NATO je zabrinut da Rusija nastoji rasporediti nuklearno oružje u svemiru, što bi moglo ugroziti tisuće satelita koji kruže oko Zemlje, a koji su ključni za obranu, kao i za svakodnevne živote ljudi, rekao je šef saveza. “Svjesni smo izvješća da Rusija ispituje mogućnost postavljanja nuklearnog oružja u svemir”, rekao je glavni tajnik NATO-a Mark Rutte za njemačke novine Welt am Sonntag u intervjuu objavljenom danas.
“Razvoj nuklearnog oružja u svemiru način je da Rusija poboljša svoje sposobnosti”, rekao je Rutte. “Ovo je vrlo zabrinjavajuće”, naglasio je. “Svemir je također vrlo važan za naše odvraćanje i obranu – jednako važan kao kopno, more, zrak i kibernetički prostor”, rekao je Rutte novinama. “Posljednjih godina svemir je postao sve pretrpaniji, opasniji i nepredvidljiviji. Znamo da je konkurencija u svemiru žestoka”, rekao je.
Rad mobilnih telefona, navigacije, bake…
Kad bi Moskva rasporedila nuklearno oružje u svemiru, to bi moglo ugroziti stotine satelita, a ne samo one koje koriste Kijev i njegovi saveznici za obranu Ukrajine od sveopće ruske invazije. S oko 7000 satelita koji trenutno kruže oko planeta, “svemirski sustavi izravno utječu na naš način života”, rekao je Rutte, bivši nizozemski premijer. “Oni osiguravaju, primjerice, da mobilni telefoni, bankarske usluge i vremenska prognoza rade.”
Međunarodni sporazum kojim se sprječava utrka u naoružanju u svemiru stupio je na snagu 1967. godine, a potpisalo ga je 114 zemalja— uključujući Rusiju. Ipak, to ne isključuje u potpunosti vojne aktivnosti u svemiru i, tvrde kritičari, možda neće adekvatno odgovoriti na opasnosti koje proizlaze iz modernih satelitskih sustava. “NATO saveznici se prilagođavaju izazovima u svemiru, uključujući razmjenu obavještajnih podataka i uspostavu nacionalnih svemirskih zapovjednih centara, ali i razvoj manjih satelita kojima je lakše manevrirati i bolje su zaštićeni“, rekao je Rutte.
Strategije za nuklearni napad na satelite u svemiru