– Uoči sjednice Sabora zakazane za danas, 8. travnja 2025., na kojoj će se raspravljati o priuštivom stanovanju, obraćamo vam se kako bismo izrazili duboko neslaganje i zabrinutost zbog prijedloga Građanske inicijative „Stanari zajedno“ – pišu u svom Otvorenom pismu.
Brine ih izmjena i dopuna članka 73. Zakona o vlasništvu i drugim stvarnim pravima upućenog koje predlažu ukidanje svih postojećih zakonitih i pravomoćnih kategorizacija apartmana u stambenim zgradama i zabranu izdavanja novih.
Smatraju u ovoj Udruzi da bi predložene zakonske izmjene ugrozile stečena prava mnogih hrvatskih građana, narušile pravnu sigurnost te ugrozile egzistenciju brojnih obitelji i umirovljenika, koji tako popravljaju svoj kućni budžet.
Ostatak otvorenog pisma Saboru pročitajte ovdje:
– Udruga SMOi nastala je iz iz istoimene građanske inicijative i uživa veliku potporu javnosti, kako iznajmljivača tako i ostalih građana. SMOi kao registrirana udruga djeluje nacionalno, što je razvidno i iz naše peticije protiv zabrane iznajmljivanja u zgradama koja je prikupila gotovo dvostruko više potpisa od peticije GI „Stanari zajedno“ koja traži zabranu iznajmljivanja u zgradama. GI “Stanari zajedno” predstavlja tek manju grupu lokalno okupljenih nezadovoljnika i zaštićenih najmoprimaca – je li to dovoljno da se na njihovu inicijativu donose nepromišljena i štetna zakonska rješenja?!
Osim što je prijedlog ukidanja legalnih apartmana u zgradama protuustavan i štetan on niti na koji način ne može pridonijeti priuštivom stanovanju a argumentirat ćemo i zašto je to tako. Naime prema podacima iz sustava eVisitor za listopad 2024., u Hrvatskoj je registrirano 125.049 objekata koji imaju rješenja za pružanje usluga smještaja u domaćinstvu. Službeni podaci o broju apartmana u zgradama ne postoje ili nisu javno dostupni, a prema podacima Državnog zavoda za statistiku iz popisa stanovništva 2021. godine samo manji dio od tog broja, odnosno oko 20.000 jedinica čine apartmani u višestambenim zagradama. Dakle apartmani u stambenim zgradama čine manje od 1 % ukupnog stambenog fonda u Hrvatskoj, koji je prema popisu stanovništva u Hrvatskoj 2021. iznosio oko 2.350.000 stambenih jedinica. Kako takav zanemariv broj jedinica, koji predstavlja kap u moru ukupnog stambenog fonda, može činiti temeljni problem stambene politike, a njegovo eventualno stavljanje na tržište rješenje tog problema?
Pitanja kućnog reda trebaju se rješavati unutar zgrada – konkretnim kaznama prema počiniteljima, bili oni stanari, podstanari ili turisti.
Ukidanje kategorizacije apartmana u stambenim zgradama ne bi riješilo problem priuštivog stanovanja, niti bi spustilo cijene jer je Hrvatska zemlja otvorenog tržišta gdje većinu stanova na atraktivnim lokacijama u posljednjih 10 godina kupuju stranci iz zemalja Europske unije, a ulaskom u OECD taj će broj samo rasti. Konstantan rast cijena nekretnina ima mnogo širi uzrok od malih iznajmljivača (zašto drastično rastu cijene u Osijeku, primjerice), a posebice od ljudi koji kućni proračun popunjavaju iznajmljivanjem jednog naslijeđenog stana, što je najčešće slučaj. Preko devedeset posto Hrvata ima svoju nekretninu, broj rođene djece i sklopljenih brakova pada, godišnje se deseci tisuća mladih se iseljavaju, pa se postavlja pitanje otkud odjednom stambena kriza i rastuća potražnja za dugoročnim najmom? Kome će se ti stanovi prodavati i iznajmljivati? Hrvatskom građanima zasigurno neće.
Pozivamo vas da odbijete prijedlog izmjena članka 73. Zakona o vlasništvu i drugim stvarnim pravima te umjesto toga podržite mjere koje će istovremeno osigurati priuštivo stanovanje za građane i zaštititi prava legalnih malih iznajmljivača. Oduzimanje stečenih prava kroz ukidanje kategorizacije apartmana u stambenim zgradama bilo bi diskriminatorno i nepravedno prema tisućama građana i bio bi im veliki poticaj da napuste svoja mjesta i gradove i odu iz Hrvatske, ako ne žele postati ilegalni iznajmljivači. Podsjećamo da je broj kreveta u legalnom privatnom komercijalnom smještaju u 2023. bio na razini 2019. i da nema velikog porasta postelja u legalnom privatnom smještaju, dok je kapacitet nekomercijalnog smještaja višestruko uvećan. Nažalost, o temi ilegalnog iznajmljivanja i nekomercijalnog smještaja koji buja i stvarni je problem koji direktno utječe na rast cijena nekretnina – o tome se i dalje glasno šuti.
Vjerujemo da je moguće pronaći rješenje koje će zadovoljiti interese svih strana bez narušavanja stečenih prava i pravne sigurnosti – navode iz SMOi-a.
J.T.
PROČITAJTE JOŠ:
UDRUGA PROTIV UDRUGE Tko predstavlja male iznajmljivače?
– Uoči 4. Kongresa obiteljskog smještaja, koji će se dana 4. i 5. travnja 2025. održati u Splitu, a najavljuje se kao centralni događaj za privatne iznajmljivače, smatramo potrebnim postaviti ključna pitanja o transparentnosti rada i motivima organizatora – poručuju iz Udruge “Spasimo male obiteljske iznamljivače”. Njihovo je djelovanje, odnosno
