Internetska stranica Transfermarkt, koju se uzima prilično relevantnom za procjenu tržišne vrijednosti nogometaša i klubova, u zadnje vrijeme svakih petnaestak dana izbacuje aktualizirane podatke, pa je to napravila i početkom ovog tjedna. Promjene su u tako kratkom razdoblju obično male, ali ipak pokazuju određeni trend.
Tako je 1. travnja ukupna vrijednost svih deset klubova SuperSport HNL-a iznosila 241,20 milijuna eura, što je skok za jedan i pol posto u odnosu na stanje prvog dana 2025. godine, dok još nije bio započeo zimski prijelazni rok. Tada je vrijednost svih igrača bila 237,53 milijuna eura. U odnosu na posljednje mjerenje, a koje je bilo 15. ožujka, skok je od 3,5 posto, što će reći da su oni igrači kojima je na račun dobrog učinka rasla cijena podigli ukupnu vrijednost za otprilike osam milijuna eura.
Najviše se može izdvojiti skok Tonija Fruka iz Rijeke, koji je s pet milijuna narastao na sedam, što je 40 posto više, iako su za dva milijuna gore otpočetka godine išli i Martin Baturina i Petar Sučić, kao dva najvrednija igrača lige, ali u postotku je to manje od Fruka.
No, kada su postoci u pitanju, apsolutni rekorder je Bruno Durdov iz Hajduka. Mladi krilni napadač sada je procijenjen na 3,5 milijuna eura nasuprot 150.000 eura koliko je vrijedio na početku sezone u srpnju 2024. To je rast od čak 2233 posto (nije prvotravanjska šala) ili 22 puta viša vrijednost od početne. Primjerice, njegovom suigraču Dominiku Prpiću skok je 284 posto, a Šimunu Hrgoviću 50 posto, tako da se Gennaro Gattuso osim prvim mjestom ima još čime pohvaliti, iako se Hajduk ukupno vrti oko iste brojke od 46-47 milijuna eura. Malo skoči za postotni poen ili padne, ali tu je u sličnim okvirima na drugom mjestu iza Dinama, koji je od posljednjeg mjerenje narastao 3,4 posto i sada je na 82,60 milijuna procijenjene kvalitete kadra.
Najveći rast u zadnjih 15 dana ostvarila je Rijeka s 24,58 na 28,73 milijuna eura, što je 17 posto više, dok je Osijekova momčad unatoč očajnim rezultatima vrlo blizu kao četvrta jer vrijedi 22,35 milijuna eura i pao je samo 2,6 posto. Osijek je ipak rezultatski najveće razočaranje, ako bi se gledalo koliko im nominalno košta kadar, a nije daleko ni Dinamo, koji bi po brojkama trebao biti prvi, a ne treći uoči zadnje četvrtine prvenstva, plus što su ova dva kluba i financijski najstabilnija u ligi.
Ako se uspoređuju podaci s početka kalendarske godine onda treba izdvojiti i primjer Gorice, čiji kadar sada vrijedi čak 31 posto više, od 9,85 do 12,88 milijuna eura. Objašnjenje je jednostavno budući da su u zimskoj pauzi Velikogoričani doveli čak 11 novih igrača, koji po procjenama Transfermarkta itekako imaju cijenu, pa bi samim tim klub trebao bez problema osigurati ostanak, iako je na polusezoni bio zadnji. Suprotni primjer je Rijeka, čiji je pad u odnosu na 1. siječnja 15 posto, ali u to idu odlasci najboljih igrača kao što su Pašalić, Smolčić i Galešić. Riječani se bez njih jako dobro i drže na drugom mjestu i bodom manje od Hajduka, a četiri više od po svemu favoriziranog Dinama, a već je spomenuto da su pobjednici ožujka, kao i Slaven Belupo, čiji su odlični rezultati digli cijene za 15,5 posto, što dobro prati i Lokomotiva sa skokom od 11 posto.
Za potrebe ovog malog pregleda uzeli smo i podatke iz deset liga u zemljopisnom okruženju Hrvatske, kako bismo SHNL sporedili s ostalima. Svi osim Slovenije, koja ima deset kao i Hrvatska, imaju 12 ili 16 klubova u natjecanju, što odmah diže brojke, a vodeći su elitni rangovi u Švicarskoj i Austriji s vrijednostima od 440,48 i 400,33 milijuna eura s 12 klubova u natjecanju. To su po ekonomskoj moći i dvije uvjerljivo najbogatije države u ovom krugu. Treća je Češka s 377,70 milijuna eura, ali i 16 klubova u elitnom rangu, koliko ima i četvrta Srbija, koja je na 268,77 milijuna eura, te peta Rumunjska s vrijednošću igrača u klubovima 244,16 milijuna eura.
Hrvatska je na šestom mjestu s već spomenutih 241,20 milijuna eura, ali kako ima samo deset klubova, ona je realno bolja od Srbije i Rumunjske, a tu negdje s Češkom. Jedino Švicarska i Austrija ostaju svakako ispred, a Slovenija koja ima deset klubova je na samo 71,65 milijuna eura procijenjene kvalitete igrača.
Od klubova s kojima se može mjeriti hrvatski lider u vrijednosti Dinamo (82,60 milijuna eura), uvjerljivo je prvi austrijski RB Salzburg (149 milijuna eura), koji potvrđuje epitet “tvornice talenata”, a druga je praška Slavia (104,70 milijuna eura). Dinamo je na trećem mjestu, dok je četvrta beogradska Crvena zvezda s vrijednošću kadra od 70,80 milijuna eura…