Jučer je svijet izgubio jednog od najupečatljivijih poglavara Katoličke Crkve u novijoj povijesti, papa Franjo preminuo je u Rimu u 88. godini života. Njegova smrt označava kraj jednog razdoblja obilježenog poniznošću, otvorenošću prema svijetu, te neprestanim pozivom na milosrđe i brigu za najslabije.
Papa Franjo, rođen kao Jorge Mario Bergoglio u Buenos Airesu, postao je prvi papa iz Latinske Amerike i prvi isusovac na Petrovoj stolici. Njegov pontifikat obilježile su brojne reforme unutar Crkve, neumorna borba protiv zlostavljanja, ali i naglašena briga za siromašne, migrante, okoliš i mir u svijetu.
U njegovim brojnim govorima i enciklikama, neprestano se vraćao središnjoj poruci Evanđelja: da je Bog milosrdan Otac, a Crkva pozvana biti „poljska bolnica“ za ranjene. Njegova jednostavnost, osobna skromnost i spremnost da služi ostavili su dubok dojam ne samo na katolike, već i na širu svjetsku zajednicu.

Sprovod u subotu
U srijedu u 9 sati ujutro, tijelo pape Franje bit će preneseno iz kapelice Doma svete Marte u Baziliku svetog Petra. Prijenos će započeti molitvom koju će predvoditi kamerlengo Svete rimske Crkve, kardinal Kevin Joseph Farrell.
Tijelo će biti nošeno preko Trga svete Marte, Trga rimskih prvomučenika i kroz Luka zvona, a zatim će procesija ući u Baziliku svetog Petra na njezina središnja vrata. Po dolasku u baziliku, kardinal Farrell predvodit će Liturgiju Riječi.
Papa Franjo već je prošle godine izmijenio tradicionalne oblike ukopa, pa će tijelo biti izloženo u lijesu, a ne na povišenom odru, kao što je nekada bio običaj. Također, više se neće koristiti praksa triju lijesova, već će Sveti Otac biti položen u dva.
Sprovodna misa održat će se u subotu 26. travnja u 10 sati na Trgu svetog Petra, a predvodit će je dekan Kardinalskog zbora, kardinal Giovanni Battista Re. Nakon mise slijede obredi molitve preporuke i posljednjeg pozdrava – Ultima commendatio i Valedictio – nakon čega će tijelo Svetog Oca biti preneseno u Baziliku svetog Petra, a zatim i u Baziliku svete Marije Velike, gdje će biti položeno u grob.
Na ovom posljednjem ispraćaju očekuje se nazočnost brojnih crkvenih velikodostojnika, državnih dužnosnika, ali i vjernika iz svih krajeva svijeta koji žele iskazati zahvalnost papi Franji za njegovo služenje Crkvi i čovječanstvu.
Izloženo tijelo pape Franje
Dr. Andrea Arcangeli je potvrdio kako je papa Franjo preminuo uslijed moždanog udara, koji je doveo do kome i nepovratnog kardiocirkulatornog kolapsa. Prema medicinskom izvješću, Papa je prethodno bolovao od akutne respiratorne insuficijencije uzrokovane višestrukom bakterijskom upalom pluća, imao je više bronhiektazija, visoki krvni tlak i dijabetes tipa II.
Tijelo je nakon toga obučeno u papinske paramente: crvenu kazulu (boju žalosti za pape), palij, bijeli ovratnik s crnim križevima (simbol dostojanstva) i bijelu mitru.
Lijes je ostao otvoren kako bi najbliži suradnici mogli iskazati posljednju počast, a ostalim vjernicima to će biti omogućeno nakon što posmrtni ostaci pape Franje budu preneseni u baziliku sv. Petra.
Papa Franjo je rekao da ne želi biti pokopan u Vatikanu: Nekoliko puta je rekao što želi