Kina je izdala svoje prve dvije dozvole za leteće taksije, objavio je honkoški medij South China Morning Post, kojeg prenosi ukrajinski medij Strana.
Licence su dobili EHang Holdings i Hefei Hey Airlines, a to je bio posljednji dokument koji su trebali ishodovati. Međutim, nije precizirano kada će se prvi leteći taksiji pojaviti iznad tla tehnološki zahuktale Kine.
Peking vidi sektor letova na niskim visinama kao važan za njegov kontinuirani gospodarski rast, predviđajući da će porasti na 207 milijardi USD ove godine.
Veliki biznis
Naime, kako navodi honkonški medij, “privređivanje na niskim nadmorskim visinama novi je pokretač rasta i bit će važan motor za poticanje brzog razvoja kineskog gospodarstva”. To je rekao Cheng Bolin, potpredsjednik tog odjela pri Kineskom informacijskom udruženju, na industrijskoj konferenciji 28. ožujka.
Predviđa se da će kinesko gospodarstvo na niskim nadmorskim visinama već 2025. godine vrijediti 1,5 bilijuna juana (207 milijardi američkih dolara) i moglo bi narasti do 2,5 bilijuna juana do 2035., navodi se u izvješću istraživačke grupe Hurun, pozivajući se na podatke CAAC-a.
Ključni igrači na kineskom tržištu uključuju specijalizirane start-upove kao što su EHang i Feihang Aviation, kao i tradicionalne proizvođače automobila poput Xpeng-a i Geely-a. Također se nalaze u natjecanju s globalnim multinacionalnim kompanijama kao što su Boeing, Airbus i brazilska tvrtka Embraer.
Podsjećamo da je prošle godine američka tvrtka Tesla predstavila taksi bez vozača Cybercab i autobus Robovan, a nemaju ni volan ni pedale.
Prije nekoliko godina u Njemačkoj su uspješno testirali leteći taksi dron. Volocopter taxi na električni pogon kružio je oko muzeja Mercedes-Benz četiri minute. Pilot je njime upravljao sa zemlje, a u kabini nije bilo putnika.
Kineski investitor kupio licencu za slovački leteći automobil