Udruga MoSt najavljuje važno i emotivno predavanje pod nazivom “Nevidljive žrtve“, koje će se održati u utorak, 22. travnja 2025., od 12 do 14 sati u Gradskoj knjižnici Marka Marulića (Ulica slobode 2, Split). Predavanje je namijenjeno svim stručnjacima koji rade s djecom, mladima i obiteljima, ali i svima onima koji se u svojem radu susreću s ovom iznimno osjetljivom temom.
Predavačica je doc. dr. sc. Bruna Profaca, ugledna klinička psihologinja i dugogodišnja suradnica udruge MoSt, koja je cijeli svoj profesionalni put posvetila zaštiti djece i rada s mladima. Govorit će o posebno ranjivoj skupini djece – onoj koja odrastaju u okolnostima ubojstva jednog roditelja od strane drugog. Riječ je o traumatskom iskustvu najvišeg intenziteta, praćenom šokom, nenadoknadivim gubitkom, ali i cijelim nizom drugih gubitaka koji prate djetetovo odrastanje u takvom okruženju.
“I djecu i odrasle, sve nas, traumatski događaji uvijek mijenjaju, ali to ne znači da nas moraju uništiti – u nizu koraka na putu oporavka, onaj prvi je u sigurnim i podržavajućim odnosima”, ističe Bruna Profaca, najavljujući temu predavanja koja zahtijeva visoku razinu stručnosti, ali i suosjećanja.
Doc. dr. sc. Bruna Profaca doktorirala je u području kliničke i zdravstvene psihologije te od 2017. godine nosi nastavno zvanje naslovne docentice. U Poliklinici za zaštitu djece i mladih Grada Zagreba radila je od samog osnutka do umirovljenja, a 15 godina bila je voditeljica dijagnostike i tretmana. Tijekom karijere kontinuirano se educirala u različitim terapijskim i tretmanskim pristupima te se specijalizirala za teme stresa, traume, kriza i gubitaka u dječjoj i adolescentskoj dobi, kao i za emocionalne i razvojne teškoće djece, roditeljstvo te roditeljski stres, osobito u rizičnim okolnostima.
Aktivno je sudjelovala u nastavi na Sveučilištu u Zagrebu i Splitu, objavila je brojne znanstvene i stručne radove, sudjelovala na više od 50 domaćih i međunarodnih skupova te bila članica stručnih skupina koje su kreirale nacionalne strategije za zaštitu djece.
Za svoj doprinos psihologiji i zaštiti djece dobila je brojne nagrade, među kojima i prestižnu nagradu Hrvatskog psihološkog društva „Marko Marulić“ 2003. godine, kao i nagradu Međunarodnog društva za prevenciju zlostavljanja i zanemarivanja djece (ISPCAN) 2008. godine, kao članica tima Poliklinike.
Predavanje će biti prijavljeno Hrvatskoj psihološkoj komori, Hrvatskoj komori socijalnih radnika te Hrvatskoj komori socijalnih pedagoga.
Ovo predavanje donosi rijetku priliku da se kroz stručnu i empatičnu perspektivu progovori o nevidljivim žrtvama te potakne društveni dijalog o bolnim, ali važnim temama koje nas sve obvezuju.
Moja reakcija na članak je…
