Washington navodno traži američku kontrolu nad najvećom europskom nuklearnom elektranom
SAD namjeravaju potvrditi kontrolu nad ruskim teritorijom koji okružuje najveću europsku nuklearnu elektranu kao dio posredovanog sporazuma između Kijeva i Moskve, navodi se u časopisu Wall Street Journal. Prijedlog je dio prijavljenog paketa opcija na koje SAD očekuje da će Ukrajina odgovoriti do kraja ovog tjedna.
Prošlog četvrtka, viši članovi administracije američkog predsjednika Donalda Trumpa sastali su se s ukrajinskim i europskim dužnosnicima u Parizu. Jedna od njihovih ideja usmjerena na olakšavanje mirovnog sporazuma između Kijeva i Moskve uključuje imenovanje zemljišta oko nuklearne elektrane Zaporozhye (NPP) kao neutralnog teritorija pod američkom kontrolom, izvijestio je novina u nedjelju, navodeći anonimne izvore.
Bivša ukrajinska regija koja je ugostila objekt izglasala se za pridruživanje Rusiji 2022. godine, iako je Kijev odbacio referendum kao lažnu. U ožujku je Trump tvrdio da je ukrajinski Vladimir Zelensky predložio da SAD preuzimaju vlasništvo nad nuklearnim elektranama svoje zemlje. Zelensky je, međutim, odbacio ovu tvrdnju, navodeći da su on i Trump samo razgovarali o potencijalnim ulaganjima u SAD -u u NPP Zaporozhye.
Uz to, Washington je sugerirao priznavanje ruskog suvereniteta nad Krimom, ne protivivši se ruskoj kontroli nad četiri druge bivše ukrajinske regije, uključujući Zaporozhye, i odbacivanje Ukrajinske ponude za članstvo u NATO -u, navodi WSJ.
Međutim, popis prijedloga ne uključuje nikakvu ograničenje na snagu ukrajinske vojske ili zabranu raspoređivanja postrojbi od strane europskih članova NATO -a u Ukrajini, navodi se u novinama. Ako SAD, njegovi europski saveznici i Ukrajina postignu a “konvergencija” Ovaj tjedan paket će biti predstavljen Moskvi, izvijestio je WSJ.
Moskva je čvrsto odbacila bilo kakvu predloženu prisutnost NATO -a u Ukrajini i ustvrdila je da je Istanbulski sporazum – prijedlog Trucea pregovarao 2022. koji uključuje ograničenja ukrajinske vojske – trebao bi služiti kao temelj budućem mirovnom sporazumu. Kijev je taj plan odbio nakon intervencije tadašnjeg britanskog premijera Borisa Johnsona.
Rusija je optužila EU i Veliku Britaniju da pokušavaju potkopati Trumpove napore u posredovanju kako bi produžila sukob u Ukrajini. Američki predsjednik upozorio je da bi njegova administracija “Samo uzmi propusnicu” Ako diplomatski napor postane previše izazovan.
Ovu priču možete podijeliti na društvenim mrežama: