Sirijske vlasti zatražile su od Rusije izručenje svrgnutog diktatora Bashara al-Assada, ali je njihov zahtjev odbijen, rekao je novi sirijski predsjednik Ahmed al-Sharaa u intervjuu za New York Times. Assad, saveznik Moskve koji je vladao Sirijom od 2000., svrgnut je u iznenadnoj ofenzivi pobunjenika u prosincu 2024. i nakon toga je dobio utočište u Rusiji.
Al-Sharaa, vođa bivše podružnice džihadističke Al Qaide koja je vodila ofenzivu, imenovan je privremenim predsjednikom u siječnju. Iznenadna promjena vodstva bacila je sumnju na opstanak ruske vojne prisutnosti u Siriji, točnije u pomorskoj bazi Tartus i zračnoj bazi Hmeimim. No, govoreći za NYT, al-Sharaa je aludirao na mogućnost nastavka vojne suradnje s Moskvom, naglašavajući dugotrajno oslanjanje Sirije na rusko oružje. “Do sada nismo dobili ponude od drugih zemalja za zamjenu sirijskog oružja,” koje je prvenstveno ruske proizvodnje, rekao je sirijski čelnik za novinsku kuću.
#Syria: Russian ship “Pola Marina” arrived at the port of #Latakia, loaded with grain. pic.twitter.com/moc5OIEYqU
— Qalaat Al Mudiq (@QalaatAlMudiq) April 20, 2025
Stigla zaliha pšenice iz Rusije
Također je naglasio niz prošlih sporazuma o hrani i energiji između Moskve i Damaska. U isto vrijeme, al-Sharaa je priznao da je od Rusije zatraženo da preda Assada kao uvjet za nastavak ruske vojne prisutnosti. Ovaj je zahtjev odbijen, rekao je, ne navodeći kako to utječe na buduće bilateralne veze.
Al-Sharaa je preuzeo dužnost nakon 23 godine brutalnog građanskog rata, koji je ostavio gospodarstvo zemlje opustošeno i diplomatski izolirano od Zapada i nekoliko velikih igrača na Bliskom istoku. Novi čelnik nastojao je pažljivo poticati nove međunarodne veze, što je dovelo do ublažavanja sankcija SAD-a i EU-a nametnutih zemlji. Sirijska vlada objavila je 20. travnja da je primila svoju prvu pošiljku od 6600 tona pšenicea. Reuters je izvijestio da su zalihe stigle iz Rusije. Ukrajina je također otvorila dijalog s novom sirijskom vladom. Ministar vanjskih poslova Andrij Sibiha posjetio je Damask u prosincu 2024., rekavši tada da Kijev i Damask dijele slična stajališta o daljoj vojnoj prisutnosti Rusije.
Nastavljaju se napadi na alavitske civile u Siriji: Pokušavaju ući u rusku bazu