OŠLJAK – Pojedinim stanovnicima otočića Ošljak koji se nalazi pola nautičke milje od Preka na otoku Ugljanu, dosadilo je da im turisti njuškaju oko kuća, šeću po dvorištima, mokre i ostavljaju smeće, pa su se odlučili za radikalan potez. Ošljak, je naime, jedan od onih otoka koji nema turističku infrastrukturu, a stanovnici je gotovo i ne žele. Općina im je tako udovoljila, pa je zabranila gospodarske djelatnosti organiziranih prijevoza brodara s turistima na taj otok te njihove daljnje dolaske. “Za ovu odluku peticiju je potpisalo preko 95 posto mještana”, ispričali su za Morski HR.
– Ovu potpuno ilegalnu i protuzakonitu djelatnost bezobraznih, gramzivih, napornih i bahatih ljudi, institucionalno smo stavili smo izvan zakona, upravo tamo gdje su i bili od prvog dana, od kada su i počeli nenajavljeno se pojavljivati u našem domu, na našem Ošljaku. Bez potrebne suglasnosti i naših dopuštenja, krajnje bezobrazno i bezobzirno! Nakon više od godinu dana od mog prvog predstavljanja i izjašnjavanja o ovom, za nas ozbiljnom problemu na Općinskom vjeću i gotovo godinu dana od naše potpisane peticije na zboru mještana u Školi, ljeta 2024.g..- osigurali smo i postigli jedino moguće pravno i ispravno rješenje koje odgovara svim zakonima, prema svim zakonskim regulativama i pozitivnim odredbama iz važećeg Prostornog plana koji je na snazi u Općini Preko – kazao je općinski predstavnik Mihovil Valčić i kandidat SDP-a za općinskog načelnika.
Zabrana je potpisana od strane općinskog načelnika Jure Brižića i proslijeđena na znanje svim relevantnim agencijama koje su bile uključene u rješavanju ovog problema, kao i područnoj ispostavi Lučke Kapetanije u Općini Preko, te Policijskoj upravi Zadarskoj.
“Ne postoje uvjeti za obavljanje gospodarske djelatnosti na otoku”
– Dakle, sada svatko od nas pojedinačno ima mogućnost prijaviti Kapetaniji i/ili po potrebi policiji neželjene i u potpunosti ilegalne i protuzakonite dolaske brodara bilo gdje na na našem otoku! Dokument glasi kao “privremena zabrana”, no međutim to će se prolongirati u permanentnu zabranu kroz kasnije Odluke u novom sazivu Općinskog vijeća u kojem ću ja i dalje biti vijećnik i zagovarati i braniti naše interese, ali i interese ostalih dijelova Općine. Kako ne postoje niti najosnovniji zakonski uvijeti koji bi dopuštali brodarima obavljanje gospodarske djelatnosti i dolaske na naš otok, ovo je bilo jedino pravno ispravno i moguće rješenje u konačnici.
S ovim se i vraća mir na Ošljak koji je bio ozbiljno narušen i ugrožen, uz žalosnu i svesvrdnu pomoć dvojice naših sumještana. Uz ovu obavijest priložit ću vam i dokument privremene zabrane, a kojeg ću sutra sa osobitim zadovoljstvom postaviti i na našoj oglasnoj ploči na Ošljačkoj rivi – rekao je Mihovil Valčić i iznio ono što smatra temeljima za donošenje Zabrane za brodare:
– Zakon o pomorskom dobru i morskim lukama iz srpnja 2023. godine svu nadležnost i odgovornost prepušta jedinicama lokalne samouprave (s ranije regionalne i državne razine). One su nadalje prema tom Zakonu obvezne donijeti “Plan upravljanja pomorskim dobrom” na svom teritoriju, kao podzakonskim aktom koji jasno definira red na pomorskom dobru kojim upravljaju; gdje svaka aktivnost, gospodarska djelatnost, mogući građevinski zahvati i sve što se obavlja unutar pomorskog dobra, u ovom slučaju Općine Preko, mora biti u skladu sa izvornim Zakonom i izrađenim i od strane Općinskog vjeća, usvojenim Planom upravljanja pomorskim dobrom.

“Otok je u potpunosti privatan i u vlasništvu obitelji Valčić”
Nadalje, JU Natura Jadera u svojoj nadležnosti ima prostor na Ošljaku iznad pomorskog dobra koji je privatan i u vlasništvu obitelji Valčić. I ova agencija u svojoj nadležnosti, a prema Zakonu o zaštiti prirode, Zakonu o zaštićenim područjima, te Zakonu o pomorskom dobru i morskim lukama mora izraditi i usvojiti “Plan upravljanja zaštićenim područjem značajnog krajobrza otoka Ošljaka”
I sada najvažnije činjenice – niti Općina Preko, pa tako ni JU Natura Jadera nisu izradile i na svojim vijećima usvojile ove zakonom propisane i obvezne dokumente! Općina Preko se u svojim aktima, prvenstveno Prostornim planom, odredila prema upravljanju zaštićenim područjem, tj otokom Ošljakom, gdje je utvrđena potreba izrade i provođenje programa razvoja održivog turizma u zaštićenim područjima s posebnim naglaskom na definiranje prihvatnog kapaciteta područja (carrying capacity) kao osnove za njegovu realizaciju. To je bitna pretpostavka za upravljanje pomorskim dobrom na Ošljaku, koju uz primjenu odredaba Zakona o zaštiti prirode, čl.139., treba ugraditi u Plan upravljanja pomorskim dobrom u zaštićenom području. Općina Preko nije izradila studiju kojom bi se definirali prihvatni kapaciteti za Ošljak, te s time nema ni elemenata za ažuriranje Plana upravljanja, ali niti davanja koncesija za bilo kakvu gospodarsku djelatnost vezanu za posjećivanje otoka – pojasnio je između ostalog, Mihovil Valčić.
Ovo, naravno, ne znači da se ljudi ne smiju iskrcati na otok, jer vam to nitko ne može zabraniti, jer članak 5. Zakona o pomorskom dobru i morskim lukama kaže: “Pomorsko dobro je izvan pravnog prometa i na njemu se ne može steći pravo vlasništva niti druga stvarna prava po bilo kojoj osnovi”. Stoga vam nitko ne može niti smije zabraniti privezati se, u skladu s Pomorskim zakonikom i Pravilnikom o sigurnosti plovidbe, boraviti ili se kupati na otočiću Ošljaku, no tamo više nema gospodarskih aktivnosti dovođenja organiziranih prijevoza brodara s turistima na taj otok.
Jurica Gašpar