Globalna tržišta se zalažu za trgovinski rat između dvije najveće svjetske ekonomije, jer je Bijela kuća potvrdila da će 104 posto tarife Donalda Trumpa na Kinu stupiti na snagu.
Indeksi zaliha u Europi i Aziji konačno su se u utorak vratili u Green, nakon gotovo tjedan dana nemira-izazvane takozvanom tarifama g. Trumpova “Oslobodilačkog dana”-obrisale su blizu 10TRN od vrijednosti globalnih tržišta.
No, Wall Street je nastavio svoj trend prema dolje dok su Washington i Peking trgovali sve olujnijom retorikom, a Bijela kuća je potvrdila da će tarife od 104 posto početi prikupljati na kineskoj robi od ponoći u Washingtonu DC (5:00 BST) u srijedu.
Taj naboj iznosi gotovo udvostručenje od 54 posto tarifa koje je gospodin Trump u početku planirao nametnuti Kini-s tim da je američki predsjednik u ponedjeljak dodao daljnjih 50 posto nakon što se Peking obećao da će se osvetiti naplatama od 34 posto na američkoj robi.
Potvrđujući tarife, glasnogovornica Bijele kuće Karoline Leavitt rekla je novinarima: “Pogreška je Kina bila osveta. Kad se Amerika udara, udara se jače.”

Dalje se udvostručuje, gospodin Trump je na svojoj web stranici istine tvrdio da Kina “želi sklopiti dogovor, ali oni ne znaju kako je započeti”, dodajući: “Čekamo njihov poziv. To će se dogoditi!”
Optužujući Washington za “tipično jednostrano i protekcionističko ekonomsko maltretiranje”, Peking je u utorak upozorio: “Ako SAD inzistiraju na putu, Kina će se boriti do kraja.”
“Zastrašivanje, prijetnje i ucjenjivanje nisu pravi način za suradnju s Kinom”, rekao je glasnogovornik ministarstva vanjskih poslova Lin Jian, dok se zavjetovao da će “Kina poduzeti potrebne mjere kako bi čvrsto zaštitila svoja legitimna i zakonita prava i interese”.
Još nije jasno koje protumjere koje Peking planira nametnuti. Međutim, BBC je citirao državne medije u izvještavanju da bi mogao utjecati na američki poljoprivredni sektor – uključujući potencijalnu ukupnu zabranu peradi – s tim da se razmatraju druga izvješća koja sugeriraju zabranu svih američkih filmova.
Kineski referentni indeks dionica oporavio se u ranoj trgovini u utorak, otkucavajući neke od 7 -postotnih gubitaka pretrpljenih u ponedjeljak – jer je Peking pustio da je Yuan pao na najslabiju razinu u više od 18 mjeseci u pokušaju da se suprotstavi puhanju kineskog izvoza.
U telefonskom pozivu s kineskim premijerom Li Qiang, predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen pozvala je Peking da osigura pregovaračko rješenje problema koje uzrokuju tarife gospodina Trumpa.

Obojica političara razgovarali su o postavljanju mehanizma za praćenje mogućeg preusmjeravanja trgovine uzrokovane tarifama, priopćio je ured gospođe von der Leyen, jer se EU boji da će Kina preusmjeriti jeftini izvoz iz SAD -a u Europu.
Europska unija je također predložila 25-postotni kontra-tarifi, prema izvještajima, nakon što su globalni namirili g. Trump intenzivirali strahove zbog globalne recesije i desetljećima su postavili globalni trgovački nalog.
No, s obzirom da je indeks S&P 500 Wall Street u utorak približio teritoriju tržišta medvjeda, zajedno s Nasdaqom, činilo se da je Bijela kuća ublažila svoju retoriku prema mogućim pregovorima oko globalnih tarifa koje je nametnuo g. Trump.
“Donesite nam svoje najbolje ponude i on će slušati”, gospođa Leavitt, tiskovna tajnica Bijele kuće, rekla je da je o drugim zemljama koje su potencijalno pregovarale s tarifnim stopama s Trumpom, dodajući da je posjet izraelskog premijera Benjamina Netanyahua u Washingtonu kako bi razgovarao o trgovini ovog tjedna “trebao služiti kao model”.
Inzistirajući, međutim, da to nije omekšavanje stava u Washingtonu, gđa Leavitt rekla je da je gospodin Trump usmjerio svoj tim da radi sa zemljama koje su postigle sklopanje ugovora i da stvori trgovinske sporazume o „prilagođenim“ za svaku zemlju, dodajući: „Neće biti izvan ugovora.“
Dodatno izvještavanje od Reutersa