Stablecoini nastavljaju rasti u stup svijeta kriptovaluta i globalnog financijskog sustava. Tržište je već nadmašilo 235 milijardi dolara, pokazujući da ljudi imaju vjeru u budućnost ove imovine.
Trenutno dva stabibeloina podržana USD (USDT i USDC) imaju oko 90% tržišta. Ostatak najboljih 10, uključujući USDE i PYUSD, svi su denominirani u dolarima. Stablecoini sa sjedištem u eurima imaju mali tržišni udio u usporedbi. Zašto je to?
Mnogo je rasprava o regulaciji, interoperabilnosti i integraciji s TRTURFI. Međutim, najvažniji faktor je likvidnost. Bez duboke i održive likvidnosti, nijedna stabilcoin ne može steći masovnu vuču, a nijedna količina regulatorne jasnoće to neće promijeniti.
Koji je problem s ne-USD Stablecoinima?
Uzmimo euro kao primjer. Eur podržani Stablecoini postoje godinama u ovom trenutku, ali oni ostaju jedva korišteni. Uglavnom je to zbog izazova likvidnosti. To je ono što u konačnici određuje može li Stablecoin postati široko korišteni financijski alat.
Već godinama, stabilni stabici poput USDT-a i USDC bili su dominantna sila u ovom krajoliku, djelujući kao primarni izvor likvidnosti u pozajmljivanju bazena i trgovačkih parova. STABOINI PODRUČNI USD imaju duboku likvidnost, visoku količinu trgovanja i opsežnu integraciju na CEFI/DeFI platformama.
Suprotno tome, euro (i ostali ne-USD) stabibeni pate od nedostatka tržišnih mehanizama koji bi ih mogli održati. Jednostavno nema dovoljno trgovačkih parova, korisnika i financijskih instrumenata izgrađenih oko njih kako bi se stvorio odgovarajući ekosustav likvidnosti poput onoga što imaju USD Stablecoini.
Jedan od ključnih razloga ovog jaza likvidnosti je taj što centralizirani proizvođači tržišta ne vide dovoljno financijskog poticaja za pružanje likvidnosti za euro Stablecoins. Jednostavno nije dovoljno profitabilno za njih. Tako daju prioritet drugim imovinama, ostavljajući stabilne staze koje podržavaju eure na stražnjem dijelu.
Ovo nije samo stvar preferencija – to je temeljnije pitanje koje je ekonomske prirode. Ako proizvođači tržišta ne mogu izvršiti pristojan povrat likvidnosti za ovu imovinu, neće im dodijeliti kapital.
Pa, kako se to može promijeniti?
Je li regulacija ključ ili samo bočni faktor?
Može se iznijeti argument da ako druge jurisdikcije napreduju u smislu uspostavljanja jasnih pravila, ne-USD Stablecoins postat će mnogo privlačniji. Uvođenje propisa o Mica u EU, na primjer, utrčalo je put za sukladne stabilekoine potpomognute Eur, poput EURC-a, pretvarajući ih u sve održiviju alternativu koju treba razmotriti prilikom integriranja s TRTINFI.
Do neke mjere se slažem. Budući da se razne jurisdikcije širom svijeta nastavljaju s boljom regulacijom digitalne imovine, vrlo možemo očekivati da će se više stabilnih podataka ocijeniti u lokalne valute početi rasti. U Aziji, Bliskom Istoku, Latinskoj Americi – regijama koje bi bile sklone koristiti takvu imovinu za poboljšanje svoje financijske stabilnosti. Osim toga, to bi im pomoglo i da smanji ovisnost o američkom dolaru.
Ovdje zapravo imamo prateće primjere, poput Singapura XSGD ili Švicarska XCHF. Hong Kong je također lansirao HKD-peg-stablecoin u prosincu 2024. godine. Čini se da je trend jasan.
Međutim, sama regulacija nije odlučujući faktor. Stabblecoini koji su podržali eure postojali su prije nego što je došla Mica. I još uvijek nije jasno hoće li okvir u konačnici pomoći ili ometati njihovo usvajanje dugoročno. Mica bi mogla djelovati kao svojevrsno “ograničenje” na stabibeloinima podržanim USD u Europi. Potencijalno, to daje Euro Stablecoinima nepravednu prednost, a ne da ih postane istinski konkurentni prema vlastitim zaslugama.
I na kraju dana, regulacija ne može riješiti temeljnije pitanje likvidnosti. Bez njega, nijedan regulatorni okvir ne može učiniti stabiblecoin dovoljno održivim za široku upotrebu. Dakle, pitanje je: kako možemo stvoriti likvidnost za ne-USD stabiblekoine?
Rješavanje ograničenja likvidnosti
Da bi se stvari stavili u perspektivu, tržišna kapitalizacija USDT i USDC iznosi 141 milijardu dolara, odnosno 56 milijardi USD. Za usporedbu, stabibeni sa sjedištem u eurima poput EURC-a ili EUR-a jedva prelaze iznad 100 milijuna dolara. Čist jaz je očit i izravno utječe na njihovu upotrebljivost. To je manje trgovačkih parova, manje Defini integracija, a u konačnici i manje poticaja trgovcima i institucionalnim igračima da ih usvoje. Kao rezultat toga, oni ne mogu postati glavna imovina.
Slučaj se može napraviti za Eure, za koji osobno koristim puno i smatram da je najprikladniji euro Stablecoin za aplikaciju u stvarnom svijetu. Usprkos tome, šire tržište ne-USD Stablecoin i dalje se suočava s istim izazovima: ograničenim usvajanjem, manje integracija i dugim putem prije nego što se mogu natjecati s kolegama koje podržavaju dolar.
Jedno od mogućih rješenja leži u razvoju učinkovitijih algoritama likvidnosti za ne-USD Stablecoine. Oslanjanje na profesionalne proizvođače tržišta pokazalo se neučinkovitim, pa je potreban novi pristup, s mehanizmima koji mogu osigurati snažnu likvidnost bez u potpunosti oslanjajući se na te stranke.
Po mom mišljenju učinkovitiji pristup bio bi prvo uspostavljanje baze dubokih likvidnosti između USD i ne-USD Stablecoina. Ovo je najpraktičniji način osiguranja glatkih pretvorbi, jer bi se izravno bavio temeljnim problemom. Ali to zahtijeva rafiniranje algoritama automatiziranog proizvođača tržišta (AMM) kako bi pružanje likvidnosti bilo učinkovitije i privlačnije za pružatelje usluga.
Put do održivih ne-USD Stablecoina
Ono što je najvažnije je koliko pružatelji likvidnosti mogu zaraditi. Ako poticaji postoje, likvidnost će se poboljšati, a usvajanje će prirodno uslijediti. Ne radi se samo o privlačenju više kapitala-već o restrukturiranju pružanja likvidnosti na način koji osigurava dugoročnu, održivu zaradu.
Bez poboljšanja infrastrukture, Euro Stablecoini i njihovi kolege i dalje će zaostajati, unatoč njihovom potencijalu. Stablecoini su samo jaki kao njihova likvidnost. Ključno je izgradnja modela koji čine likvidnost profitabilnim – jer jednom kad se financijski poticaji usklade, sve ostalo će uspostaviti na svoje mjesto.
Gledajući unaprijed, vidim da ne-USD Stablecoini dobivaju konkurentnu prednost u određenim slučajevima upotrebe, kao što su prekogranične doznake, trgovačko trgovanje na lancu i decentralizirano kreditiranje. Poduzeća koja djeluju na globalnoj razini, ali trebaju upravljati novčanim tokovima u više valuta, mogle bi imati koristi od zaduživanja ne-USD stabilekoina, a istovremeno zadržavaju svoje riznice u USD.
Uz to, bazeni likvidnosti koji olakšavaju zamjene stabilnih kovača između različitih fiat denominacija mogli bi poslužiti kao prodavaonice vrijednosti, što potencijalno postavlja temelj za decentraliziraniji globalni financijski sustav.