Objavljeno 10. srpnja, 2024.
BELI MANASTIR – Malo Belomanastiraca zna da je u njihovu gradu, zajedno s prigradskim naseljima Branjinim Vrhom, Šećeranom i Šumarinom, čak 18 parkova.
Još 31. ožujka 2021. godine Gradsko je vijeće donijelo Odluku o određivanju naziva parkova na gradskom području, obrazlažući to načinom za nastavak postupka proglašenja komunalne infrastrukture javnim dobrom u općoj uporabi. Nove nazive dobilo je tada 15 zelenih površina (osam u samom Belom Manastiru, tri u Šećerani, dva u Šumarini te jedan u Branjinom Vrhu), a posao je odradila Komisija za preimenovanje ulica Grada Belog Manastira, koja se, prema potrebi, bavi i određivanjem naziva trgova ili parkova. Najveći belomanastirski park, onaj u gradskom središtu, dobio je naziv Park grada Vukovara. Zanimljivo je kako je taj park u – privatnom vlasništvu. Nadalje, onaj kod željezničkog i autobusnog kolodvora zove se Park kolodvor, a park u Školskoj ulici, kod fontane (u blizini tržnice), Park fontana. Ostali parkovi u gradu nose imena Nikole Tesle, Antuna Mihanovića, Ivana Mažuranića, Ivana Gorana Kovačića, tu su i Dječji park Beljsko naselje i Park Zagrebačka. Park breza, Park Šećerana i Park PEER pak nazvani su šećeranski parkovi, dok su oni u Šumarini nazvani Park Benga i Park Šumarina. Iako je prvobitno predložen da bude Park Svetog Križa, po tamošnjoj župnoj crkvi, zelena površina u Branjinom Vrhu dobila je naziv Park žrtava Domovinskog rata. Uz park u dvorištu Osnovne škole dr. Franje Tuđmana treba dodati i dva parka koja su nazive dobila još prije – Park grada Mohacsa i Park sv. Martina. Do tada bezimeni park kod križanja Ulice hrvatskih branitelja i Svačićeve naziv po mađarskom gradu prijatelju dobio je u svibnju 2017., kada su spomen-ploču s nazivom parka, koja je ujedno bila i klupa za sjedenje, zajednički otkrili tadašnji gradonačelnici dvaju gradova, Ivan Doboš i Jozsef Seko (pok.). No, te ploče sada više nema, kao ni ploča s nazivima ostalih parkova, bez obzira na činjenicu da je, sukladno s Odlukom donesenom prije tri godine, Upravni odjel za graditeljstvo i stambeno-komunalne poslove zadužen organizirati postavljanje ploča s nazivima parkova. Primijetio je to i jedan naš čitatelj, zapitavši se kada će to biti učinjeno. Isto smo pitanje postavili gradonačelniku Belog Manastira, Tomislavu Robu.
– Sugestija je dobra. Predložit ću Upravnom odjelu da postave ploče s nazivima parkova – ističe Rob, dodajući kako je podržao i sugestiju belomanastirskih gimnazijalaca da zabilježe pravopisne greške na pločama s nazivima ulica. Nada se da će do jeseni to biti napravljeno, zajedno s jasnim putokazima.
Važno je istaknuti kako je, na neki način, najzelenija površina – belomanastirsko središte. Na središnjem gradskom trgu, naime, posađeno je više od stotinu breza, a odabir te vrste još uvijek izaziva brojne kontroverze jer je breza jedna od najalergenijih vrsta drveća…
Ivica Getto
Gradski trg breza
Prethodni oblik središnji gradski trg dobio je 80-ih godina prošlog stoljeća. Početkom 2007. godine raspisan je natječaj za najbolje idejno urbanističko-arhitektonsko rješenje uređenja šireg područja trga, a izradile su ga zagrebačke arhitektice i studentice, Zrinka Grosek, Ivana Miloš, Ana Mrđa i Martina Paun, za što su prikladno nagrađene. Prilikom izgradnje trga srušen je jedan tamošnji park te niz različitih stabala.