AS Trumpovom administracijom mjesecima se razbila zbog onoga što je predsjednik rekao da je neprovjeren antisemitizam i ljevičarska ideologija na kampusima, čak su i najprestižnija i bogata sveučilišta u državi bila na leđima.
U ožujku se Columbia složila s velikim, neviđenim setom zahtjeva: stvaranjem novih policijskih snaga u kampusu za uklanjanje studentskih prosvjednika; Stavljajući odjel za studije na Bliskom Istoku pod vanjsku kontrolu kako bi vratio potencijalni pristup 400 milijuna dolara impeliranih saveznih fondova, istog mjeseca njegov drugi predsjednik u razdoblju od 12 mjeseci odstupio je.
Najmanje 60 sveučilišta upozoreno je da bi uskoro mogli biti sljedeći koji bi potencijalno mogli izgubiti stotine milijuna ili čak milijardi saveznog financiranja ako se ne usklade s predsjednikovom vizijom građanskih prava u kampusu, koji je kategorizirao sve one koji su se uključili u prosvjede u kampusu pro-Palestine, koji su uključivali mnoštvo židovskih studentskih vođa, kao Antisemits Sympathers.
Do kraja ožujka, uprava je do sada napravila najhrabriji pritisak, prijeteći da će na Harvardu smanjiti oko 9 milijardi dolara saveznog financiranja.
Da bi održao financiranje, upozorila je administracija, sveučilište je trebalo pristati na zahtjeve poput okončanja programa raznolikosti, suradnje sa saveznim imigracijskim službenicima, pregledavanja studenata međunarodnih stavova, uklanjanja pro-palestinskih studentskih skupina i podvrgavanja širokoj reviziji „raznolikosti gledišta“.
Tada je, posljednjih nekoliko dana, Harvard, najstarije i najbogatije sveučilište nacije, počeo se gurati natrag od bilo koje od ostalih pet škola Ivy League koji su se suočili s prijetnjama financiranja administracije.

Započelo je u petak, kada je fakultet na Harvardu tužio upravu zbog zahtjeva, tvrdeći da je Trump istovremeno “iskorištavao” i zanemario odredbe poput Zakona o administrativnom postupku i naslova VI Zakona o građanskim pravima, koji zabranjuje diskriminaciju institucijama koje su financirale savezne države.
Tužba je tvrdila da administracija nije uslijedila slijediti korake izložene u saveznom statutu koji dolaze prije sveučilišta mogu se obratiti prema Zakonu o građanskim pravima.
“Prijetnje poput ove egzistencijalni su” pištolj glavi “za sveučilište”, piše u žalbi. “Oni otvoreno nastoje nametnuti političkim stavovima Sveučilišta Harvard i preferencijama politika koje je Trumpova administracija dovela i počinila sveučilište kažnjavanje govora o nepoštenom.”
Tijekom vikenda, stotine su se pridružile prosvjedima u blizini kampusa protiv Trumpovih zahtjeva.
Tada je u ponedjeljak sveučilište tek Trumpu izdalo najjači odgovor, porukama sveučilišnih pravnika i predsjednika Harvarda Alana Garbera da škola neće pristati na zahtjeve.
“Nijedna vlada – bez obzira na to koja je stranka na vlasti – ne bi trebala diktirati ono što privatna sveučilišta mogu podučavati, koga mogu priznati i zaposliti, te koja područja proučavanja i ispitivanja mogu nastaviti”, napisao je Garber.
Odvjetnici za sveučilište tvrdili su u pismu u ponedjeljak službenicima Trumpove administracije da je Bijela kuća ignorirala rad sveučilišta na borbi protiv antisemitizma i „umjesto toga predstavlja zahtjeve koji su, u suprotnosti s Prvim amandmanom, upadali u slobode sveučilišta koje je Dugo priznao Vrhovni sud.“
“Sveučilište neće predati svoju neovisnost ili se odreći svojih ustavnih prava”, dodali su pravnici.
Nekoliko sati kasnije Trumpova administracija objavila je da ima zamrznute milijarde ako dolari u saveznom financiranju.
Federalna zajednička radna skupina za borbu protiv antisemitizma, koji čine nekoliko saveznih agencija, uključujući Ministarstvo pravosuđa i odjel za obrazovanje, najavila je “zamrzavanje na 2,2 milijarde dolara višegodišnjih potpora i 60 milijuna dolara višegodišnje vrijednosti ugovora sa Sveučilišta Harvard.”
Radna skupina nije odredila s kojim se programima smeta.
Sukob će se sada vjerojatno uputiti na sudove.

Ostali Ivies koji se suočavaju s smanjenjem financiranja također su sugerirali da bi se mogli uzvratiti, poput Princetona, čiji su se savezni financirani radovi s Ministarstvom energetike, NASA i Ministarstvo obrane suspendovali početkom travnja.
“Sveučilište Princeton će se pridržavati zakona”, rekao je predsjednik Princetona Chris Eisgruber u toj to vrijeme. “Zalažemo se za borbu protiv antisemitizma i svih oblika diskriminacije, a mi ćemo surađivati s vladom u borbi protiv antisemitizma. Princeton će također energično braniti akademsku slobodu i prava na proces ovog sveučilišta.”
Ali pisanje u Atlantik prošli mjesec,, Eisgruber je upozorio da zemlja ulazi u “najveću prijetnju američkim sveučilištima od crvenog straha 1950 -ih.”
Sveučilišni kampusi postali su možda ključno bojno polje nad prioritetima politike Trumpove administracije.
Pokušaj deportacije aktivista pro-palestinskih kampusa ne-državljana potaknulo je tužbe i prosvjede, kao i pokušaji administracije putem Dogea gusanja da smanji saveznu potrošnju rezanjem akademskih istraživanja saveznih sredstava putem Nacionalnih instituta za zdravstvo.
Donald Trump navodno je početkom ovog mjeseca odlučio da napravi specifičan primjer Harvarda u sklopu svog većeg programa.
“Što ako ih nikad ne platimo?” Navodno je Trump rekao nakon ručka u Bijeloj kući 1. travnja, rekao je izvor upoznat s razgovorom New York Times. “Ne bi li to bilo u redu?”
“Ne tražimo samo podnijeti tužbe – želimo prisiliti kulturnu promjenu u načinu na koji se židovski Amerikanci postupaju na fakultetskim kampusima”, izjavio je za članak generalni odvjetnik Pam Bondi, članica Radne skupine uprave za borbu protiv antisemitizma.

Članovi Radne skupine uglavnom su otkriveni javnosti, a neka od sveučilišta koja su ciljana zbog izgubljenog financiranja rekli su da su saznali za potencijalno smanjenje kroz vijesti ili nisu točno znali zašto su ciljani.
Budući da je više rezultata više fakulteta i sveučilišta pod istragom, samo izgleda da će se nastaviti.
Sveučilišta nisu jedini subjekti civilnog društva s kojima se suočavaju faustovski izbori od administracije.
Predsjednik Trump prijetio je odvjetničkim tvrtkama koje su zastupale političke protivnike gubitkom sigurnosnih odobrenja i pristupom saveznim zgradama i vladinim izvođačima kao klijentima.
Kao odgovor, desetak najboljih tvrtki postigao je sporazume s upravom kako bi se izbjegla sankcija, nudeći stotine milijuna dolara pro bono pravnog rada kako bi podržao pogodne uzroke administracije.
Drugi su odlučili osporiti administraciju, uključujući tvrtku Susman Godfrey, koja je tužila Trumpa u petak, postajući barem četvrta tvrtka koju je Bijela kuća ciljala da podnese tužbu.