Nakon što je vođa plaćeničke paravojske Wagner Jevgenij Prigožin pokušao dići ustanak protiv ruskog predsjednika Vladimira Putina, o toj organizaciji se prilično malo čulo. Prigožinove postrojbe prije točno godinu dana su izašle iz Ukrajine, zauzele Rostov u Rusiji te krenule prema Moskvi.
Međutim već idući dan su zaustavljene te su se povijenog repa vratile svojim dužnostima. Prigožin je smrtno stradao dva mjeseca nakon toga u padu svog privatnog aviona. Rusija je efektivno razmontirala nekad zloglasnu plaćeničku skupinu, čiji su se visokokvalificirani militanti rasuli.
Dr. Sorcha MacLeod iz UN-ove radne skupine o plaćeničkim organizacijama rekla je da su se bivši Wagnerovi vojnici razasuli unutar Rusije te da više ne djeluju pod upravom jednog čovjeka. Wagner Grupa bila je ključna za ruske operacije u Africi i Siriji, no borila se i u Ukrajini. Na vrhuncu, Wagner je imao oko 50 tisuća plaćenika u Ukrajini.
Neki postali dio Putinove ‘privatne vojske’
Stručnjaci kažu da su Wagnerove operacije u Ukrajini preuzeli drugi ruski državni i paravojni odredi. Neki članovi Wagnerovih postrojbi pristupili su Rosgvardiji, organizaciji poznatoj kao Putinova “privatna vojska”. Ovom organizacijom upravlja bivši Putinov tjelohranitelj Viktor Zolotov. Bivši Wagnerovi vojnici dobili su ponudu da se pridruže Ministarstvu obrane ili odu iz države.
Wagnerove operacije u Africi sada vodi tzv. Afrički korpus, kojim zapovijeda bivši general GRU-a Andrej Averjanov. On je prethodno nadgledao tajne operacije specijalizirane za ciljana ubojstva i destabilizaciju stranih vlada.
Stručnjaci su za BBC rekli da je Afrički korpus učinkovito zamijenio Wagner u zapadnoj Africi. Na Telegramu, jedinica se hvalila da novacima nudi službu “pod vodstvom kompetentnih zapovjednika s velikim borbenim iskustvom”. U siječnju su najavili prvo raspoređivanje od 100 vojnika u Burkini Faso. Još 100 navodno je stiglo u Niger u travnju.
#OTD 23 and 24 June 2023, armed columns of the Wagner Group made their way from occupied #Ukrainian territory toward #Moscow, coming within 200 kilometers of the capital city before abruptly agreeing to send his troops back to the frontline. pic.twitter.com/I09c65CI5w
— 𝕆𝕟 𝕥𝕙𝕚𝕤 𝕕𝕒𝕪 𝕚𝕟 𝕙𝕚𝕤𝕥𝕠𝕣𝕪 (@changnoi2018) June 23, 2024
Prigožinov sin odan Putinu
“U Africi, ti vojnici rade ono što su i Wagnerovci radili, čuvaju trgovačke rute, osiguravaju resurse koje Moskva koristi za zaobilaženje sankcija, i još mnogo toga – služe lokalnim huntama i usmjeravaju tok migranata”, objasnio je Ruslan Trad, sigurnosni analitičar iz Atlantskog vijeća.
Rusi pripremaju čeličnog titana: Stao u obranu Putinovog dragulja, tvrde da ruši i satelite
Wagner još uvijek djeluje u Srednjoafričkoj Republici, navodno pod kontrolom Prigožinovog sina Pavela. Moskva mu je dala dopuštenje da nastavi raditi ono što je njegov otac radio, sve dok ne proturječi interesima Rusije.
Unatoč prijetnji koju je predstavljala Prigožinova pobuna, godišnjica je prošla bez većih incidenata u Rusiji. Wagnerova pobuna nije imala značajnu podršku među građanima, rekao je Dan Storjev iz OVD-Info monitoring grupe za BBC. Prosvjedi u Rusiji fokusirani su na antiratni aktivizam i nemaju veze s Prigožinom.
Komentari
odražavaju
stavove
njihovih
autora,
ali
ne
nužno
i
stavove
portala
Dnevno.hr.
Molimo
čitatelje
za
razumijevanje
te
suzdržavanje
od
vrijeđanja,
psovanja
i
vulgarnog
izražavanja.
Portal
Dnevno.hr
zadržava
pravo
obrisati
komentar
bez
najave
i/li
prethodnog
objašnjenja.