Papa Franjo, prvi latinoamerički pontif i transformativni lik u Katoličkoj crkvi, preminuo je na Uskrs u ponedjeljak u dobi od 88 godina.
Njegova smrt, koju je najavio kardinal Kevin Farrell, dogodila se u njegovoj rezidenciji u vatikanu Casa Santa Marta u 7,35 sati u lokalnom vremenu (5,35 sati GMT).
Francis, čiji je posljednji nastup bio prije samo dan kada je stigao na trg svetog Petra kako bi poželio “sretni Uskrs” tisućama štovatelja, nedavno je otpušten iz bolnice nakon pet tjedana liječenja za infekciju.

Svjetski čelnici širom svijeta oplakivali su vijest o njegovom prolasku, koja se sada pokreće stoljetni proces izbora novog pape.
Francis, koji je papa služio više od jednog desetljeća, bio je transformativna figura u Katoličkoj crkvi, poznata jednako po svojim progresivnim reformama, kao i po kontroverzama koje su pobudile u njegovim redovima.
Izabran 2013. godine kao prvi papa iz Latinske Amerike i prvi isusovac koji je držao ulogu, Francis je krenuo u preoblikovanje tona i smjera crkve, često rangirajući tradicionalističku ustanovu u tom procesu.
LGBT+ uključivanje
Među najspornijim pitanjima tijekom njegovog mandata bilo je njegovo dosezanje LGBTQ+ zajednice. U 2013. godini, samo nekoliko mjeseci u svom papinstvu, slavno je odgovorio na pitanje o gay svećenicima rekavši: “Tko sam ja da sudim?”
Napomena je napravila naslove širom svijeta i signalizirala pomak u tonu crkve, čak i ako nije promijenila jezgru doktrine.
U novije vrijeme odobrio je značajnu politiku koja je omogućila svećenicima da blagoslove istospolne parove, što je potez koji je naljutio mnoge konzervativne biskupe.
Njegov je stav dobio povratak nekih katoličkih biskupa u Africi, Poljskoj i drugdje koji su rekli da neće provesti novu Vatikansku politiku, dok su je drugi umanjili.
Reakcije su pokazale kako polariziranje problema ostaje i kako je Francisov desetljetni napor da crkvu postane dobrodošlo mjesto za LGBT+ zajednicu, još uvijek je mogao izazvati otpor među tradicionalističkim i konzervativnim katoličkim vođama.
Klimatsko zagovaranje
Francis je također bio otvoreni o klimatskoj krizi, posvećujući svoju Laudato DaObjavljeno 2015. godine, u pitanju u kojem je pozvao akciju da se brine za Božje stvaranje usprkos klimatskim promjenama i degradaciji okoliša.
U 2017. godini pozvao je političke vođe da „podržavaju konsenzus svijeta“ da su klimatske promjene i ostali okoliš stvorili ekološku krizu koja najviše šteti najsiromašnijim na svijetu.
Francis i ekumenski patrijarh Bartolomew iz Carigrada, glavna figura u istočnom pravoslavnom kršćanstvu, pozvali su na hitnu akciju da “izliječi naše ranjeno stvaranje”.

Godine 2020. rekao je da je pandemija Covid-19 pokazala kako se zemlja može oporaviti “ako je dopustimo da se odmori” i mora potaknuti ljude da usvoje jednostavnije načine života kako bi se planeti “stenjalo” pod stalnom potražnjom za ekonomskim rastom.
Njegov aktivizam na klimatskoj krizi pohvalio je ekologe i svjetski vođe, ali je iz crkvenih ličnosti izvukao kritike koji su vjerovali da se predaleko upušta u sekularnu politiku.
Razvedeni i oženjeni katolici
Njegov pristup razvedenim i oženjenim katolicima, kojima je dugo bilo zabranjeno da primaju zajedništvo, također se pokazao podijeljenim. U dokumentu iz 2016. godine Volite srećuohrabrio je suosjećajniji i slučajni pristup takvim pojedincima.
Francis je 5. rujna 2016. poslao pismo biskupima u Argentini, u kojem je pohvalio dokument koji su napisali da bi svećenici mogli – u nekim slučajevima – ponuditi “pomoć sakramenata” katolicima koji žive u “nepravilnim obiteljskim situacijama” kao dio šireg napora da se podržavaju i integrate katolici u životu crkve.
“Nema drugih tumačenja”, napisao je Francis.
Njegova je potvrda smatrana izvanrednim potezom, ali potaknula je povratnu reakciju tradicionalista koji su ga optužili za razrjeđivanje doktrine.

Simboličke geste i skromnost
Čak i Francisove više simboličke geste – poput odabira života u skromnoj vatikanskoj pansionu umjesto apostolske palače ili pranja nogu zatvorenika i migranata na Velikom četvrtak – kritičari su ponekad smatrali performativnim ili uznemirujućim tradicijom.
Rukovanje seksualnim zlostavljanjem
Možda je najuzbudljiva kontroverza njegovog papinstva bila njegovo postupanje s dugogodišnjom krizom seksualnog zlostavljanja Crkve. Dok je Francis poduzeo korake kako bi biskupima smatrao odgovornim i stvorio nove komisije za istraživanje zlostavljanja, mnogi preživjeli i zagovornici rekli su da odgovor ostaje neadekvatan. U 2018. godini njegova početna obrana čileanskog biskupa optuženog za prikrivanje zlostavljanja uzrokovala je međunarodne nemire; Kasnije se ispričao i priznao da je u prosudbi napravio ozbiljne pogreške.
Unatoč povratku, Francis je ostao posvećen svojoj viziji uključivije, poniznije i globalno angažirane crkve. Njegovi kritičari u Vatikanu često su ga optuživali za sijanje zbrke, dok su navijači tvrdili da je crkvu približio stvarnosti modernog života.