ELlen Roome je više puta rekao da bi, ako bi njezin sin udario automobil, njegova smrt barem imala nekakav smisao.
Ali nakon što je u travnju 2022. pronašla 14-godišnjeg Joolsa u svojoj sobi, ona još uvijek traži odgovore.
“Nijedna osoba u Joolsovom životu nije mislila da postoji problem. Nijedna učiteljica, niti jedna odrasla osoba, niti jedno dijete”, kaže gđa Roome gotovo tri godine kasnije.
Njezin križarski rat sada je izravno usmjeren na društvene medije, a nakon što je saznala o smrti drugih britanskih tinejdžera u sličnim okolnostima, pridružila se grupi roditelja koji su tužili Tiktok zbog opasnog internetskog izazova ‘zamračenja’ u koji vjeruju da su njihova djeca sudjelovala.
Gospođa Roome pokušala je pristupiti računima svog sina na društvenim medijima kako bi vidjela sadržaj koji je gledao prije njegove smrti, ali kaže da su je platforme blokirali.

“Mislila sam, dobro, odgovorni smo za maloljetnicu. Zašto na zemlji ne možemo vidjeti što gleda?”
U proteklom tjednu, tuga druge obitelji koja je uključena u akciju protiv Tiktoka napravljena je prije mrtvozornika, koji istražuje smrt Maia Walsh-a, 13-godišnje djevojčice pronađena mrtva u svojoj spavaćoj sobi u Hertfordu u listopadu 2022. godine nakon što je vidjela sadržaj na platformi. Mjesecima prije, komentirala je: “Mislim da neću živjeti 14.”
Ugodne priče poput ovih potaknule su raspravu o najboljim načinima zaštite djece od štete na društvenim medijima. Vlada se već suočava s kritikom da novi zakoni koji naređuju naređivanje tehnoloških kompanija da uklone opasne sadržaje nisu dovoljno snažni, dok je premijer Sir Keir Starmer izbacio konzervativni pritisak na pokrivač zabrane telefona u školama kao “trošenje vremena” i “potpuno nepotrebnih”.
Backbencher Laburista Josh Macalister borba za postavljanje dobnih ograničenja na Facebooku, Tiktoku i sličnim platformama oborio je ministar tehnologije Peter Kyle.
No, u Australiji je tjeskoba roditelja zbog izloženosti njihovoj djeci nenadziranom internetskom svijetu oblikovala konkretnu vladinu akciju: zabrana tinejdžera mlađih od 16 godina od pristupa društvenim medijima.
Novi zakoni, kojima je dana godina da stupaju na snagu, lakmus su test za društvo koje se sve više boji štete s kojima se djeca suočavaju na njihovim pametnim telefonima, uključujući nasilnu radikalizaciju, mizoginiju, poremećaje prehrane i maltretiranje.
“Znamo da društveni mediji nanose socijalnu štetu”, rekao je australski premijer Anthony Albanese nakon uvođenja zakonodavstva u studenom. “Želimo da australska djeca imaju djetinjstvo i želimo da roditelji znaju da je vlada u njihovom kutu.”

No, uz pitanje treba li vlada zabraniti djecu s platformi, pitanje je može li to zapravo, jer se postavljaju sumnje zbog učinkovitosti sustava namijenjenih ograničavanju dobi svojih korisnika.
Osnivač sheme certifikacije za provjeru dobi Tony Allen vjeruje da je zabrana apsolutno moguća.
Australska vlada sa sjedištem u Velikoj Britaniji zadužila je australsku vladu da poduzme suđenje tehnologiji osiguranja dobi – do sada u koje je uključeno 55 sudionika i 62 različita sustava – koji će poduprijeti uspjeh sheme.
Gospodin Allen kaže da je osiguranje dobi podijeljeno u tri kategorije: provjera dobi, povezana s dokazivanjem nečijeg datuma rođenja; Procjena dobi koja analizira biometrijske podatke osobe poput njihovih crta i lica; i dobni zaključak, koji pretpostavlja nečiju dob na temelju određenog kvalifikatora – poput posjedovanja kreditne kartice.

“Morate imati više od 18 godina da biste bili u mogućnosti izdati kreditnu karticu … tako da je razumnost zaključivanja zakon potreban da imate više od 18 godina. Stoga vjerojatno imate više od 18 godina”, kaže on.
Međutim, on kvalificira da bi, bez obzira na sustav koji je odabrala vlada, uključivala neprekidnu igru za nadoknadu kako bi odbacila one koji pronalaze nove načine kako to zaobići.
“Mnogo se radi o tome kako otkrivate napade dubokih lanaca i ubrizgavanja”, kaže on, objašnjavajući potonji “ubrizgava kôd odmah iza kamere, desno, a zatim prevari sustav da misli da vas gleda, a nije”.
Druga zamka je tendencija neke umjetne inteligencije da diskriminiraju ljude u boji pretpostavljajući da su mlađi nego što zapravo jesu, prema profesoru Tobyju Walshu, glavnom znanstveniku sa AI Instituta Sveučilišta u Novom Južnom Walesu.

Ali prof. Walsh, koji neovisno nadgleda suđenje, široko je optimističan. Usporedio je zabranu s dobnim ograničenjima pušenja i pijenja u tome, iako je malo vjerojatno da će biti besprijekoran, to bi mogao biti glavni pokretač u prisiljavanju na kulturne promjene.
“Idete iza šupa za bicikle, možda u školi, naći ćete ljude koji puše cigarete. Mladi će pronaći načine za pristup alkoholu. Ali mi smo otežali to, a mi smo učinili nezakonito osigurati duhan i alkohol ljudima maloljetnima, a to je promijenilo razgovor oko tih stvari”, kaže on.
Unatoč zakonodavstvu koje je u studenom prolazilo s podrškom za oporbu, pristup je naglo kritizirao neovisni zastupnici i Zeleni, kao i organizacije za ljudska prava, koje su upozorile da će napustiti marginalizirane tinejdžere, poput onih u zajednici LGBTQ+ bez mjesta za interakciju.
Doprinos kritikama je Andy Burrows, izvršni direktor Molly Rose Foundation, dobrotvorne organizacije za prevenciju samoubojstava, postavljena nakon smrti britanske tinejdžerke Molly Russell, koja je oduzela vlastiti život nakon što je pogledala toksični sadržaj na mreži.

“Zabrana mlađih od 16 godina s društvenih medija je korak unatrag koji bi gurnuo rizike i loše glumce na usluge igara i poruka i ostavio mlade na liticu na štetu kad navrše 16 godina”, kaže gospodin Burrows.
“Djeca ne bi trebala biti kažnjena zbog neuspjeha tehnoloških platformi niti odgođenog odgovora uzastopnih vlada. Sigurnost naših mladih zaslužuje snažna, učinkovita rješenja za složene probleme.”
Ne iznenađuje da su divovi društvenih medija ciljani zakonom također protiveni onome što tvrde da je užurbani prijedlog zakona koji neće uspjeti postići svoje ciljeve.
Meta, matična tvrtka Facebooka i Instagrama, tvrdila je prije australske parlamentarne istrage zakonodavstva da dokazi ne podržavaju zabranu pokrivača i nije bilo jasno koje su „razumne korake“ koje tvrtke trebaju poduzeti da bi se zabranile djeci s njihovih platformi kako bi izbjegli gotovo 50 milijuna dolara (24,4 milijuna funti) kazne.

“Ova je dvosmislenost problematična jer je razumijevanje stvarne dobi osobe na Internetu složen izazov”, piše u prijava tvrtke.
Međutim, australijska povjerenica za sigurnost i bivša insajder u industriji, Julie Inman-Grant, kaže da je već godinama provela pozivajući na tehnološke kompanije da budu proaktivnije u rješavanju štete na njihovim platformama. “Nije kao da nisu dobili priliku”, kaže ona.
“Ali uvjerenje o dobi u izolaciji nije dovoljno. Također moramo zadržati pritisak na tehnološku industriju kako bismo osigurali da su njihove usluge sigurnije, a naše sistemske transparentne moći i kodeksi i standardi već utječu na ovo područje.”
Izvanredni gđa Inman-Grant, koji je prošlog mjeseca opisao Elona Muska kao “neizabranog birokrata”, bio je uključen u spor visokih sudskih suda prošle godine s X zbog širenja videozapisa na platformi koji je pokazao ubod spornog propovjednika u Sydneyu.
Kasnije se pojavio da je ubojica Southport Axel Rudakubana pogledao video prije nego što je izvršio svoj zloglasni napad.
Profesor Walsh priznaje da je zabrinut zbog spremnosti američkih tehnoloških divova da se pridržavaju novih zakona usred promjene političke klime u SAD -u.

“Politike koje su usredotočene na SAD ovih dana koje izlaze iz Sjeverne Amerike svakako su zabrinjavajuće”, kaže on, prije nego što se obratio načelu predostrožnosti sadržanog u europskom zakonu kako bi se podržala australijska putanja.
“Mi smo vodili vrlo zanimljiv, ali pomalo zabrinjavajući eksperiment na ljudskom društvu, posebno mlade ljude u ljudskom društvu … dužni smo preuzeti mjeru opreza potencijalnim štetnim učincima.”
Unatoč nepoznanicama, Ellen Roome podržava ono što Australija pokušava povući – u stvari, ona kaže da to ne ide dovoljno daleko.
“Samo se riješite. To nije prikladno za djecu. Po mom mišljenju, trebalo bi biti 18”, kaže ona.
Ranije ovog mjeseca stupilo je na snagu vlastitog zakonodavstva o sigurnosti u Velikoj Britaniji. Njegov je glavni cilj učiniti da tvrtke na društvenim mrežama sprječavaju i uklanjaju štetni sadržaj poput ekstremista i materijala za zlouporabu djece da budu objavljeni na njihovim platformama. Odjel za znanost, inovacije i tehnologiju kaže da će račun učiniti Veliku Britaniju “najsigurnijim mjestom na svijetu da bude dijete na mreži”.
Međutim, u isto vrijeme, odredbe zakona o privatnom članu radne snage kako bi prisilile kompanije za društvene medije da iz svojih algoritama isključe tinejdžere mlađe od 16 godina, zadužene su na obvezu istraživanja tog pitanja.
Ali gđa Roome kaže da će u to vrijeme djeca nastaviti pristupiti štetnom materijalu: “Koliko vam treba još istraživanja?”
Ako doživljavate osjećaje nevolje ili se borite da se nose, možete razgovarati sa Samaritanima, u povjerenju, 116 123 (Velika Britanija i ROI), pošaljite e -mail jo@samaritans.org ili posjetite The Samaritanci web mjesto za pronalaženje detalja o vašoj najbližoj podružnici.
Ako ste sa sjedištem u SAD -u, a vi ili netko koga poznajete treba trenutno pomoć u mentalnom zdravlju, nazovite ili pošaljite tekst 988 ili posjetite 988Lifeline.org za pristup internetskom razgovoru iz 988 samoubojstva i kriznog života. Ovo je besplatna, povjerljiva krizna linija koja je svima dostupna 24 sata dnevno, sedam dana u tjednu. Ako ste u drugoj zemlji, možete ići na www.beriemers.org Da biste pronašli liniju za pomoć u vašoj blizini