Nestabilni savez između španjolskih desničarskih frakcija raspao se danas, nakon što su se krajnje desničarski političari Voxa počeli povlačiti iz regionalnih vlada u kojima su vladali zajedno s konzervativnom Narodnom strankom.
Do raskola je došlo nakon što je Narodna stranka pristala prihvatiti 400 migranata mlađih od 18 godina koji su stigli bez pratnje skrbnika u regijama kojima upravljaju. Ti migranti su stigli na Kanarske otoke u Atlantskom oceanu gdje je trenutno oko 6000 mladih migranata u posebnim skloništima.
Prekrcani kapaciteti za zbrinjavanje na otočju
Prema El Paisu, čak i da ih 3000 preseli na kopnenu Španjolsku, objekti na Kanarskim otocima bi i dalje bili 150% iznad kapaciteta. Regije u kojima je Narodna stranka upravljala s Voxom trebale bi primiti samo 120 maloljetnika, no čak je i taj broj bio previsok za stranku Vox. “Vox nikada neće biti sudionik u poticanju, olakšavanju ili normaliziranju imigrantske invazije… Ni 1000, niti 400 – idealan broj ilegalnih imigranata je NULA”, objavila je stranka na mreži X.
Nakon što se Vox odlučio razići s Narodnom strankom, njeni su političari počeli davati ostavke na svoja mjesta u regionalnim koalicijskim vladama u Kastilji i Leonu, Aragonu i Murciji. Čelnik Narodne stranke u Valenciji otpustio je svoje članove kabineta Voxa prije nego što su uspjeli dati ostavku. Međutim, ne daju ostavke svi političari Voxa.
U Ekstremaduri je jedini ministar Voxa rekao da će ostati u vladi, dodajući da stranka više ne predstavlja njegove ideale. Drugi Voxov ministar u Kastilji i Leonu također je odbio odstupiti. Političari Voxa još ne prijete izglasavanjem nepovjerenja za rušenje vlada, no njihov bi raskol mogao zakomplicirati upravljanje regijama.
Želja desnice
Govoreći na tiskovnoj konferenciji, čelnik Narodne stranke Alberto Nunez Feijoo oštro je kritizirao Vox da je “otišao predaleko” i “izbacio iz kolosijeka” volju birača. Pozvao je stranku da “ne stoji na putu” vlasti, ali je također naglasio da Vox nije “neprijatelj” Narodne stranke. No, rekao je tko jest neprijatelj: “Moja obveza je promijeniti španjolsku vladu i neću se pomaknuti ni za milimetar od onoga koga smatram političkim protivnikom svoje stranke”, rekao je, misleći na to da želi smijeniti španjolsku progresivnu koalicijsku vladu i premijera Pedra Sancheza, dodajući da je politička drama je samo odvraćanje pažnje od istrage protiv Sanchezove žene.
Lijevu vladu raduju previranja na desnici
Sanchez je pak, govoreći s NATO konferencije u Washingtonu, proslavio Voxov odlazak iz regionalnih vlada. “Mislim da je danas veliki dan za Španjolsku. Mislim da je danas Španjolska bolja zemlja,” rekao je novinarima, pozivajući Narodnu stranku da se odmakne od nekih od ekstremnijih politika donesenih dok su u regijama vladali s Voxom.
Drugi iz španjolske koalicijske vlade rekli su da je drama naglasila “okrutne” i “rasističke” aspekte španjolske krajnje desnice. U međuvremenu, nezavisni čelnik Kanarskih otoka, Fernando Clavijo, rekao je da je “zbunjen” raspravom oko migranata. “Ovo nije političko ili teritorijalno pitanje, to je humanitarna drama na koju Europa i Španjolska moraju odgovoriti”, rekao je, pozivajući vladu da reformira zakon o migraciji i da se druge regije obvezuju primati migrante u ovakvim situacijama.
Clavijo je nazvao španjolsku krajnju desnicu “sitnom” i “jadnom” jer pokušava skupiti političke poene na “smrti, gladi i bijedi djece”. “Ovo je sramotno. Mislim da ne želimo stvarati takvu sliku Španjolske”, rekao je novinarima, dodajući da bi, da je u situaciji migranata, i on pokušao emigrirati u Španjolsku kako bi “svojoj obitelji pružio bolju budućnost”.
Španjolski gradić: Zanimljiva priča o separatizmu, protumigrantskoj politici i halal hrani