Svijet oplakuje smrt pape Franje, a posebno emotivan oproštaj održan je večeras u Splitu. U crkvi sv. Frane na Obali održana je misa i bdijenje na kojem su se Splićani molitvom i tišinom oprostili od omiljenog poglavara Katoličke crkve. Misu i bdijenje predvodio je fra Roko Bedalov, a crkva je bila ispunjena vjernicima koji su s tugom u srcu posljednji put molili za Svetog Oca.
„Papa Franjo bio je simbol jednostavnosti, topline i dijaloga. Ostavio je neizbrisiv trag u povijesti Crkve i u srcima svih nas“, rekao je fra Roko, dok su se okupljeni prisjećali njegovih poruka mira, nade i solidarnosti.
U znak žalosti, splitska katedrala sv. Dujma danas je u 11 sati oglasila zvona točno 88 puta – koliko je godina papa Franjo imao kada je preminuo. Znakovito brecanje zvona proparalo je tišinu grada i izazvalo snažne emocije među prolaznicima i vjernicima.

Papa Franjo umro je jutros u Vatikanu, samo mjesec dana nakon što je otpušten iz bolnice, gdje je proveo pet tjedana boreći se s ozbiljnom infekcijom koja je prerasla u obostranu upalu pluća. Kako je službeno potvrdio Vatikan, uzrok smrti bio je moždani udar koji je doveo do kome i konačno zatajenja srca.
Njegov odlazak označava početak tzv. sedisvakancije, razdoblja u kojem Katolička crkva ostaje bez poglavara sve do izbora novog Pape. Tijekom tog vremena, Sveta Stolica funkcionira u posebnom režimu pod vodstvom kardinalskog zbora, koji će u narednim tjednima sazvati konklavu.
Franjo I., prvi papa iz Latinske Amerike i prvi isusovac na Petrovoj stolici, obilježio je pontifikat brojnim reformama, blizinom s narodom i snažnim zalaganjem za siromašne, očuvanje okoliša i međureligijski dijalog.
U Splitu će se i narednih dana služiti mise zadušnice za Papu, a vjernici se pozivaju na molitvu i zahvalnost za njegov život i služenje Crkvi.
Katolički svijet u tišini i molitvi ispraća čovjeka koji je, kako je često sam govorio, „došao s kraja svijeta“, a ostavio poruke koje će još dugo odjekivati među narodima.
Moja reakcija na članak je…
