Počasti su se izveli od vođa širom svijeta nakon smrti pape Franje, star 88 godina.
Svjetski čelnici kralja Charlesa i premijera Italije vođama iz Indije, Francuske i pape matične zemlje Argentine podijelili su svoje sućut i sjećanja na pontif nakon što je Vatikan objavio Papinu smrt.
Papa Franjo proveo je 12 godina na čelu Katoličke crkve, a nedavno je vodio dugotrajnu bitku s bolesnim zdravljem koje je zahtijevalo tjedne liječenja u bolnici.
Vatikanski Camerlengo kardinal Kevin Farrell rekao je u ponedjeljak: “Cijeli mu je život bio posvećen službi Gospodnje i njegovoj crkvi.
“Naučio nas je da živimo vrijednosti evanđelja s vjernošću, hrabrošću i univerzalnom ljubavlju, posebno za najsiromašniji i najmanji marginalizirani.
“S neizmjernom zahvalnošću na njegovom primjeru kao istinskog učenika Gospodina Isusa, pohvaljujemo dušu pape Franje beskonačnoj, milostivoj ljubavi prema Bogu, One i Tribuneu.”
Papa je tjednima bio hospitaliziran, boreći se protiv složene infekcije pluća koja je dovela do rane faze insuficijencije bubrega.

Francis, koji je patio od kronične bolesti pluća i imao je dio jednog pluća uklonjenog kao mladić, primljen je u bolnicu Gemelli 14. veljače zbog respiratorne krize koja se razvila u dvostruku upalu pluća.
Tamo je proveo 38 dana, najduži boravak u bolnici svog 12-godišnjeg papinstva.
Međutim, pojavio se na uskrsnu nedjelju – dan prije smrti – da blagoslovi tisuće ljudi na trgu svetog Petra i obradovao ih iznenađujućim PopeMobile obilaskom piazze, crtajući divlje živjele i aplauz.
‘Teška srca’: Tributes Flow za Papu
Vođe iz cijelog svijeta podijelili su svoja sjećanja na papu nakon vijesti.
Kralj Charles i kraljica Camilla, koji su ranije ovog mjeseca posjetili papu na službenom izletu u Italiju, bili su “duboko tužni” kad su čuli vijest o Papinom prolasku.
“Ali naša su teška srca, međutim, bila pomalo ublažena da znaju da je njegova svetost bila u stanju podijeliti uskrsni pozdrav s crkvom i svijetom u kojem je služio s takvom pobožnom tijekom svog života i službe”, rekao je kralj u počast.
“Kraljica i ja se s posebnom naklonošću sjećamo naših sastanaka s njegovom svetošću tijekom godina i bili smo uvelike premješteni da smo ga uspjeli posjetiti ranije u mjesecu.”

Talijanski premijer Giorgia Meloni rekao je da se papa Franjo vratio u kuću nebeskog Oca.
“Ova vijest nas je duboko žalila, jer su nas napustili veliki čovjek i veliki pastor”, rekla je.
“Imao sam privilegiju uživati u njegovom prijateljstvu, njegovim savjetima i njegovim učenjima, koji nikada nisu propali čak ni u trenucima suđenja i patnje.”
Francuski predsjednik Emmanuel Macron rekao je da je papa želio da crkva “donese radost i nadu najsiromašnijim” i ujedini svijet.
“Neka se ta nada beskrajno rađa izvan njega”, rekao je.
Argentinski predsjednik Javier Milei rekao je da je, unatoč razlikama među njima, znao “istinsku ljubaznost i mudrost” od pape.
“Kao predsjednik, kao argentinac i, u osnovi, kao čovjek vjere, oprostio sam se sa svetim ocem i stojim sa svima nama koji se danas bavimo ovom tužnom viješću”, rekao je.
Indijski premijer Narendra Modi rekao je da je “duboko bolan” papina smrt.
Izbacivač papa: Izvanredni život pape Franjo
Papa, koji je rođen u argentinskom glavnom gradu Buenos Airesa kao Jorge Mario Bergoglio, postao je prva osoba iz Amerike koja je preuzela ulogu nakon što je 2013. godine uspjela Benedikt XVI.
Studirao je u tehničkoj srednjoj školi Escuela Técnica Industrial, diplomirajući s diplomom kemijskog tehničara prije nego što je nekoliko godina proveo kao tehničar za hranu u laboratoriju Hickethier-Bachmann.
Nakon što je 1958. radio i kao odbacivač, pridružio se Isusovom društvu – poznato kao isusovci – 1958. godine. Popeo se u redove unutar argentinske crkve prije nego što ga je papa Ivan Paul 2001. godine postao kardinal.

Nakon ostavke pape Benedikta XVI, papa Franjo izabran je u petom krugu glasovanja u papinoj konklavi – procesu kojim je odabran novi papa.
Respiratorna infekcija uvijek je bila glavna briga oko zdravlja pape Franje, nakon što je većinu svog pluća izgubio zbog bolesti tijekom rane odrasle dobi. 2023. papa je tri dana hospitaliziran s lošim slučajem upale pluća.
Modernizacija Pape: Francisova najveća dostignuća
Papa Franjo zaslužan je za prihvaćanje manje formalnog pristupa papinstvu. Nakon izbora, autobusom se vratio u svoj hotel, umjesto da ga je vozio u papin automobil, prije nego što je sljedećeg dana posjetio kardinala u bolnici – gdje je razgovarao s pacijentima i osobljem.
Bio je voljan uključiti više žena u višim ulogama u Katoličkoj crkvi i dugo je tvrdio da bi Crkva trebala biti simpatična za zajednicu LGBTQ+ – dok je pozivao na dekriminalizaciju homoseksualnosti širom svijeta.
Papa je također bio kritičar neobrijanog kapitalizma i stavio akciju klimatskih promjena u središtu većeg dijela svog papinstva.

Na međunarodnoj pozornici igrao je ključnu diplomatsku ulogu u burnom desetljeću, koji je ukinuo izraelsko-palestinski sukob, rat Rusia-Ukraine, nevolje izbjeglica širom svijeta, a osobito igrajući ključnu ulogu u obnovi odnosa u SAD-Kubancima u 2014. godini.
Također je pozvao zemlje na zapadu da značajno povećaju broj izbjeglica koje su preuzeli. Odgovarajući na plan Donalda Trumpa da izgradi zid s Meksikom 2016. godine, papa je rekla: “Osoba koja razmišlja samo o izgradnji zidova, gdje god da se nalaze, a ne gradi mostova, nije kršćanska.”
Ključne činjenice:
– Jorge Mario Bergoglio rođen je 17. prosinca 1936. u Buenos Airesu u Argentini iz talijanskih imigrantskih zaliha. Zaređen je za svećenika u isusovačkom nalogu 1969. godine. Od 1973-79. Bio je glavni vođa reda u Argentini. Postao je pomoćni biskup Buenos Airesa 1992. godine, a gradski nadbiskup 1998. godine. Postao je kardinal 2001. godine papa Ivan Pavao II.
– Iznenađujući mnoge promatrače rimokatoličke crkve, Bergoglio je izabran za Papu u konklavi u ožujku 2013. nakon ostavke pape Benedikta. Odlučio je zvati Francisca u čast svetog Franje iz Asimija, naglašavajući predanost siromaštvu, miru i brizi za okoliš.
– Bio je prvi neeuropski papa u 1.300 godina, prvi iz Latinske Amerike i prvi isusovac koji je obnašao mjesto. Isusovci su poznati po predanosti obrazovanju i socijalnoj pravdi, uključujući rad s siromašnim i marginaliziranim.
– Izmijenio je mnoge tradicionalne zamke papinstva, radije živjeli u modernoj vatikanskoj kući za goste, a ne u Grand Papil Apartmans u apostolskoj palači. Usmjerio je papinsku garderobu, nosio plastični sat i odlučio ga voziti u jednostavnom obiteljskom automobilu.
– Ubrzo se sukobio s konzervativcima, koji su od početka bili nezadovoljni njegovim neformalnim stilom. Oni su se približili njegovim pozivima da crkva bude više dobrodošla LGBT osobama i razvedenim katolicima i njegovim stezaljkama o korištenju tradicionalne latinske mise.
– Francis je napravio 47 izleta izvan Italije, posjećujući više od 65 država i teritorija, ubrzavajući više od 465.000 km (289.000 milja). Međutim, nikad se nije vratio u Argentinu.
– Pokrenuo je promjene unutar Vatikana, naglašavajući transparentnost, odgovornost i financijsku reformu i imenovao više žena na starije postove u svojoj hijerarhiji. Međutim, također su ga smatrali slučajnim vođom, često zaslijepivši vatikanske dužnosnike svojim komentarima i nepredvidivošću. Unatoč mnogim naporima, borio se da se privuče krizu Crkve zbog seksualnog zlostavljanja od strane sveštenika. (Izvještavanje Crispian Balmer i Joshua McElwee Montaža Frances Kerry)
Što se sada događa?
Tajni izbori, poznati kao Papinska konklava, sada će se održati u vatikanskoj Sikstinskoj kapeli, iz koje će se bijeli dim ustati nakon što se skupina kardinala mlađih od 80 godina složi s dvije trećine većine na novom kandidatu. Razdoblje međuregneta, pozornica između papine smrti i odabira nove, sada je započelo.
Papinu smrt potvrđuje Camerlengo – Vatikanski nadzornik imovine i prihoda. Tri puta pozivaju papino ime, a kad se ne primi nikakav odgovor, papa se proglasi mrtvim, a javnost je obaviještena prije nego što se odabere novi pontif.
Službeno, jedini zahtjev za sljedećeg pape je biti muški i katolički. U stvarnosti, pontifti su stoljećima samo izabrani iz redova kardinala.

Nakon posebne jutarnje mise, 120 kardinala glasačke dobi okupit će se u Sikstinskoj kapeli kako bi započeli glasovanje.
Kroz govore, molitvu i političko trčanje, kardinali su kandidate oborili uzastopnim krugovima glasanja.
Papa se bira samo kad postoji dvije trećine. Najduža papinska konklava trajala je tri godine u trinaestom stoljeću zbog političke borbe.