Kupovina austrijske vinjete preko interneta za jednu se 48-godišnjakinju iz Salzburga pretvorila u pravu noćnu moru.
Naivna gospođa je pronašla internet stranicu na kojoj je godišnja vinjeta umjesto 103,80 eura koštala 96,40 eura, a nakon što se polakomila za razlikom od oko sedam eura, ostala je bez 48.000 eura!
Kako navode austrijski mediji, ona je dobila poruku s TAN kodom (broj transakcije), kojeg je uspješno potvrdila. No, umjesto potvrde plaćanja koju je trebala dobiti na mail, dobila je još jednu poruku da ponovo potvrdi transakciju SMS porukom.
Tada je postala sumnjičava pa je odlučila provjeriti stanje svog računa te otkrila da je s njega skinuto gotovo 48.000 eura, objavila je policija u ponedjeljak u priopćenju za javnost.
Austrijska policija je pokrenula istragu i vozačima ponudila savjete kako prepoznati lažne web stranice i zaštititi se od zamki.
Najčešće karakteristike lažnih internet trgovina:
– Neobično niske cijene: Vrlo niske cijene za tražene proizvode često su znak nepouzdanog prodavača i “mamac” za brzo privlačenje kupaca.
– Slabi ili nepotpuni podaci o stranici: Renomirani pružatelji usluga daju potpune podatke o identitetu i kontakt podacima tvrtke, dok lažne trgovine često izostavljaju te podatke ili koriste fiktivne adrese.
– Sumnjivi načini plaćanja: Lažne trgovine često nude samo plaćanje unaprijed ili metode plaćanja koje je teško pronaći (kao što su kriptovalute) kako bi žrtvama otežale povrat novca.
– Neadekvatne mogućnosti kontakta: ako je navedena samo adresa e-pošte, nije naveden telefonski broj ili obrazac za kontakt ne radi, kupci bi trebali biti skeptični.
– Loše preveden sadržaj i pogreške u tekstu: Mnogi sadržaji takvih web stranica su loše prevedeni ili puni pravopisnih pogrešaka, što može ukazivati na neprofesionalnost stranica.
– Lažni pečati kvalitete: Provjerite da li internetska trgovina ima važeći certifikat.