Češka je prebacila svoje posljednje preostale operativne tenkove T-72M1 u Ukrajinu, zaključivši višegodišnji napor da se postupno zamjeni svoju opremu iz doba Hladnog rata, dok paralelno jačala oklopne snage ukrajinske vojske.
Citirajući obrambene izvore, češki dnevnik Hospodářské noviny (HN) izvijestio je da je posljednja serija tenkova isporučena krajem ožujka ili početkom travnja. Prije rata, češka vojska navodno je imala 86 T-72M1, od kojih su mnogi povučeni iz skladišta posljednjih godina kako bi dopunili napregnute oklopne jedinice. Ove tenkove je osobito koristila 73. tenkovska bojna, dio 7. mehanizirane brigade. “U bazi više nema niti jednog T-72M1”, rekao je vojni izvor za HN, potvrdivši završetak prebacivanja.
Odlazak T-72 ostavlja češku vojsku da se oslanjaju na Leopard 2A4 njemačke proizvodnje, s otprilike 15 isporučenih vozila do sada. Ovi tenkovi, kojima su prije upravljale Njemačka i Švicarska, bili su dio bilateralnog sporazuma o kompenzaciji nakon češke potpore Ukrajini. Očekuje se daljnja serija kao dio sporazuma vrijednog 4 milijarde eura, s isporukama predviđenim do 2026. Osim toga, Prag se obvezao na kupnju 77 Leoparda 2A8 u sklopu dugoročnog programa modernizacije procijenjenog na 52 milijarde CZK (2,1 milijarde eura).
Muke po češkoj “modernizaciji” tenkova
Međutim, tranzicija na suvremene tenkove nije bez izazova. HN izvještava da su nekima od isporučenih Leoparda 2A4 nedostajali ključni sigurnosni elementi, poput sustava za suzbijanje požara u odjeljku za posadu, koji se dodaju nakon isporuke. Komunikacijski sustavi također ostaju u fazi pregleda.
U međuvremenu, status 30 moderniziranih tenkova T-72M4CZ ostaje nejasan. Češka je sama, kako tvrde, “proizvela” ove tenkove 2003-2006. Tada su toliko značajno izmijenili cijevi, pogon, paljbu i gusjenice da su pod državu podrijetla napisali “Češka”. No, od 2022., ti su tenkovi (opet) u procesu “duboke obnove”. Ipka, mnogi od njih su ispali iz upotrebe, a projekt remonta vrijedan milijardu kruna s ciljem njihove obnove kasni. HN napominje da sustavi za upravljanje paljbom — ključna komponenta planirane modernizacije — tek trebaju biti isporučeni. Pitanja poslana češkom Glavnom stožeru mjesecima su ostala bez odgovora, a ranije je Ministarstvo obrane istaknulo da tenkovi iz sovjetske ere ne zadovoljavaju moderne standarde, a njihova modernizacija je izazovna zbog strukturnih ograničenja.
Prema portalu CzDefence i ti “modernizirani” i “češki” tenkovi trebaju biti uskoro zamjenjeni novim njemačkim. Lako moguće da je češka vlada odustala od servisa T-72M4CZ čiji kraj je prvotno zakazan za kraj ove godine i jednostavno čeka njemačke tenkove. Dakle, Češkoj trenutno ostaje tek 15 (donekle) funkcionalnih njemačkih tenkova.
Glavni urednik čeških novina Armádní noviny, Jan Grochmann, rekao je: “Ostaje pitanje što učiniti s tenkovima T-72M4 CZ – oni su još uvijek vrlo moderni, ali neke od njihovih komponenti više nisu u proizvodnji, a rezervni dijelovi se ne mogu nabaviti. Ukupno je 30 tenkova T-72M4 CZ modernizirano [op.a. valjda misli na 2003.], povučeno iz skladišta i prebačeno u 73. tenkovsku bojnu. Vjerujem da slanje T-72M4 CZ u Ukrajinu nema puno smisla niti ih je potrebno dodatno modernizirati.”
Najnoviji transfer u Ukrajinu dio je šire vojne pomoći Praga, koja uključuje stotine oklopnih vozila od početka rata. Iako je većina zaliha potrošena, češka vlada i dalje daje prioritet isporuci opreme na bojno polje.
The National Interest: Zašto je ruski tenk T-72 možda i dalje najbolji