uplatnice za pričuvu preko e-maila – poziva Novoselić.
Uplatnice za sljedeći, ujedno i posljednji kvartal 2024. godine, bit će pripremljene 1. listopada te sve zainteresirane za primitak uplatnica na ovaj način iz Zavoda pozivaju da se jave na e-mail racunovodstvo@zavodzastanovanje.hr.
POVEĆALI NAPLATU POTRAŽIVANJA
Kada je Novoselić u srpnju 2021. godine, s dolaskom Ivana Radića na čelo Grada Osijeka, preuzeo vođenje Zavoda za stanovanje, dočekao ga je gubitak u poslovanju od 500 tisuća kuna, koji se pokrivao subvencijama Grada Osijeka. Grad je, naime, osnivač ove tvrtke koja u cijelosti posluje na tržišnim načelima. Do sada je taj gubitak saniran i za prošu je godinu ostvarena dobit u iznosu 3000 eura, i to bez gradske subvencije.
– Uspjeli smo tako što smo drastično povećali naplatu naših potraživanja, racionalizirali troškove, modernizirali većinu radnih procesa, spojili određena radna mjesta i time ostvarili uštede – kaže Novoselić.