Španjolska želi pogurati hitni plan za cijelu EU kako bi podržala sektore koji su najviše pogođeni ogromnim carinama američkog predsjednika Donalda Trumpa, rekao je njezin ministar trgovine za Politico.
“Mora postojati dimenzija EU-a u potpori tvrtkama i industrijama na koje bi mogla utjecati Trumpova administracija”, rekao je Carlos Cuerpo, španjolski ministar gospodarstva, trgovine i poslovanja, prije sastanka ministara trgovine EU-a u ponedjeljak. Njegove primjedbe dolaze dok Europska unija važe kako uzvratiti na carine od 20 posto koje je Trump najavio protiv bloka prošlog tjedna – dio carina za sve američke trgovinske partnere koje će podići trgovinske barijere na najvišu razinu u više od jednog stoljeća. “Recipročna” tarifa trebala bi stupiti na snagu u srijedu.
Burzovni indeks Euro Stoxx 50 pao je više od 7 posto na otvaranju jutros, što je njegov najgori dan od panike na početku pandemije Covida, dok je britanski FTSE 100 pao više od 5 posto. Do podneva su nadoknadili su samo mali dio tih gubitaka. Cijene sirove nafte, obično dobar vodeći pokazatelj globalne gospodarske aktivnosti, pale su gotovo 4 posto na najnižu razinu u gotovo četiri godine prije nego što su se stabilizirale, prenosi The Economist.
Maslinovo ulje, vino…
Očekuje se da će španjolski poljoprivredno-prehrambeni sektor biti najteže pogođen, uključujući proizvođače maslinova ulja i vina. Premijer Pedro Sánchez prošlog je tjedna najavio vladin paket pomoći industriji u iznosu od 14,1 milijarde eura kako bi se smanjio domaći učinak Trumpovih carina. Ali Cuerpo je rekao da postoji potreba da se takav nacionalni plan ponovi i proširi na razinu EU, te da će to biti jedan od zahtjeva Madrida tijekom ministarskog sastanka EU u Luksemburgu.
Europska komisija sljedećih dana vodi razgovore s predstavnicima sektora automobila, farmacije te sektora čelika i aluminija kako bi procijenila štetu koju će Trumpove carine nanijeti. “Dimenzija EU-a ključna je u mnogim aspektima”, rekao je Cuerpo u intervjuu. “U slučaju da konačno uvedemo carine na američke proizvode, prihod će također ići većim dijelom u proračun EU-a. Tako da bi bilo prostora za stvarno pružanje ove potrebne pomoći našim tvrtkama i industrijama – ne samo u smislu nekako minimiziranja utjecaja, već i u smislu pomoći im da pogledaju druga tržišta i pomoći im da se diverzificiraju”.
Visoki predstavnik EU-a za trgovinu Maroš Šefčovič rekao je da će ministri raspravljati o “kako … spriječiti eventualno preusmjeravanje trgovine i kako osigurati da će [europski trgovinski sustav] pružiti odgovarajuću podršku i usluge europskim tvrtkama u ovoj vrlo teškoj situaciji.”
EU instrument protiv prisile?
Iako je tijekom vikenda pozvao da se ne eskaliraju napetosti sa Sjedinjenim Državama, španjolski ministar nije isključio da treba krenuti u uzvratne mjere, uključujući i udar na Silicijsku dolinu i Wall Street. Dodao je da bi blok trebao iskoristiti sve alate koje ima na raspolaganju, uključujući instrument protiv prisile — koji je jedan od najmoćnijih trgovinskih alata EU-a i omogućuje bloku poduzimanje dalekosežnih mjera kao što je ograničavanje prava intelektualnog vlasništva.
“Prvi prioritet kada se stvarno uključimo u ovu raspravu trebao bi biti zaštititi ili minimizirati štetu za naše vlastite industrije, za naše vlastite proizvode, u svemu, u svakoj mjeri koju poduzmemo i odlučimo”, rekao je. “To bi značilo da moramo istražiti korištenje svih instrumenata koji su nam na raspolaganju. To je sigurno. Ne bismo trebali ništa isključiti.” “Instrument protiv prisile je tu da ga upotrijebimo u slučaju da smatramo da je potreban. Ali opet, poruka koju bi EU trebala primiti danas je pozitivna”, dodao je Cuerpo.
Američke tvrtke gube bilijune dolara dok raste strah od nove svjetske recesije