USKOK sumnja da je prvooptuženi 39-godišnjak, u razdoblju od prosinca 2019. do travnja 2021., u Hrvatskoj, Španjolskoj, Italiji, Portugalu, Brazilu, Kolumbiji, Dominikanskoj Republici, Srbiji, Bosni i Hercegovini, Albaniji i drugim državama, uspostavio hijerarhijski strukturiranu kriminalnu organizaciju te u zajedničko djelovanje povezao ostale optuženike, kao i više zasad nepoznatih osoba.
Hrvatska policija dovršila je kriminalističko istraživanje nad 45 osoba osumnjičenih za krijumčarenje više od devet tona droge. USKOK je u Zagrebu pokrenuo istragu protiv 20 osoba te za 18 njih zatražio određivanje istražnog zatvora, dok bi splitski USKOK odluku o istrazi protiv preostalih 25 trebao donijeti tijekom poslijepodneva.
Ravnateljstvo policije Republike Hrvatske priopćilo je da su osumnjičeni uhićeni na području policijskih uprava splitsko-dalmatinske, zagrebačke, primorsko-goranske, istarske, šibensko-kninske, zadarske i dubrovačko-neretvanske. Dodaje se kako je većina osoba uhićena na području Zagreba, dok se dio osumnjičenih već nalazi u zatvoru.
Akcije Armagedon, Ibiza i Nada
Ministar unutarnjih poslova Davor Božinović pojasnio je da se radi o međusobno povezanim akcijama kodnih naziva Armagedon, Ibiza i Nada. Ravnateljstvo policije ističe kako je primarna aktivnost članova obaju kriminalnih udruženja bilo organiziranje međunarodnog krijumčarenja velikih količina kokaina s područja Južne Amerike u Europsku uniju, uključujući Hrvatsku, te marihuane iz Albanije prema Hrvatskoj.
Obje kriminalne skupine sumnjiče se da su organizirale krijumčarenje najmanje 6.688 kilograma kokaina, 2.520 kilograma marihuane i 6.500 tableta MDMA, navodi Hina.
Krijumčarene tone droge
U akcijama Armagedon i Ibiza, koje su provodili policajci zagrebačkog PNUSKOK-a, obuhvaćeno je 20 osoba u dobi od 36 do 68 godina. Osumnjičeni se terete za kaznena djela udruživanja za počinjenje kaznenih djela te za neovlaštenu proizvodnju i promet drogama u sastavu kriminalnog udruženja.
Sumnja se da su članovi jedne od skupina, njih 18, tijekom 2019., 2020. i 2021. više puta organizirali krijumčarenje ukupno 3.138 kilograma kokaina, od čega je 2.638 kilograma zaplijenjeno u Španjolskoj i Italiji. Također su tijekom 2020. prokrijumčarili oko 2.520 kilograma marihuane.
USKOK sumnja da je prvooptuženi 39-godišnjak, od prosinca 2019. do travnja 2021., uspostavio međunarodnu mrežu te povezao ostale optuženike i nepoznate suradnike u složeni kriminalni sustav.
U određenim poslovima pridružio mu se i 46-godišnji devetnaestooptuženi, kako bi zajednički organizirali krijumčarenje velikih količina kokaina iz Južne Amerike prema zemljama EU te omogućili distribuciju kokaina zainteresiranim osobama i skupinama.
Vrijednost kokaina 200 milijuna eura
Na taj su način u okviru kriminalnog djelovanja dogovorili krijumčarenje najmanje 2.520 kilograma marihuane ukupne vrijednosti od najmanje 4,7 milijuna eura. Od toga je najmanje 1.754 kilograma uspješno prokrijumčareno i preprodano, a time su ostvarili prihod od najmanje 1,9 milijuna eura.
Procjenjuje se da bi 6.668 kilograma kokaina na ilegalnom tržištu u Hrvatskoj vrijedilo oko 200 milijuna eura. Većinu pošiljki zaplijenile su strane policije.
U akciji Ibiza, američka obalna straža zaplijenila je 1.375 kilograma kokaina od ukupno 2.300 kilograma krijumčarenih iz Kolumbije, dok su španjolske vlasti u cijelosti zaplijenile pošiljku od 1.250 kilograma brazilskog kokaina.
Pranje novca, oružje i luksuzni automobili
USKOK također sumnja da su 39-godišnjak i 34-godišnjak “oprali” dio nezakonito stečenog novca kupnjom nekretnina. Tijekom pretraga pronađeno je više pištolja, jedna bomba, manja količina droge, veća količina gotovine te vozilo za koje se sumnja da je pribavljeno preprodajom droge – sve je privremeno oduzeto.
Akcija Nada
Ravnateljstvo policije priopćilo je da je u okviru akcije Nada obuhvaćeno 25 osoba u dobi od 30 do 61 godinu, od kojih su četvorica već u zatvoru. Sumnjiče se za nabavu i preprodaju najmanje 7,5 kilograma kokaina, 26,4 kilograma heroina, 10,5 kilograma amfetamina, 237 kilograma marihuane, 83 kilograma skanka, 7 kilograma hašiša i 6.500 komada tableta MDMA.
Time su ostvarili nezakonitu imovinsku korist od najmanje 1,6 milijuna eura, koju su podijelili među sobom, u za sada točno neutvrđenim omjerima, ovisno o ulozi i doprinosu.
Policija sumnja da su krijumčarenje i preprodaju droge organizirali u najmanje 71 navrat, uz četiri zapljene koje se izravno povezuju s ovom skupinom.
Više od 250 policajaca u akciji
Osumnjičeni 40-godišnjak i 41-godišnjak terete se za kazneno djelo udruživanja za počinjenje kaznenih djela, a ostali za neovlaštenu proizvodnju i promet drogama. Nakon dovršetka kriminalističkog istraživanja, svi su privedeni pritvorskom nadzorniku, a kaznene prijave podnesene su USKOK-u.
U akcijama je sudjelovalo više od 250 policajaca, a među osumnjičenima su, prema pisanju medija, suvlasnik zagrebačkog narodnjačkog kluba Ritz Mario Gavrić, bivši svjetski prvak u kickboxingu Marko Benzon i Jakša Cvitanović Cvik, kojega su ranije mediji nazivali “korčulanskim narkobosom”. Zagrebačku skupinu navodno je vodio Christian Palić, a splitsku upravo Benzon.