Visoki dužnosnici američkog ministarstva obrane razmatraju povlačenje do 10.000 vojnika iz istočne Europe, izvijestio je danas NBC News pozivajući se na šest američkih i europskih dužnosnika koji su obaviješteni o raspravama. Tim bi se potezom smanjio privremeni porast od 20.000 američkih vojnika raspoređenih 2022. koji su tada poslani kako bi ojačali istočno krilo NATO-a nakon ruske invazije na Ukrajinu.
Američke snage trenutačno su stacionirane diljem Poljske, Rumunjske i baltičkih država kako bi, tvrde, odvratile daljnju rusku agresiju i ponudile osjećaj sigurnosti saveznicima koji graniče u regiji.
Potencijalno povlačenje dolazi usred ponovnog pritiska predsjednika SAD-a Donalda Trumpa i ministra obrane Petea Hegsetha da saveznici u NATO-u povećaju svoje izdatke za obranu i preuzmu sami veću odgovornost za sigurnost Europe. Prema NBC-u, brojevi se još uvijek raspravljaju, ali trenutni prijedlog bi uklonio čak polovicu dodatnih trupa poslanih nakon veljače 2022.
Rusija želi NATO vojnike dalje od svojih granica
Glavni tajnik NATO-a Mark Rutte rekao je ranije da će svako smanjenje biti učinjeno u bliskoj suradnji i pregovorima s europskim saveznicima. Tijekom američko-ruskih pregovora u Saudijskoj Arabiji, Moskva je navodno zahtijevala potpuno povlačenje NATO-a iz istočne Europe kao uvjet za normalizaciju odnosa, izvijestio je Financial Times. Rusija već dugo optužuje NATO da prijeti njezinoj sigurnosti, navodeći širenje saveza i potencijalno članstvo Ukrajine kao neke od razloga za pokretanje napada.
Predsjednik Vladimir Putin ustvrdio je da prisutnost NATO-a u blizini ruskih granica opravdava nastavak vojne akcije. Rasprava o vojnim obvezama SAD-a u Europi dolazi u trenutku kada se NATO suočava s pritiskom da poveća ciljeve obrambenih troškova. Trump je pozvao na povećanje cilja vojnog proračuna NATO članica s 2% na 5% BDP-a, što je daleko iznad onoga što većina saveznika trenutačno troši.
Finski ministar obrane Antti Hakkanen rekao je za Financial Times da europske nacije moraju uspostaviti jasan plan, u koordinaciji s Washingtonom, kako bi postupno preuzele veći dio tereta obrane kontinenta. Međutim, i dalje postoji zabrinutost da bi podrška SAD-a mogla opadati brže nego što Europa može pojačati svoje sposobnosti. Američki državni tajnik Marco Rubio rekao je nedavno na sastanku ministara NATO-a da Trump još uvijek podržava NATO, ali očekuje da saveznici isporuče “realističan put” za smanjenje oslanjanja na američke porezne obveznike.
NATO sastanak: Ispod slogana o slozi i predanosti, tinja niz neugodnih pitanja