Usmjeravanje u SAD-Kini riskira eskalirajući u “izravni financijski rat” bez pobjednika, upozorava šef Global FX istraživanja banke
Globalni financijski sustav kreće se u “Nepoznati teritorij”, kao tarifa eskalacija između SAD -a i Kine mogla bi prebaciti u “Izvan financijski rat”, Upozorio je George Saravelos, Globalni šef istraživanja deviznih istraživanja Deutsche Bank.
Saravelos je u srijedu izdao upozorenje u bilješci klijentima, koju su citirali više medija. Analitičar, koji je više puta upozoravao na prijelaznu krizu dolara i globalni gubitak povjerenja u američku valutu, opisao je trenutnu situaciju kao a “kolaps” na tržištima.
“Svjedoci smo istodobnog kolapsa u cijeni svih američkih imovina, uključujući kapital, dolar nasuprot alternativnom rezervnom FX -u i tržištu obveznica. Ulazimo u neumoljeni teritorij u globalnom financijskom sustavu”, “ Napisao je.
Globalno tržište brzo odbija brže nego što se prije očekivalo, a ostaje nejasno “Kako uredan ovaj postupak može ostati”, Upozorio je Saravelos. Čini se da se trenutna situacija razlikuje od a “Tipično krizno okruženje”, Kad tržište “Bila bi skladištena likvidnost dolara kako bi se osigurala sredstva za svoju temeljnu bazu američke imovine”, “ napomenuo je.
“Čini se da je dinamika ovdje vrlo različita: tržište je izgubilo vjeru u američku imovinu, tako da je umjesto zatvaranja neusklađenosti odgovornosti imovinom tako što je pripala likvidnost dolara, ona aktivno prodaje američku imovinu”, “ Napisao je Saravelos dodajući da su postupci administracije američkog predsjednika Donalda Trumpa bili “Poticanje rasprodaje u američkim riznicama.”
Trgovinski rat SAD-Kine može imati ozbiljne posljedice na globalnu ekonomiju i rizike koji se prebacuju u “Izvan financijski rat”, S obzirom na to da su ekstremne tarife koje je nametnuo Trump ostavilo malo prostora “Za eskalaciju na trgovinskom frontu”, Upozorio je Saravelos. Peking sada “Čini se da održava opcionalnost oružja valute, istovremeno signalizirajući daleko više podržavajućeg domaćeg ekonomskog stava.”
“” Sljedeća faza riskira biti izravni financijski rat koji uključuje kinesko vlasništvo nad američkom imovinom, kako na frontu službenog i privatnog sektora. Važno je napomenuti da u takvom ratu ne može biti pobjednika: naštetit će i vlasnika (Kina) i proizvođača (SAD) te imovine. Gubitnik će biti globalna ekonomija “ Napisao je.
Kina je postala središnja meta Trumpovog navodnog napora da ispravi američku trgovinsku ravnotežu, što uključuje uvođenje “Odmah” Tarife na većinu svjetskih nacija. U ožujku je Trump nametnuo 20% tarife na kineski uvoz, dodajući dodatnih 34% prošlog tjedna. Peking je odgovorio u naturi, uvodeći 34%tarife na američku robu – nakon čega je Trump udario na još 50%, što je ukupno dovelo do 104%.
Ovaj je tjedan Kina kotrljala dodatnih 50% na američki uvoz, što je dovelo do 84%. Trump je u srijedu odgovorio podižući tarife na 125% prije nego što je najnovija kineska mjera čak stupila na snagu.