Dvije zaposlenice JKP „Standard“ d.o.o. Konjic Elma Fejzagić i Džana Krivić za Dnevni avaz tvrde da su doživjele najgori mogući oblik mobinga i diskriminacije od direktora ove kompanije Samira Memića.
One tvrde da su, nakon svakodnevnog maltretiranja i stresova, vikanja, pa i prijetnji, podnijele tužbu i kaznenu prijavu protiv Memića. Fejzagić je nakon podnesenih tužbi dobila prvostupanjsku presudu po svim točkama za mobing i diskriminaciju.
Vikanje i vrijeđanje
“Sve je počelo nakon što sam odbila glasati da Samir Memić bude direktor „Standarda“. Međutim, on je imenovan za direktora poslije nekog vremena i odmah je počeo vršiti mobing i diskriminaciju nada mnom. Bilo je vikanja, vrijeđanja, pa čak je i kolegama zabranio da sa mnom razgovaraju, nakon čega sam završila u Hitnoj pomoći i na bolovanju. Moje zdravlje je zbog njega narušeno i neću stati, idem dalje”, priča Fejzagić.
Krivić je dodala da je ona postala meta direktora nakon što je bila glavni svjedok u slučaju koji je pokrenula Elma Fejzagić.
“Nakon svjedočenja, ali i zbog mog konstantnog skretanja pažnje na nepravilnosti u poslovanju, bila sam svakodnevno izložena diskriminaciji i mobingu, tako što mi se oduzimalo od plaće ako izađem u tijeku radnog vremena, a drugima ne, godišnji odmor mi nije odobravan, itd. Međutim, sve je kulminiralo kada mi je rečeno da sam premještena na drugo radno mjesto te, umjesto da budem glavni knjigovođa, trebala sam raditi na naplatnom šalteru”, govori Krivić.
Nakon toga je završila u Hitnoj pomoći te i sada ide kod psihijatra. Kada je otvorila bolovanje, počele su joj stizati prijetnje. Prije toga je tužila Memića za diskriminaciju i mobing. Kada je on to saznao, priča Krivić, a sve stoji u podnesenim tužbama, krenule su prijetnje, te je na kraju dobila otkaz iako je bila na bolovanju.
“Počela sam im, direktoru i Nadzornom odboru, prijetiti medijima, da ću sve javno objaviti. Kada su vidjeli u kojem to pravcu ide, da smo mi spremne na sve, Nadzorni odbor organizirao je hitnu sjednicu, gdje dolaze do zaključka da su za moj otkaz saznali u gradu… Ustanovilo se i da su taj direktor i njegova desna ruka profesorica povijesti Aldina Hodžić krili dokumentaciju, informacije, provodili samovolju, odgovarali i sastavljali dopise”, priča Krivić.
Vraćanje na posao
Potom, dodaje, Nadzorni odbor donosi urgenciju u kojoj su direktoru predložili da ponovo odlučuje o njenom slučaju.
“Pošto je to sad poprimilo veće razmjere i pod prijetnjom da ćemo sve objaviti u medijima, pretpostavljam da je naloženo Nadzornom odboru da se to mora riješiti. Da me vrate na posao i ušutkaju. Međutim, moje narušeno zdravlje nitko ne može nadoknaditi, to za mene nije kraj. Idem dalje. Sada nam je cilj da ga maknemo iz poduzeća. Čula sam da su me ponovo prijavili na poslu, ali ja službeni dokument nemam”, priča Krivić.
Trpjela omalovažavanje
“Omalovažavao me, zabranjivao mi da prisustvujem sastancima, moje mišljenje nije bilo validno, galamio je, prijetio, slao me po selima da idem, od kuće do kuće, da ja ugovore nosim građanima na vrata, a to se šalje poštom. Optuživao me da radim protiv njega… Bukvalno, na kraju sam ostala sama u kancelariji i bilo je drugima zabranjeno da razgovaraju sa mnom”, ispričala je Fejzagić za Avaz.