Nvidia je objavila da će u poslovnim knjigama za posljednje tromjesečje iskazati trošak od oko 5,5 milijardi dolara zbog ograničenja vezanih uz izvoz H20 grafičkih procesorskih jedinica (GPU-ova) u Kinu i druge zemlje. Stoga su dionice u produženom trgovanju pale za više od 6 posto. Tvrtka je izvijestila da joj je američka vlada 9. travnja priopćila kako će za izvoz ovih čipova u Kinu i još nekoliko drugih država morati ishoditi posebnu dozvolu, prenose američki mediji.
Ovo je dosad najsnažniji pokazatelj da bi povijesni rast Nvidije mogao usporiti zbog pojačanih izvoznih ograničenja na njene čipove, za koje američka vlada tvrdi da se mogu koristiti u svrhu izgradnje superračunala za vojne potrebe. Nvidia će financijske rezultate za prvo fiskalno tromjesečje objaviti 28. svibnja, piše CNBC.
Naime, tijekom mandata predsjednika Bidena, SAD je 2022. ograničio izvoz AI čipova, a pravila su dodatno pooštrena godin kasnije kako bi se spriječila prodaja naprednijih AI procesora. Čip H20 osmišljen je posebno za kinesko tržište i u skladu je s američkim pravilima. Taj čip je u 2024. godini generirao između 12 i 15 milijardi dolara prihoda.
Glavni izvršni direktor Nvidije, Jensen Huang, izjavio je u veljači tijekom objave kvartalnih rezultata da je prihod iz Kine prepolovljen u odnosu na razinu prije uvođenja izvoznih ograničenja. Upozorio je i na sve veću konkurenciju na kineskom tržištu. Drugu godinu zaredom Nvidia je u svom godišnjem izvješću navela Huawei kao jednog od glavnih konkurenata.
Prema podacima iz godišnjeg izvješća, Kina je četvrto najveće tržište za Nvidiju po prihodima, iza SAD-a, Singapura i Tajvana. Više od polovice ukupne prodaje ostvareno je s američkim kompanijama u fiskalnoj godini koja je završila u siječnju.
Nvidijin čip H20 tehnički je sličan H100 i H200 AI čipovima koji se koriste u SAD-u i drugim državama, ali ima sporije brzine povezivanja i manju propusnost. Temelji se na prethodnoj generaciji AI arhitekture pod nazivom Hopper, predstavljene 2022. godine. Tvrtka se sada fokusira na prodaju nove generacije čipova pod nazivom Blackwell. Kineska tvrtka DeepSeek, čiji je AI model R1 ranije ove godine izazvao veliki interes na tržištu, koristila je čipove H20 u svom istraživanju.
Osim postojećih ograničenja za kinesko tržište, Nvidia će se od idućeg mjeseca suočiti s dodatnim pravilima izvoza koja proizlaze iz tzv. „pravila o širenju AI-ja“, koja je Bidenova administracija prvi put najavila prošle godine. Nvidia je više puta upozorila da bi daljnja ograničenja mogla ugušiti tržišno natjecanje te dugoročno narušiti američku tehnološku konkurentnost. Usto Nvidia je već ranije premjestila dio svojih operacija, uključujući testiranje i distribuciju, izvan Kine nakon što su 2022. uvedena prva ograničenja.
Na godišnjoj konferenciji tvrtke prošlog mjeseca, upitan o ograničenjima izvoza prema Kini, Huang je izjavio da Nvidia poštuje zakone, ali je istaknuo i da otprilike polovica svih svjetskih AI stručnjaka dolazi iz Kine, a mnogi od njih rade u američkim AI laboratorijima. U utorak je Nvidia u izvješću objavila da joj je američka vlada u ponedjeljak priopćila kako će zahtjev za dozvolu izvoza H20 čipova ostati na snazi „na neodređeno vrijeme“.
Inače, dionice Nvidije pale su za 16 posto od početka godine, što se velikim dijelom pripisuje najavi predsjednika Trumpa o uvođenju širokih carina na glavne trgovinske partnere. Iako su određeni elektronički proizvodi, uključujući pametne telefone, računala i poluvodiče, izuzeti iz prvotnih mjera, Trump i neki dužnosnici su tijekom vikenda istaknuli su da je riječ o privremenim izuzecima, s planom uvođenja dodatnih carina specifičnih za sektor.
Nakon objave Nvidije, dionice tvrtke Advanced Micro Devices pale su za više od 7 posto u trgovanju nakon zatvaranja burze, dok su dionice AI proizvođača čipova Broadcom izgubile gotovo 4 posto.