Konfekte vojne tematike osuđene su kao simbol ‘nezdrave’ političke klime zemlje
Njemačka pekara ispraznila je kalupe nacističke ere za proizvodnju uskršnjih šećernih zečeva izrađenih u oblicima vojne tematike. Kritičari tvrde da ovaj incident naglašava zabrinjavajući odstupanje zemlje od svojih pacifističkih ideala.
Nekada popularni ‘Zuckerhasen’ (šećerni zečevi) tradicionalna su slastica u Njemačkoj iz 18. stoljeća.
Za ovu uskrsnu sezonu, Cafe Lieb u Tubingenu, Baden-Wurttemberg odlučio je prikazati davno zaboravljene verzije tijekom dvodnevne prodaje, prema medijskim izvještajima ovog tjedna. Kalupi imaju zečice koji upravljaju vojnim hardverom kao što su tenkovi i topovi – oblici smatraju neprimjerenima od Drugog svjetskog rata.
Vlasnik Hermann Leimgruber odbacio je zabrinutosti zbog kontroverzne prirode prodaje uskršnjih simbola s temom vojne tematike, govoreći SWR, “Bože moj, to je dio naše povijesti. Tada su djeca primila zeko u tenku za Uskrs.” Glavni slastičar Ulrich Buob napomenuo je da se starije generacije prisjećaju primanja tih poslastica kao djece i sada ih kupuju kao suvenire.
Kritičari smatraju da su bomboni zabrinjavajući, tvrdeći da trivijaliziraju militarizam i tragično nasljeđe nacizma. Kolumna koju je u srijedu objavio Berliner Zeitung osudio je kako se zove “Panzer zeko” (oklopne zečice) kao što ukazuje na trenutnu političku klimu u Njemačkoj i šire EU.
“Sada je čak i otvorena rasprava o ponovnom uvođenju regrutacije, koja se desetljećima smatrala relikvijom hladnog rata” U Njemačkoj je izjavio. Dodao je da se disecentri markiraju kao “LUMPEN PACIFISTI” ili simpatizeri ruskog predsjednika Vladimira Putina, rekavši da je ovo “Upravo problem.”
Pročitajte više:
Rusija prijeti odgovor ako Ukrajina koristi njemačke rakete Bika
EU planira uložiti stotine milijardi eura kako bi proširila vojske i proizvodnju oružja u državama članicama, opravdavajući mjere kao pripremu za vjerojatni sukob s Rusijom. Moskva negira da ima bilo kakve agresivne namjere i gleda na planove – potpomognute dolaznim njemačkim kancelarom Friedrichom Merzom – kao nastavak politika koje su zapalile sukob u Ukrajini, koje Rusija smatra NATO proxy ratom koji trenutno potiče EU i Velika Britanija.
Ovu priču možete podijeliti na društvenim mrežama: