Objavljeno 10. srpnja, 2024.
Uz sunčane naočale i šešir, i umjetne suze imaju ulogu u zaštiti očiju
Prof. prim. dr. sc. Dubravka Biuk, dr. med., specijalist oftalmologije i subspecijalist glaukomatolog, v.d. predstojnika Klinike za očne bolesti Kliničkog bolničkog centra Osijek, u tjednu kada nas je pritisnuo toplinski val podsjeća sve građane na nužnost zaštite očiju od sunca jer, naglašava, izlaganje sunčanim zrakama bez odgovarajuće zaštite može nanijeti štetu gotovo na svim dijelovima oka.
Dobre “sunčike”
Ljeto je, pa nije naodmet ponoviti zašto su sunčane naočale mnogo više od modnog dodatka. Koje su karakteristike dobrih sunčanih naočala?
– Sunčane se naočale još percipiraju kao modni dodatak i potraga za njima kao ukras našeg lica počinje s porastom temperatura i planiranjem savršenog ljetovanja. No one su puno više od modnog dodatka. Evo nekoliko razloga zašto je tome tako. Sunčane naočale štite našu kožu vjeđa od mogućeg razvoja melanoma, ali i drugih oblika karcinoma kao što su bazocelularni i planocelularni karcinom. Osim toga, nošenjem naočale štitimo to područje i od razvoja alergijskih reakcija na sunce. Zato bi sunčane naočale trebale biti dovoljno široke kako bi osigurale adekvatnu zaštitu. Također, poznato je da pretjerano izlaganje sunčanim zrakama bez zaštite može ubrzati i razvoj mrene, degenerativnih promjena spojnice, kao i razvoj senilne makularne degneracije, koja je vodeći uzrok sljepoće u svijetu i za koju još ne postoji učinkovito liječenje. Omogućavaju nam sigurnu vožnju, a onima koji pate od migrene preporučuje se nošenje sunčanih naočala jer znamo da jako svijetlo može isprovocirati migrenu. I na kraju, ne trebamo zanemariti ni činjenicu kako njihovim nošenjem usporavamo razvoj bora oko očiju, koje muškarcima možda daju na šarmu, ali mi žene baš ih i ne priželjkujemo. Osim oblikom sunčanih naočala pri izboru se trebamo voditi i time da budu otporne na udarce i ogrebotine, da pružaju zaštitu od UVA i UVB zračenja, a ako želimo izbjeći zablještenja, trebale bi biti i polarizirane.
Zaključili smo u trgovini da nam neki okvir dobro pristaje, no od estetike su važnije leće. Kako možemo znati da je leća naših sunčanih naočala kvalitetna?
– Kao što sam maloprije rekla, kad pronađemo savršene sunčane naočale za naše lice, moramo biti sigurni da blokiraju 90 – 100 % UVA i UVB zraka. Polariziranim naočalama izbjeći ćete zablještenja i odsjaje, a gradijentne su leće izvrstan izbor ako provodite puno vremena za volanom. Na taj se način blokiraju zrake sunca koje dolaze odozgo, a istovremeno nam je omogućena jasna vidljivost u donjem dijelu. Dakle, izbor leća ovisi i o našim navikama. Također treba znati da različite boje leća različito filtriraju svjetlo i nude različitu vidljivost, ali to ne znači da tamnija stakla pružaju bolju zaštitu od svjetlijih. Zelene su leće najbolji izbor za svakodnevno nošenje jer filtriraju isto sve boje svjetla, a sive bi leće bile idealne za vožnju.
Prekomjerno izlaganje sunčanim zrakama bez odgovarajuće zaštite može nanijeti štetu gotovo na svim dijelovima oka. Što se sve može dogoditi i u kojim okolnostima?
– Prekomjerno izlaganje suncu može dovesti do promjena na koži vjeđa koje zovemo solarna keratoza i one su predstadij za razvoj nekih oblika karcinoma. Kod nekih je zanimanja, kao što su ribari, poljoprivrednici i građevinski radnici, primijećena veća učestalost ne samo karcinoma nego i degenerativnih promjena na spojnici oka kao što je pterigij, ili ptičje krilo. Vidi se kao zadebljanje u unutranjem očnom kutu koje se širi na rožnicu prema zjenici. Preporučuje se operirati dok ne zahvati veću površinu rožnice jer nakon uklanjanja ostaje zamućenje na rožnici koje može smanjiti vidnu oštrinu. Osim toga, može prouzročiti i refrakcijsku grešku – astigmatizam.
Je li preporučljvo nositi šešir široka oboda i radi zaštite očiju? Također, trebaju li doista svi ljeti kapati umjetne suze i jesu li neke bolje od drugih?
– Da, šešir široka oboda štiti ne samo oči nego i cijelo lice od nepovoljnog utjecaja sunčanih zraka. Danas je jako izražena briga o tijelu i želja da ostanemo mladi. Ta briga treba početi još u djetinjstvu, jer naše tijelo pamti. Što se više štitimo, poslije ćemo imati manju potrebu za nekim estetskim zahvatima. Osim sunčanih naočala i šešira i umjetne suze imaju veliku ulogu u zaštiti očiju. Zbog visokih temperatura suze brže isparavaju s površine oka i osobe koje imaju lošiju kvalitetu suza mogu imati pojačane smetnje u smislu žarenja, pečenja, crvenila i posljedičnog suzenja. Tome može pridonijeti i učestala upotreba klimatizacijskih uređaja. Preporučila bih u autu, dok je upaljena klima, svakako imati sunčane naočale i izbjeći direktno puhanje zraka u lice. Što se tiče izbora umjetnih suza, one bi svakako trebale biti bez konzervansa, jer on dodatno oštećuje površinu oka, posebice u pacijenata koji se liječe od glaukoma i imaju lokalnu terapiju. Odnedavno su se na tržištu pojavile umjetne suze, Drop Defence, koje oko, osim što ga vlaže i njeguju, štite i od UV zraka.
Kada je riječ o zaštiti očiju, trebamo li ih posebno zaštititi u kloriranim bazenima, morskoj ili riječnoj vodi?
– Ako imate osjetljivije oči, preporučila bih i tada nošenje sunčanih naočala i izbjegavanje ronjenja. Međutim, ako se pojave znaci iritacije, također na tržištu postoji nekoliko vrsta umjetnih suza koje osim vlaženja i njege pružaju i antiseptički učinak. Ako za nekoliko dana ne dođe do poboljšanja, preporučujem ipak potražiti pomoć oftalmologa.
Budite uzor djeci
Na pješčanim se plažama zna dogoditi da nam uđe pijesak u oči. Kako si možemo pomoći?
– “Nezgodacija”, pogotovo u djece… Valja obilno isprati vodom i u većini će slučajeva to biti dovoljno. I još nekoliko dana treba kapati umjetne suze. Ako je ušla veća količina pijeska, trebalo bi okrenuti gornju vjeđu i tada isprati oko. Ako se ne usudite, mi smo tu…
Je li točno da plavooki ljudi moraju biti dosljedniji u nošenju sunčanih naočala?
– Točno je. Šarenica je zbog manjka pigmenta propusnija za UV zrake i samim time skloniji smo (ja također imam plave oči) većim oštećenjima izazvanim UV zrakama.
Podsjetite roditelje male djece na to koliko je i zašto važno da i mališani imaju kvalitetne sunčane naočale.
– Mi našoj djeci, kao i u svemu, svojim ponašanjem trebamo biti primjer. Rekla sam da tijelo pamti, a najviše vremena na zraku, tj. suncu, provodimo upravo u doba djetinjstva (prema nekim istraživanjima, to je 80 % ukupnog izlaganja suncu tijekom života). I zato, dok bezbrižno gradi kule od pijeska uz more, ne zaboravite staviti i svom djetetu sunčane naočale i šeširić, zbog refleksije sunčanih zraka od vode.
I za kraj, zapamtite, sunčane naočale nisu samo ljetni đir! Sunčane naočale nosite uvijek, i ljeti i zimi, i tada bez opterećenja za vaše oči uživajte na suncu.
Ivana Rab Guljaš