Konferencija Energetski zaokret – Put prema klimatskoj neutralnosti, dekarbonizacija i pravedna tranzicija, u organizaciji Federalnog ministarstva energije, rudarstva i industrije (FMERI), počela je danas u Tuzli i trajat će dva dana. Riječ je o prvom okupljanju predstavnika energetskog, industrijskog i političkog sektora s ciljem razmjene ideja i promocije održivih rješenja za budućnost energetike u Bosni i Hercegovini.
Federalni ministar energije, rudarstva i industrije Vedran Lakić naglasio je da je Tuzla simbolično odabrana kao domaćin konferencije jer predstavlja “srce energetskog sustava Federacije BiH”.
„Danas je donesena odluka o izdvajanju pet milijuna KM za nastavak projekta vrelovoda u Tuzli te dva milijuna KM za novi program subvencioniranja gospodarstva ugradnjom solarnih panela na industrijske objekte. Ovo je prvi put da Federalno ministarstvo izravno podupire ovakve inicijative“, kazao je Lakić.
Dodao je kako potpisivanje memoranduma s kantonima i Brčko distriktom o razvoju plinske infrastrukture predstavlja “povijesni čin” koji otvara prostor za energetsku tranziciju s ugljena na plin.
„Plin mora postati drugi glavni energent u Federaciji. Godinama se nije ulagalo u plinsku infrastrukturu, ali danas stvaramo institucionalni okvir i započinjemo realizaciju projekata zapadne, sjeverne i južne plinske interkonekcije“, izjavio je ministar.
Gradonačelnik Tuzle Zijad Lugavić istaknuo je značaj konferencije za lokalnu zajednicu, osobito s obzirom na prisutnost termoelektrane i potrebu za dekarbonizacijom.
„Ova konferencija je povijesna za dekarbonizaciju, pravednu tranziciju i smanjenje emisija SO₂ i CO₂. Zahvaljujemo Vladi Federacije BiH i ministrima na održavanju sjednice u Tuzli, gdje su donesene važne odluke, uključujući dodatnih pet milijuna KM za prvu fazu magistralnog vrelovoda“, rekao je Lugavić.
Dodao je kako će ta investicija izravno utjecati na širenje mreže daljinskog grijanja, poboljšanje kvalitete zraka i povećanje energetske učinkovitosti za veći broj građana.
„Siguran sam da će zaključci konferencije pomoći u bržem prelasku na obnovljive izvore energije i jačanju energetske neovisnosti“, poručio je.
Direktor Energoinvesta Mirza Ustamujić istaknuo je kako konferencija dodatno dobiva na značaju jer se održava u vrijeme obilježavanja 74. obljetnice postojanja tvrtke, koja je nedavno pokrenula proizvodnju transformatora u Bosni i Hercegovini.
„Naši proizvodi već su izvezeni u Veliku Britaniju, Belgiju i Srbiju, a pripremamo se i za njemačko tržište. To pokazuje da državna tvrtka, uz ispravno vodstvo i podršku, može ostvariti konkretne rezultate“, naglasio je Ustamujić.
Tijekom dvodnevne konferencije raspravljat će se o energetskoj tranziciji, diversifikaciji izvora plina, dekarbonizaciji industrije, investicijama te ulozi obnovljivih izvora energije.
Organizatori očekuju da će zaključci konferencije poslužiti kao temelj za buduće zakonodavne i strateške korake u području energetske tranzicije, uključujući predstavljanje rezultata u Parlamentu Federacije BiH.