Kad je američka vlada sankcionirala Crypto Service Services Cryuum Tornado Cash 2022. godine, ona je pokrenula raspravu unutar kripto zajednice koja se nastavlja tri godine kasnije.
Tornado je korisnicima omogućio anonimno prijenos kriptovaluta. Vlada je tvrdila da je usluga olakšala pranje novca, što je potaknulo neke od Ethereumovih validatora i blokiralo graditelje da poduzmu korake kako bi izbjegli bavljenje transakcijama vezanim za tornado, što je uslugu učinilo sporijem i skupljim za korištenje.
Zagovornici su tvrdili da poštivanje sankcija predstavlja cenzuru – podrivajući temeljni princip cipherpuna. Predsjednik Donald Trump podržao je Cypherpunks i u ožujku ove godine ukinuo sankcije na Tornado Cash, ali za neke Ethereum programere situacija je istaknula nedostatak u mreži koja i danas postoji: zašto bi korisnici trebali ovisiti o aplikacijama trećih strana koji privatno prolaze na mreži?
“Javno dostupni grafikoni transakcija omogućuju bilo kome da prati protok sredstava između računa, a saldi su vidljivi svim sudionicima u mreži, podrivajući financijsku privatnost”, objasnio je istraživač kriptovaluta Pascal Caversaccio u srijedu u postu na blogu. “Dok transparentnost mreže Ethereum potiče nepovjerljivost, ona također otvara vrata potencijalnom nadzoru, ciljanju i iskorištavanju.”
Možda su ojačani nedavnim razvojem gotovine tornada, Ethereum programeri i istraživači ponovno su počeli raspravljati o idejama za postavljanje mreže Ethereum u svojoj srži.
“Privatnost ne smije biti neobavezna značajka koju korisnici moraju svjesno omogućiti-to mora biti zadano stanje mreže”, rekao je Caversaccio, čija je post istaknula njegovu viziju za ethereum mapu orijentiranog na privatnost. “Ethereumova arhitektura mora biti osmišljena kako bi osigurala da su korisnici prema zadanim postavkama privatni, a ne iznimka.”
Post Caversaccio identificirao je nekoliko potencijalnih intervencija-neke nove, neke stare-koje bi, prema njemu, moglo učiniti Ethereum privatnijim za krajnje korisnike. Jedna je ideja šifrirati Ethereumov javni Mempool – gdje se transakcije šalju prije nego što se trajno zabilježe. Drugi uključuje postavljanje Ethereum transakcija povjerljivim putem kriptografije bez znanja, novih formata transakcija i drugih metoda.
“Danas Ethereum djeluje u djelomičnom modelu privatnosti, gdje korisnici moraju poduzeti namjerne korake kako bi prikrili svoje financijske aktivnosti-često po cijenu upotrebljivosti, pristupačnosti, pa čak i učinkovitosti”, napisao je Caversaccio. “Ova se paradigma mora pomaknuti. Tehnologije za očuvanje privatnosti trebaju biti duboko integrirane na razini protokola, omogućavajući transakcijama, pametnim ugovorima i mrežnim interakcijama da budu svojstveno povjerljive.”
Kao odgovor na post Caversaccio, suosnivač Ethereuma Vitalik Buterin ostavio je komentar na glavnom mrežnom forumu za razvojne programere s vlastitim kraćim mapima Ethereum orijentiranim na privatnost.
Buterin je predložio fokusiranje na privatnost za plaćanja na lancu, anonimizirajući aktivnost na lancu unutar aplikacija, izradu komunikacije na mrežnom anonimnom i privatiziranju čitanja na lancu.
Da bi sve to postigao, Buterin je naveo različite korake poput integriranja određenih značajki privatnosti treće strane u osnovnu mrežu.
Jedna od značajnijih intervencija koju je predložio Buterin uključuje premještanje mreže prema modelu “jedna adresa po aplikaciji” – odstupanje od današnjeg sustava, gdje jedna aplikacija može koristiti desetke novčanika za različite značajke. “Ovo je glavni korak i uključuje značajne žrtve praktičnosti, ali IMO je ovo metak koji bismo trebali ugristi, jer je ovo najpraktičniji način uklanjanja javnih veza između svih vaših aktivnosti u različitim aplikacijama”, napisao je Buterin.
Prema Buterinu, ako se provode svi njegovi prijedlozi, privatne transakcije mogle bi biti zadane na Ethereumu.
Rasprava o privatnosti dolazi nekoliko tjedana prije sljedeće velike nadogradnje Ethereuma, Pectra, koja nema veliki fokus na privatnost. Ethereum programeri također planiraju sljedeću nadogradnju mreže na Fusaka. Promjene koje trebaju biti uključene u tu tvrdu vilicu još nisu postavljene u kamen.
Pročitajte više: Vitatel Buterin razočaran zagrljajem blockchaina “kockarnica”